PDA

Επιστροφή στο Forum : iPhone 5, its here !!!!

Σελίδες : [1] 2

ktsak
12-09-12, 19:56
Το νέο iPhone 5 είναι επιτέλους εδω. Η συσκευή ειναι η 6η στη σειρα της Apple. Παρουσιαστηκε κατα τη διαρκεια του χθεσινου event από τον Phil Schiller.
Τελικα το design αλλα και τα χαρακτηριστικα της επιβεβαιωσαν τις μεχρι τωρα φημες και διαρροες για την αναμενομενη συσκευή.

http://www.digitallife.gr/wp-content/uploads/2012/09/2012-iphone5-gallery1-zoom-e1347479958864.jpg (http://www.digitallife.gr/wp-content/uploads/2012/09/2012-iphone5-gallery1-zoom.jpg)

Ας δούμε τωρα τα κυριοτερα χαρακτηριστικά της συσκευης.

Το πάχος είναι 7,6mm και το βάρος 112gr, 20% πιο ελαφρύ και 18% πιο λεπτό από το iPhone 4S. Όπως είπε ο Schiller στην παρουσίασή του, είναι φτιαγμένο αποκλειστικά από αλουμίνιο και γυαλί.
Η οθόνη μεγαλώνει. Στις 4", με ανάλυση 1136 x 640 pixels, προσθέτοντας και πέμπτη σειρά εικονίδια (το καινούριο λειτουργικό, το iOS έχει προσαρμοστεί στη νέα ανάλυση, όπως και ότι software αφορά τη νέα συσκευή).
Η τεχνολογία της οθόνης είναι η in-touch technology, που σημαίνει πως όλοι οι αισθητήρες αφής είναι ενσωματωμένοι στο πάνελ της οθόνης και όχι σε έξτρα στρώματα. Αποτέλεσμα αυτου ειναι πιο λεπτή η οθόνη, αλλά και πιο ακριβής, σύμφωνα με τον Schiller.
H κάμερα παραμένει στα 8mp, ο αισθητήρας διαθέτει υβριδικό φίλτρο υπέρυθρων και αναμενεται οι φωτογραφίες σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού να είναι καλύτερες και η λήψη θα είναι κατά 40% γρηγορότερη (πραγμα που εν μερει επιβεβαιωθηκε σε καποια βιντεο που κυκλοφορουν). Κατα τη διαρκεια της λήψης βίντεο μέχρι και 1080p, θα μπορείτε ταυτόχρονα να τραβάτε φωτογραφίες. Επίσης διαθετει και τη δυνατοτητα ληψης φωτογραφιων σε Panorama mode.
Ο επεξεργαστής του νέου iPhone είναι ο Α6 SoC, με αναμενομενη 2Χ απόδοση στη CPU και 2Χ πιο γρήγορα γραφικά.
Θα διαθέτει 3 μικρόφωνα που υποστηρίζουν υψηλής πιστότητας ήχο, ενώ το ανασχεδιασμένο ηχείο είναι 20% μικρότερο από το προηγούμενο.
Ο κονέκτορας είναι μικρότερος κατά 80% από τον προηγούμενο, διαθέτοντας 8 ακίδες, σε σχέση με τον προηγούμενο που είχε 30. Παραλληλα θα κυκλοφορησει και αντάπτορας για όλα τα περιφερειακά που ηδη διαθέτετε.
Η νέα συσκευή θα υποστηρίζει τα νέα δίκτυα LTE (πραγμα που δεν αφορά άμεσα).
Χρώματα : Λευκό και Μαύρο με διαφορετικά φινιρίσματα στο αλουμίνιο για το κάθε χρώμα.
Οι προπαραγγελιες αρχιζουν στις 14 Σεπ 2012, η πρώτη ημέρα κυκλοφορίας της νέας συσκευής θα είναι η 21 Σεπ 2012, με την πρώτη ομάδα χωρών να είναι Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία, Αμερική, Καναδά, Σιγκαπούρη, Ιαπωνία, Χονκ Κονγκ, Αυστραλία, ενώ απ οτι κυκλοφορει, στην Ελλαδα αναμενεται να κυκλοφορησει στις 4 Οκτ 2012. Μενει λοιπον να το διαπιστωσουμε αυτο
Τιμές ίδιες με εκείνες του iPhone 4S.

http://www.youtube.com/watch?&v=tFgigrZzoZk

kostastnt
12-09-12, 20:49
Πραγματικά πολλές διαφορές και το σχέδιο τα σπάει.. Το μέγεθος θα δείξει στην πράξη! Όσο για το λειτουργικό και τις ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΕΣ όπως πάντα κορυφή..!!

domal
12-09-12, 20:58
αν δεν εχεις iphone ναι , αν εχεις iphone και εχεις χρηματα ναι , αν εχεις iphone και δεν εχεις χρηματα σιγα ...... μια χαρα ειμαστε με το iphone 4 , αλλωστε το ελλαντα μας εχουν χεσμένους τον ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ

anemos3
12-09-12, 21:02
Κρίμα που βγήκαν οι φήμες ... Περίμενα μια μαγεία . . . Όπως μόνο ο jobs ήξερε !!

pavlidisc
12-09-12, 21:06
Αυτη η ίδιας χωρητικότητας μπαταρία πως θα τα βγαλει πέρα με μεγαλύτερη οθόνη και επεξεργαστη διπλασιας ισχύος;

Το 4S έβγαζε μια μέρα. Το 5;

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

ktsak
12-09-12, 21:22
Χρηστο, αποτι ειδαμε στην παρουσιαση, μιλανε για μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας στο iPhone 5 +1.gif

ktsak
12-09-12, 21:30
Σχετικα με τον Lightning 30pin Adapter

1070

Πηγη : store.apple.com (http://store.apple.com/us/product/MD823ZM/A/lightning-to-30-pin-adapter#overview)

anemos3
12-09-12, 21:31
Τα 200$ μου άρεσαν !!!!! Άρα ελλάδα θα έρθει 250-300€

pavlidisc
12-09-12, 21:35
Τα 200$ μου άρεσαν !!!!! Άρα ελλάδα θα έρθει 250-300€
Αυτη δεν είναι τιμη με 2 χρόνια συμβόλαιο στις ΗΠΑ;

Χρηστο, αποτι ειδαμε στην παρουσιαση, μιλανε για μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας στο iPhone 5 +1.gif
Έχεις δίκιο! Είχα μείνει στα rumors! Πραγματικά η παρουσίαση μιλάει για μπαταρία μεγαλύτερης διαρκείας. Αυτο σημαίνει μεγαλύτερης χωρητικότητας! Άντε να δούμε γιατι η μετάβαση απο 4 σε 4s στο θέμα μπαταρίας ήταν απογοήτευση...

ktsak
12-09-12, 21:36
Οριστε και μια φωτογραφια απο το iPhone 5 σε λευκο !!!!

http://www.iphonehellas.gr/forum/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=40213

Εμενα παλι μαρεσει ΠΟΛΥ !!!!!!!

ktsak
12-09-12, 21:39
http://www.youtube.com/watch?&v=HfowDFjGJQc

Αντε kostastnt περιμενουμε νεα για την παραγγελια :wink:

pavlidisc
12-09-12, 21:46
Την χοιρινή μπριζολα όπως και να την ψησεις νόστιμη θα είναι.
Είναι όμορφο. Όπως όλα τα apple προϊόντα! Πανέμορφο. Αλλα το έχουμε ξαναδεί. Αυτο είναι το θέμα. Τέλος παντων. Δεν αναλώνομαι άλλο στα περί σχεδίου. Αυτο είναι. Σε όποιον αρέσει...

kostastnt
12-09-12, 21:50
Η μπαταρία αλλάζει γιατί κατέβηκαν κλίμακα στα νανόμετρα του επεξεργαστή.. Στάνταρ αυτό.. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να "γεννήσεις" ενέργεια.. Θα δείτε επιβεβαίωση όταν το ξεψαχνίσουν όλα τα site..

Μπορώ να πω ότι πέρυσι που δεν ασχολήθηκα καν με το 4s να το πάρω, έκανα καλή επιλογή που από 4άρι παω σε 5 (λείπουν ακόμα 100€ βέβαια :P ).. Μου άρεσε το σχέδιο το μάυρο.. Ειδικά αυτό το μαύρο αλουμίνιο από πίσω είναι κόλαση.. Από τα σοβαρά χαρακτηριστικά πιστεύω ότι η οθόνη θα με βολέψει επειδή με το ένα χέρι το δουλεύω έτσι κι αλλιώς, οπότε κάτι πιο φαρδύ θα με χάλαγε λογικά σε καθημερινή χρήση.. Ο αντάπτορας καλή φάση που έγινε έτσι ώστε να μπαίνει και από την μία και από την άλλη γιατί ήταν λίγο παίδεμα στο αμάξι να πετυχαίνεις στα τυφλά την μεριά ή το βράδυ στο κρεβάτι.. Τα ακουστικά δεν με ενδιαφέρουν, μιας και έχω πολύ ποιοτικότερα για μουσική και handsfree για κλήσεις.. Άβολο που η τρύπα πήγε κάτω όμως γιατί στην τσέπη θα το βάζεις ανάποδα..

Από τα υπόλοιπα λογικά δεν θα τα δούμε στην Ελλάδα στην επόμενη 3ετία.. LTE, Siri, Maps της προκοπής, passboard κτλ Έχω μια ελπίδα για το Passboard ότι οι εταιρείες εδώ όπως supermarket κτλ ίσως το χρησιμοποιήσουν ή αλυσίδες ηλεκτρονικών που ενδιαφέρονται για το ios Και το έχουν δείξει με εφαρμογές στο appstore, ίσως δίνουν έτσι κανά κουπόνι..

Στα καλά νέα ότι θα βγει Γερμανία και Γαλλία στις 21 σεπτέμβρη.. Το 4s το είχαν 579 νομίζω, οπότε θα βολέψει να το ψωνίσουμε.. Γερμανία ξέρω Έλληνα διευθυντή σε premium reseller και Γαλλία απλά φίλη που μπορεί να το φέρει κατεβαίνοντας.. Θα ενημέρωσω αν γίνει κάτι :)

tolisfar
12-09-12, 22:05
χμ μολις μπηκα!ε οτι περιμεναμε.τα αλλα σιγα σιγα.εγω ενταξει ξερετε το ηθελα πιο μεγαλο αλλα και λιγο αλλαγμενο σε σχεδιαση δεν με χαλαγε.αλλα επειδη μου αρεσε πολυ το 4 πιστευω θα μ αρεσει και αυτο.τωρα εσωτερικα.....θα δουμε.

ktsak
12-09-12, 22:16
Ελα και τα hands on

http://www.youtube.com/watch?&v=N8h1tgJkoVo

ktsak
12-09-12, 22:27
Εμενα παλι αλλο με απασχολει, ασπρο η μαυρο ?
Μεχρι τωρα ειχα μαυρο 4αρι και ελεγα να παρω ασπρο 5αρι. Τωρα, μου γυαλισε το μαυρο, αλλα και το ασπρο πανεμορφο ειναι !!!!!!!! Μαλλον θα παρω ασπρο !!!
Τ' ακους kostastnt ?

lazaim53
12-09-12, 22:29
Σίγουρα καλύτερα χαρακτηριστικά από το 4 και 4S αλλά όχι κάτι το επαναστατικό. Πιστεύω και φυσικά λόγω της κρίσης ότι οι κάτοχοι των 4 και 4S δύσκολα θα αποφασίσουν να αλλάξουν τις συσκευές τους για κάποιο από τα χαρακτηριστικά του 5.

tolisfar
12-09-12, 22:37
παντως "αλλου" εχει πεσει τρομερο κραξιμο και δεν εχεις βγει ενας να πει καλη κουβεντα!δεν ξερω......να πω την αμαρτια μου και εδω δεν βλεπω ιδιαιτερο ενθουσιασμο.θα πουλησει φυσικα αλλα οχι τοσο.οι αναποφασιστοι αρκετοι απο αυτους δεν θα το προτιμησουν.αυτοι που οπως και να ειναι θα το παρουν ειναι οι μονοι σιγουροι!αν εχω λεφτα παντως τα χριστουγεννα δυσκολα θα το προτιμησω οταν ο γαλαξιας 3 θα εχει 200 ευρω λιγοτερα!μην πω και πιο πολυ.παγωμαρα...μαλλον αρχιζει και λειπει ο στηβ.3η συνεχομενη χρονια ιδιο design παει πολυ.ισως και καποια παιδια εδω που δεν τρελαινονται για μεγαλη οθονη να μεινουν με το 4αρι.βεβαια να δουμε και το ios 6 τι ψαρια πιανει

pavlidisc
12-09-12, 22:43
Έτσι είναι Τολη. Εγω θα το πάρω (όταν και εφόσον...) γιατι μου αρέσει το προϊόν μαζι με το πακέτο που κουβαλάει. Έχω κάνει τις επιλογές μου και δεν ξενοκοιταζω.

Αλλα πολύς κόσμος θα παει προς sg3 (ή HTC) και μην ξεχνάτε και τα windows phones που πλέον παίζουν δυνατά...

Δεν υπάρχει ενθουσιασμός. Πως να υπάρξει άλλωστε. Τρία χρόνια το ίδιο σκηνικό. Το iOS σώζει την μπανκα...

ktsak
12-09-12, 22:48
Εγω παλι λεω οτι θα πουλησει ΤΡΕΛΛΑ, και πεστε οτι θελετε !!!
Και φυσικα θα το παρω !!!! Οσο για αυτους που λενε οτι θα πανε σε αλλα προιοντα, θα δουμε ποσο αληθευει αυτο, αναμενεται να πουλησει 17 εκ συσκευες τον πρωτο μηνα !!!! Και ας εχει πουλησει η Sammy 20 εκ σε 100 μερες !!!!

pavlidisc
12-09-12, 22:52
Κώστα, τα πράγματα δεν είναι όπως ήταν πριν 2 χρόνια.
Τότε υπήρχε ο jobs και τα Android και Windows αλλού πατούσαν και αλλου βρίσκονταν.
Πλέον ο ανταγωνισμός είναι πολυ σοβαρότερος. Οι ανταγωνιστές έχουν σοβαρευτει επικίνδυνα...

Εμάς, δεν μας απασχολεί. Άλλους όμως τους απασχολεί.

lazaim53
12-09-12, 22:52
Εγώ πάντως το 4S δεν πρόκειται να το αλλάξω με καμμία άλλη συσκευή Apple ή μή. Εκτός αν βγεί κάτι πολύ επαναστατικό αν και το κόβω λίγο χλωμό γιατί η τεχνολογία έχει πλέον ωριμάσει Και δεν μπορώ να φανταστώ κάτι νέο που θα κάνει το μπάμ.

ktsak
12-09-12, 22:57
Κώστα, τα πράγματα δεν είναι όπως ήταν πριν 2 χρόνια.
Τότε υπήρχε ο jobs και τα Android και Windows αλλού πατούσαν και αλλου βρίσκονταν.
Πλέον ο ανταγωνισμός είναι πολυ σοβαρότερος. Οι ανταγωνιστές έχουν σοβαρευτει επικίνδυνα...
Εμάς, δεν μας απασχολεί. Άλλους όμως τους απασχολεί.Παρολα αυτα, θα με θυμηθεις οταν θα κλεισει ο 1ος μηνας πωλησης !!!! Θα δουμε τα αποτελεσματα και θα φανει ποιος εχει δικιο !!!!!

@lazaim53
Λαζαρε, δεν εχεις αδικο, οσοι εχουν 4S θα δυσκολευτουν να κανουν το βημα τωρα, οντως λογω μικρων διαφορων και ιδιου design. Σε κανενα 6μηνο ομως, που θα εχουν κλεισει χρονο με το 4S, θα δεις ποσοι θα τα πουλησουν για να παρουν το 5 !!!!

tolisfar
12-09-12, 23:01
χρηστο συμφωνω.αλλωστε εσυ εισαι και στην περιπτωση οπως αλλα παιδια εδω που εχουν μονο apple υπολογιστες ταμπλετ κτλ και θα το παρουν λογω συγχρονισμου και συνηθειας ευκολιας πες το οπως θελεις.φυσικα και θα ειναι φοβερο.ειδικα σε 4 αρα το browsing θα ειναι τελειο.αλλα κωστη μην γελιομαστε αρχιζει λιγο και κουραζει πλεον και εχει και αντιπαλους οπως σωστα ειπε ο χρηστος.δεν ειναι ipad να παιζει μονο του!!!πρεπει να δουμε και πως παει η μπαταρια γιατι ειναι ιδια και καποια αλλα στην πραξη.εδω θα ημαστε να τα λεμε

loftys
12-09-12, 23:02
ΕΓΩ, θα ήθελα, αλλα αντ'αυτου, θα πάρω τα @ΡΧ#Δ#@ μου :)

ktsak
12-09-12, 23:02
Ετσι !!!! Οπως ειπε και ο kostastnt, με τον καινουριο επεξεργαστη, η μπαταρια παρολο που ειναι ιδια, καταναλωνει λιγοτερο. Οσο για τα αλλα, ο χρονος θα δειξει !!!!

DaRk_dOg
12-09-12, 23:29
Πολύ κράξιμο πέφτει πάντως τριγύρω και άδικα.

Συνολικά τα καινούρια χαρακτηριστικά που φέρνει είναι αρκετά και αρκούντως ικανοποιητικά! Δεν μπορώ να καταλάβω, τι περιμέναμε να κατέβει κανά ούφο με φωτάκια?! Πολλές ουσιαστικές προσθήκες στον τομέα του software και σοβαρή δουλειά στο hardware, συγκεντρωμένη σε ένα πολύ όμορφο σασί. Ειδικά για το τελευταίο, όσο κι αν μοιάζει σχεδιαστικά στα 4/4S, είναι μακράν ποιο κομψό, ειδικά στις λεπτομέρειες.

Επίσης να δώσω και κάτι προς προβληματισμό: Επειδή διάβασα και αλλού για την ορατή απουσία του Steve Jobs... Τι σας κάνει να πιστεύετε οτι το i5, δεν είναι κομμάτι από το legacy του? Κάτι προσχεδιασμένο ή προετοιμασμένο από την δική του εποχή? (Τουλάχιστον σαν γενικό πλάνο).
Αν υπήρχε δλδ ο Jobs σήμερα και παρουσίαζε το υπάρχον μοντέλο, τι θα λέγαμε? Μάλλον τίποτα γιατί θα το πλάσσαρε με τον τρόπο του..

Πάντως είμαι γενικά της άποψης να μην προδιαγράφουμε κάτι πριν το πιάσουμε στα χέρια μας. Και με το SGS3 έτσι κάνανε όλοι τις πρώτες μέρες και τώρα μόνο τσι****κια δεν παίρνουν. banplz.gif

Αυτά τα ολίγα από μένα φίλοι μου. :)

loftys
12-09-12, 23:33
Ωωωωχ, μας το χοντρυνες στο τέλος γιωργαρε ;)

DaRk_dOg
12-09-12, 23:36
Ωωωωχ, μας το χοντρυνες στο τέλος γιωργαρε ;)

Λευτέρη έχεις δίκιο, παραφέρομαι ο φρικονεανίσκος!

Θυμάσαι όμως τις πρώτες μέρες που είχε παρουσιαστεί και το SGS3... Τι είναι αυτό και σιγά την συσκευή και μάπα... Τώρα βλέπεις τι λένε.
Μέχρι που πιάσανε κανά 2 στα χέρια τους και το θεοποίησαν.
Ε λοιπόν κάτι ανάλογο πιστεύω οτι θα συμβεί και με το i5. Εννοώ οτι πιστεύω πως έχει τα φόντα!

ktsak
13-09-12, 00:00
Ετσι ειναι, εχει δικιο ο Γιωργος !!!!!!

tolisfar
13-09-12, 00:01
ε θα ακουστουν και υπερβολες.απλα ηταν ψηλα ο πηχης για αυτο υπαρχει αυτη η ατμοσφαιρα

ktsak
13-09-12, 00:11
Γιατι ηταν ψηλα ρε Τολη και τελικα πηραμε κατι λιγοτερο? Ας το δουμε λιγο λογικα.

Θελαμε μεγαλυτερη οθονη, την πηραμε.
Θελαμε πλατη αλουμινιο, το πηραμε.
Θελαμε καλυτερο επεξεργαστη, το πηραμε.
Θελαμε μεγαλυτερη μνημη, την πηραμε.
Θελαμε καινουριο λειτουργικο, το πηραμε.
Θελαμε καλυτερη μπροστα καμερα, την πηραμε.
Θελαμε καλυτερο dock connector, το πηραμε.
Θελαμε λεπτοτερη συσκευη, την πηραμε.
Θελαμε ελαφρυτερη συσκευη, την πηραμε.
To μονο που δεν πηραμε ειναι το διαφορετικο design, ομως ετσι οπως ειναι τελικα ειναι ενα πολυ ομορφο συνολο που απεχει πολυ απο τα προηγουμενα μοντελα. Ε μην τρελαθουμε κιολας !!!!
Εξαλου, ειναι μια προσφιλης τακτικη της Apple, την καλη συσκευη την βελτιωνεις και την κανεις καλυτερη.

Οπως κανουν ολοι φυσικα, ετσι δεν εγινε με το Galaxy S3, RAZR HD, HTC ONE X S, ΝΟΚΙΑ LUMIA, τα ιδια δεν εγιναν και εκει ? Βελτιωση υπαρχουσων συσκευων !!!!!!

tolisfar
13-09-12, 00:20
μωρε εγω δεν λεω οτι δεν ειναι καλο κτλ.μια χαρα ειναι αλλα δεν εχουν ολοι την ιδια αποψη.σεβαστο δεν ειναι?και δεν βλεπω πολυ θετικα σχολια ισα ισα!τελος παντων θα δουμε!

ktsak
13-09-12, 00:23
Βρε δεν με πειραζει που εχουν αλλη αποψη, αυτα που γραφω ειναι ετσι ? Αυτο απλα φωναζω

malias4
13-09-12, 00:35
Καλησπερα παιδες, μολις μπηκα κι εγω, ειδα στα κλεφτα στη δουλεια ενα δυο φωτο.

Λοιπον ,τελικα ειδαμε ολοι αυτο που βλεπαμε εδω κ μηνες απο τα leaks.
Eνα μακροστενο 4αρι, το θεμα ειναι οτι πριν δυο μηνες μου φαινοταν εντελως μαλ@κ!α ενω τωρα μπορω να πω οτι μου αρεσει κι ολας.
Ειμαι σε φαση οπως τον κ Πτεραρχο που δεν ξερω ποιο χρωμα μαρεσει ποιο πολυ.
Μεχρι τωρ αμονο ασπρο αλλα το 5αρι μαρεσει πιο πολυ σε μαυρο, το κανει να δειχνει πολυ κυριλα.
Σαν stealth ενα πραμα :)

Δεξια κ αριστερα πεφτει θαψιμο αλλα θα δειτε στο τελος ποσα θα πουλησει, βασικα το 5αρι ειναι για μας που εχουμε τα 4αρια ακομα.
Γιατι χωρις πλακα το 4 με το 4s εχουν διαφορα στην ταχυτητα, καμερα κτλ , φανταστειτε λοιπον το 4 με το 5 !!

Θα ηθελα αλλο σχεδιο εξωτερικα αλλα τουλαχιστον με το a6 τσιπακι θα πηγαινει σφαιρα κ σιγουρα πιο γρηγορα απο το ipad3 που παει ουτος η αλλος μπαλα!

Παντως ακομα κι αν μοιαζει εξωτερικα με το 4, εχουμε τωρα αλουμινιο , αλλα ακουστικα αλλο conector, αλλαξε η θεση του headphone jack κ φυσικα ειναι τοοοοσοο λεπτο!
Ειναι σαν να λεμε μονο το αλουμινιο πλαισιο απο το iphone 4 !!

Εγω παντως οσο μισησα τα leaks τοσο πορωνομαι τωρα, θα πορονομουν διπλα με λιγο διαφορετικο design αλλα κι ετσι με τετοια ποιοτητα κ οχι πλαστικουρες, αν καποιος εχει το 4αρι αξιζει πιστευω να παει στο IPHONE 5

ktsak
13-09-12, 00:39
Ετσι ειναι Γιωργο, ασπρο λοιπον η μαυρο ? Ιδου η απορια ......

Το αποφασισα, ΑΣΠΡΟ ΔΑΓΚΩΤΟ !!!!!!!!

malias4
13-09-12, 00:53
Ετσι ειναι Γιωργο, ασπρο λοιπον η μαυρο ? Ιδου η απορια ......

Το αποφασισα, ΑΣΠΡΟ ΔΑΓΚΩΤΟ !!!!!!!!

Ωραια εσυ ασπρο εγω μαυρο λοιπον !!

Καλα πεφτει πολυ θαψιμο στα φορουμ ε?
Ρε μηπως δεν ταξιζει κ δωσουμε τα λεφτα τσαμπα?
Αληθεια απο επεξεργαστη κ ραμ μαθαινουμε παντα οταν το κανουν βιδες καποια sites ε?

ktsak
13-09-12, 00:56
Μη μασας Γιωργο, και με το 4S τα ιδια ελεγαν και πουλησε ταντερα του. Γιατι ειναι καλη και ποιοτικη συσκευη, με την εγγυηση της σωστης λειτουργιας απο Apple.
Kαι ειδικα για οσους διαθετοιυν και αλλα προιοντα του συστηματος, ειναι η ΑΠΟΛΥΤΗ λυση !!!!!!!!!

kostastnt
13-09-12, 00:58
Μερικές διευκρινίσεις :)

Για τον επεξεργαστή δεν ξέρω κάτι, απλά το υποθέτω γιατί το βλέπω συνέχεια στα desktop cpu που τα κάνουν σε λιγότερα Nanometra και χρειάζονται λιγότερη ενέργεια στην ίδια απόδοση.. Αν δείτε στα ultrabooks θα πάθετε πλάκα τι βγάζουν..

Όσο για το χρώμα είχα αποφασίσει για άσπρο μετά από 7-8 χρόνια με μαύρα κινητά.. n80, diamond, hd, 3gs, 4 και τώρα έλεγα άσπρο.. Αλλά τελικά το μαύρο τα έσπασε!!

Τέλος σας πιάνω αδιάβαστους.. Στην βιογραφία του steve jobs αναφέρει σχεδόν επί λεξεί ότι άφησε σχέδια και ιδέες για τουλάχιστον 3 χρόνια..

ktsak
13-09-12, 01:09
Χαχαχα, αντε με το καλο !!!!!
Εγω θα παρω ασπρο !!!

EchiDNA
13-09-12, 01:25
Βελτίωση σε όλους τους τομείς!
Δεν είδα την παρουσίαση και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο χαρακτηριστικό που δεν θα υποστηρίζεται απο το 4s.

Προς το παρόν ούτε σκέψη για αλλαγή εκτός κι αν με πιάσει καμία καταναλωτική μανία όταν έρθει με το καλο. Προσωπικά θελω να το δω απο κοντά γιατί απο τις φωτογραφιες δεν ενθουσιάστηκα και επίσης δεν ξέρω και το πόσο βολική είναι η νέα μακρουλη οθόνη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ktsak
13-09-12, 01:36
Ακριβως, βελτιωση σε ολους τους τομεις !!!!
Οσο για την οθονη, ειναι ευκολοχρηστη, το πλατος εμεινε το ιδιο, το μηκος μεγαλωσε, οποτε δεν θα αλλαξει τιποτε, θα ειναι βολικη στο χερι !!!

Εδω (http://www.apple.com/apple-events/september-2012/) θα βρειτε το video της χθεσινης παρουσιασης (Απαιτει Safari 4 και πανω σε Mac OSX Leopardκαι πανω, Safari σε iOS 3 και πανω, QuickTime 7 και πανω σε Windows)

ktsak
13-09-12, 08:29
Καλημερα και απο εδω !!!
Διαβασα σημερα ενα ωραιο, η εξελιξη του iPhone ειναι σαν την εξελιξη της Porsche 911 διαχρονικα. Δειτε ποσο λγο αλλαξε ολα αυτα τα χρονια το μοντελο. Απλα βελτιωνεται, αλλα το βασικο design παραμενει το ιδιο. Και μην ακουσω κανεναν να πει ουτε οτι δεν ειναι ομορφο αυτοκινητο, ουτε οτι ειναι καλο και αξιολογο !!!!!

1072

Δειτε λοιπον αυτο που γραφτηκε παραπανω wikipedia.org (http://en.wikipedia.org/wiki/Porsche_911) !!!!!!!

pavlidisc
13-09-12, 08:42
https://dl.dropbox.com/u/17363921/forums/Screen%20Shot%202012-09-13%20at%209.38.10%20%CF%80.%CE%BC..png

To πιάσαμε το υπομοούμενο αλλά όλα είναι θέμα γούστου.8-)

ktsak
13-09-12, 09:07
Ε ειπαμε να δειχνουμε εργα τεχνης, οχι Γιαπωνεζιες !!!!
Βρισκεις εσυ καμια χαρη ή ομορφια σε αυτο το πραγμα? Συγκρινεται αυτο που εδειξες με το αριστουργημα που λεγεται 911? Ειπαμε, τα γουστα γουστα, αλλα και η αντικειμενικοτητα εχει τον πρωτο λογο φιλε !!!!

pavlidisc
13-09-12, 09:08
Γιαπωνεζιες;;;;;;;;;;;;;;
What;;;;;;;;;;;

Τέλος παντων. Άλλο θέμα....

Το ζητούμενο είναι η σχεδίαση και όχι ο κατασκευαστής....

ktsak
13-09-12, 09:10
Γιαπωνεζιες ;;;;;;;;;;;;;; What ;;;;;;;;;;;
Τέλος παντων. Άλλο θέμα....
Ε γιατι τι ειναι ρε φιλε ? Εγω το σχεδιασα? Ο Hiro Hito το σχεδιασε !!!!
Oχι πες μου, συγκρινεται αυτο
https://dl.dropbox.com/u/17363921/forums/Screen%20Shot%202012-09-13%20at%209.38.10%20π.μ..png με αυτο ? http://www.macuse.net/attachment.php?attachmentid=1072&d=1347517740

pavlidisc
13-09-12, 09:16
Έχει αρχίσει να μου την σπάει τρομερά αυτο που η κάθε μλκια της Apple θα πρέπει να δικαιολογείται...

Μερικά απλα είναι αδικαιολόγητα (βλέπε μη υποστήριξη usb3 στα προηγούμενα μοντέλα Mac). Α και νομιζω ότι ούτε HDMI είχαν...(ή κάνω λάθος);;;;;

Συγκριναμε το μήλο και με την 911! Τι άλλο μας περιμένει....

ktsak
13-09-12, 09:31
Έχει αρχίσει να μου την σπάει τρομερά αυτο που η κάθε μλκια της Apple θα πρέπει να δικαιολογείται...
Μερικά απλα είναι αδικαιολόγητα (βλέπε μη υποστήριξη usb3 στα προηγούμενα μοντέλα Mac). Α και νομιζω ότι ούτε HDMI είχαν...(ή κάνω λάθος);;;;;
Συγκριναμε το μήλο και με την 911! Τι άλλο μας περιμένει....
Δεν δικαιολογω φιλε καμια μ@λ@κι@ της Apple. Θα ηθελα και γω κατι διαφορετικο, ομως αυτο που ειδα μαρεσε. Πως να το κανουμε δηλαδη !!! Μαρεσει που τελικα βελτιωνει τη συσκευη και δεν την αλλαζει τελειως, τι να κανουμε τωρα, ειμαι κλασσικος τυπος και δεν μαρεσουν οι ριζικες αλλαγες. Το ιδιο δεν κανουν και οι αλλοι ρε? Ειδες η HTC, ολα τα μοντελα της βασιζονται στον ιδιο σχεδιασμο, το ιδιο εκανε και η Sammy, το ιδιο και η Μotorola, το ιδιο και η Nokia !!!! Δεν ειδα κανεναν να διαμαρτυρεται γι αυτους !!!!!!!! Ειπαμε, προιον που ειναι πετυχημενο, δεν το αλλαζεις, απλα το βελτιωνεις. Βασικες αρχες εμποριου !!!!
Τωρα οσο για αυτα που ανεφερες :

μη υποστήριξη usb3 στα προηγούμενα μοντέλα Mac : δεν καταλαβα, θελεις να υποστηριζει συσκευες usb 3 ενα μηχανημα που δεν εχει τετοια θυρα ? Θα τρελαθουμε? Δηλαδη ενα παλιο PC που ειχε θυρα usb 1, να υποστηριζει usb 2, η 3 ?
ούτε HDMI είχαν : αντε παλι, ρε αν δεν εχουν θυρα HDMI, πως να υποστηριξουν συσκευες με τετοια συνδεση ? Δηλαδη οι τηλεορασεις που ειχαν μονο RF συνδεση, να συνδεσεις επανω συσκευη με SCART η HDMI ? Ειναι δυνατον ?
Συγκριναμε το μήλο και με την 911 : δεν συνεκρινα το μηλο με την 911, ειναι διαφορετικα προιοντα, απλα την εξελιξη της βελτιωσης ανεφερα, που ειναι σχεδον ταυτοσημη και βασισμενη στην ιδια φιλοσοφια !!!!!

pavlidisc
13-09-12, 09:35
ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΈΧΕΙ USB3 . ΑΥΤΟ ΛΈΩ ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ HDMI : ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΒΕΛΙΝΕΚΟΥΣ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ. Μην σου πω ότι και εκτός πλανήτη Γη πάλι HDMI χρησιμοποιούν....

Όσο για τα αλλα...
Απλα ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕΤΩΣ....

Αυτα.

Δεν θα αγόραζαν όλοι την 911 Κωστακηηηηηη...πολλοί θα διάλεξαν την Γιαπωνεζια...πως να το κάνουμε...

ktsak
13-09-12, 09:39
Βρε που να τα εχει ? Στα παλια Mac? θα τρελαθουμε? Να εχει δηλαδη USB 3 το ιΜαψ μου που ειναι του 2009 ? Αφου τοτε δεν υπηρχε, πως να το κανουμε !!!!!
Να εχει HDMI ? Αφου τοτε δεν ηταν τοσο διαδεδομενο. Και τι να το κανω το HDMI ston iMac ?
Σχετικα με τη διαφωνια, δεν αντεκρουσες τα επιχειρηματα μου, καλα κανουμε και διαφωνουμε, συζητηση κανουμε, αλλα να παρουσιαζουμε και στοιχεια. Εσυ απλα λες οτι δεν συμφωνεις !!!!

pavlidisc
13-09-12, 09:42
Όταν πήρα το δικό μου Mac και USB3 έπαιζε και HDMI.

ΓΙΑΥΤΟ ΜΙΛΑΩ ΠΤΕΡΑΡΧΕ! Δεν λέω για τα MAC του 2004!!!!!

Αντ μλκ!!! Μου έφαγες όλα τα ΜΒ πρωϊνιατικα!!! :):):)

pavlidisc
13-09-12, 09:44
Ποια επιχειρήματα ρε! Μην με φουντωνεις;;;;;; Πήρες παραμαζωμα όλες τις εταιρίες κινητής και επειδη αυτές δεν άλλαξαν σασι να μην αλλάξει και το μήλο!!!! Και απο ΠΟΤΕ την apple την ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλες εταιρίες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Για την 911 δεν λέω αλλα. Φτάνει. Έβγαλα tilt....

ktsak
13-09-12, 09:56
Ε θα με σκασεις εσυ ρε !!!!
Αυτο http://www.shopping.hp.com/en_US/home-office/-/products/Desktops/HP-TouchSmart-All-in-One/A5W92AV?HP-TouchSmart-420-1100t-Desktop-PC εχει HDMI? Και πωλειται τωρα, οχι πριν ενα χρονο !!!!!
Η αυτο http://www.shopping.hp.com/en_US/home-office/-/products/Desktops/HP-TouchSmart-All-in-One/QB911AV?HP-TouchSmart-610-1250xt-Desktop-PC που δεν εχει HDMI ουτε USB 3 !!!!!!!
Δες και εδω http://www.dell.com/us/enterprise/p/optiplex-790/pd και πες μου αν διαθετουν HDMI η USB 3 !!! Δεν ειδα κανεναν να τους κατηγορει !!!

ktsak
13-09-12, 09:58
Αν ειναι να μου παθεις εμφραγμα, να μην σε απανταω ρε !!!
Αλλα μην τρελαθουμε κιολας !!!!
Μια χαρα ηταν το iPhone 4/4S, τωρα εγινε καλυτερο το 5 !!!!!!!!!!!! Μην κανεις και συ σαν τον Τολη, που μου μιλαει για πηχυδες που ηταν ψηλα !!!!!!

loftys
13-09-12, 10:06
Ρε θα σας πάρει και θα σας σηκώσει!
Εδώ βρήκατε να τσακωθήτε;;Τραβάτε σε κάνα άλλο θρεντ!
Άντε, πρωι-πρωι που μεσημεριάζει κιόλας.

pavlidisc
13-09-12, 10:12
To σχέδιο του 5 ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ αλλα ΑΠΑΡΧΑΙΩΜΕΝΟ!!!
Δικαιολογίες δεν δέχομαι...(εγώ).

Ποτέ μα Ποτέ η Apple δεν ασχολήθηκε με το τί κάνουν οι άλλοι. Οπότε μην την συγκρίνετε με άλλες εταιρίες. Αυτό το κάνουν οι άλλοι. Όχι εμείς.

Έχει μερικά κολλήματα τα οποία σιγά σιγά (μετά τον θάνατο του "Άγιου") τα ξεπερνάει. Καλοδεχούμενα και ΕΥΤΥΧΩΣ...

Για μένα, εάν δεν υπήρχε το iOS-OSX θα τα είχα ήδη πουλήσει στην λαϊκή τα μήλα.

Ρε θα σας πάρει και θα σας σηκώσει!
Εδώ βρήκατε να τσακωθήτε;;Τραβάτε σε κάνα άλλο θρεντ!
Άντε, πρωι-πρωι που μεσημεριάζει κιόλας.
ΧΑΧΑ ΧΑ! Και πού να μας ακούσεις να διαφωνούμε τετατε! Είμαστε και οι δύο υψίφωνοι και μας ακούνε 2-3 τετράγωνα....χαχαχαχααχαχαχαχ!!!!

loftys
13-09-12, 10:28
Όταν αποφάσισα να πάω από το HD σε 3GS, δεν ήξερα τι να περιμένω. Κατ'αρχάς ήταν ένα συμπαθητικό προς ωραίο τηλέφωνο χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο. Μετά με εντυπωσίασε η απλότητα και η λειτουργικότητα στη χρήση. Βέβαια και το store. Κατόπιν και περνώντας στο 4, και αργότερα στο ipad, ήταν κάτι παραπάνω από όλα αυτά. Γούσταρα να το πιάνω κιόλας, να το κοιτάζω. Μάλλον εξελιχθηκε σε καψούρα. Και επειδής είχα και μαύρο και άσπρο, θα ψηφίσω μαύρο. Όταν λαμποκοπάει το άτιμο, δεν παιζεται, κάτι που δεν μπορεί να συμβεί στο ασπρο σε καμία περίπτωση. Και πιστεύω ότι καταλάβατε ότι με οποιαδήποτε ευκαιρία θα το κάνω δικό μου και το ταληράκι. Εϊτε από τον αδερφό μου, είτε από επιδότηση, είτε από οτιδήποτε άλλο...;)

pavlidisc
13-09-12, 10:31
Εννοείται ότι με την πρώτη ευκαιρία το τσακωνουμε... :)

Εσείς που έχετε γνωστούς στα ξένα, κάντε κανα κουμάντο....

tolisfar
13-09-12, 10:32
εγω ειμαι πιο κοντα στην αποψη του χρηστου.σιγουρα θα ειναι απροβληματιστο παλι θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο....αλλα δεν νομιζω να ενθουσιασε.και στην τελικη αν δεν βελτιωνοταν σε ολα ε τι διαολο αναβαθμιση θα ηταν?οσο για την μεγαλυτερη οθονη εχω καταντησει γραφικος αλλατην θελω.πιστευω και σε οσους το παρετε θα το βλεπετε καθημερινα!αλλα πως το πηγατε απο το μηλο στα αμαξια χα χα!μονο 2 παοκτζηδες θα το εκαναν
παντως εγω μαυρο θα επαιρνα!

pavlidisc
13-09-12, 10:48
Αυτό το iPhone θα έπρεπε να είναι το 4S. Έτσι συμφωνώ. Όχι το 5 όμως.

Τέλος πάντων...ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕΕΕΕΕΕΕ;;;;;;;;;;;

Σκέφτομαι να το βάλω αγγελία το 4S αλλά νομίζω οτι είναι νωρίς. Πρώτο 10ήμερο του Οκτωβρίου το βλέπω εντός Ελλάδας. Και σε κάνα μήνα μετά θα αρχίσουν τα μεταχειρισμένα λίγων ορών-σφραγισμένα. Άρα πιάσαμε Χριστούγεννα....

Απο την άλλη, μόλις εμφανιστεί το 5άρι live στα καταστήματα, το 4S θα χάσει ακόμη περισσότερο απο την τιμή του. Έτσι δεν είναι; Λέτε να το δώσω τώρα ή σε κάνα 2μηνο; Υπόψη όμως οτι θα περιμένω τα "μεταχειρισμένα" ή τον θείο απο Αμέρικα. Σφραγισμένο απο κατάστημα δεν παίρνω...

malias4
13-09-12, 10:59
Καλημερουδια μηλαραδες!
Ενταξει ολοι θα θελαμε λιγο διαγορετικο design αλλα αν το διυμε απο την αλλη τα αλλαξαν ολα, απο καλωδια μεχρι ακουστικα μεχρι αλουμινενια πλατη..
Το ατου του πιστευω οτι θα ειναι η ταχυτητα!
Πραγματικα αφου εχει τον a6 θα φυσαει!
Εδω στο ipad3 ο a5χ ειναι σφαιρατος , φανταστειτε λοιπον τωρα!!

Τα αλλα πχ lte κ 3d χαρτες η το σιρι δυστηχως για εμας δεν παιζουν ακομα !

Edit Χρηστο αν βρεις δωστο τωρα σε καλη τιμη κ βρες κανενα παλιο νοκια η κατι αλλο για κανα μηνα!
Εδω κυκλοφορει 28 σεπτεμβριου, για να δουμε αν θα προλαβω να το παρω πριν να κατεβουμε κατω!

Κ μετα αντε να βρεις νανοσιμ απο Ελλαδα χαχα

tolisfar
13-09-12, 11:16
σωστα.δωσε το τωρα.εστω και 50 ευρω να κερδισεiς καλα θα ειναι.απο την αλλη θα σου λειπει.και νομιζω δεν εχεις και ipad πλεον.σωστα αυτο επρεπε να ειναι το 4s.τοτε δεν θα γκρινιαζε κανεις.βεβαια μ αρεσει που ελαφρυνε και παλι σιγουρα θα ειναι ποιοτικο σε αντιθεση με τον γαλαξια και φυσικα επιμενω θα ειναι μαγεια ο safari σε 4αρα οθονη!αλλο πραγμα.παντως το θαβουν ενω δεν θα επρεπε.δεν ξετρελανε αλλα θα ειναι παλι φοβερο και τρομερα ανταγωνιστικο.ισως και κορυφαιο.απλα οπως πχ εγω που δεν εχω τοσο ανεση το ειπα και χθες θα προτιμουσα καποιο αλλο με 450 σε σχεση με τα 669 που θα εχει χωρις να χανω σε επιδοσεις κτλ.λιγο προβληματιζομαι με την μπαταρια γιατι νομιζω ειναι ιδια περιπου χωρητικοτητα αν δεν κανω λαθος και ευχομαι να βελτιωθηκε λιγο στις βραδυνες ληψεις.το ηχειο ηταν ηδη φοβερο και οπως λενε βελτιωθηκε και αλλο.

tolisfar
13-09-12, 11:44
απο τη αλλη καλα ολα αυτα αλλα και....http://micgadget.com/29723/the-undercover-report-on-how-the-new-iphone-5-is-made-inside-foxconn-factory/
οχι οτι δεν το ξεραμε δηλαδη

ktsak
13-09-12, 12:54
Δεν μας ειπε κατι καινουριο κανεις !!!! Σολη την Κινα και οχι μονο (Μαλαισια, Ταιβαν, Πακισταν, Ινδια κλπ) τετοιες συνθηκες επικρατουν. Απλα αυτοι ειναι ευτυχισμενοι που εχουν δουλεια, να φανε, να κοιμηθουν και βγαζουν και λεφτα, οσα και αν ειναι αυτα. Αλοιως θα επρεπε να ασχοληθουν με την πορνεια, τα ναρκωτικα, εγκλημα, κλπ κλπ
Δεν τα επικροτω, προς Θεου, απλα λεω ποια ειναι η πραγματικοτητα !!!!!

DaRk_dOg
13-09-12, 13:25
Πάλι φωνάζετε και μου διαταράσσετε το force?!

Λεπόν εγώ προτείνω υπομονή και ψυχραιμία μέχρι να το πιάσουμε στα χέρια μας, ώστε να μπορούμε να φέρουμε ουσιαστική και αντικειμενική άποψη για την σχεδίαση.
Οκ δέχομαι οπτικά οτι "μοιάζει" στις βασικές σχεδιαστικές γραμμές του 4/4S αλλά πραγματικά πιστεύω οτι είναι ελεεινά διαφορετικό σε real-time επαφή.

ΥΓ1: Το μαύρο πανέμορφο, αν έβγαινε με android το τσιμπούσα ΑΝΕΤΑ!

ΥΓ2: Πτέραρχε τι να κλάην η 911 η μπαχατέλα μπροστά σε αυτό!>>>

http://cdn.carsroute.com/wp-content/uploads/2011/03/Koenigsegg-Agera-R-1.jpg

ktsak
13-09-12, 13:42
Ελα ρε το κλασσικο ειναι κλασσικο !!!!!

ktsak
13-09-12, 14:45
http://fortunebrainstormtech.files.wordpress.com/2012/09/screen-shot-2012-09-12-at-5-09-48-pm.png (http://fortunebrainstormtech.files.wordpress.com/2012/09/screen-shot-2012-09-12-at-5-09-48-pm.png)
CEO Tim Cook at the event.

Wall Street was delighted, despite the lack of a big surprise
FORTUNE -- Like the market, which pushed Apple's (AAPL (http://money.cnn.com/quote/quote.html?symb=AAPL)) shares up 1.39% for the day, analysts who cover the company reacted positively to Wednesday's special event. Below: A sampling of their reactions, newest ones on top.

Topeka's Brian White: A Big Day for Apple That Was Executed to Perfection. "Last year with the iPhone 4S, Apple focused primarily on improving the internals of the iPhone and this year the Company put great effort into both external aesthetics and internal functionality. As such, we believe the demand for the iPhone 5 will be unprecedented and will no doubt be the largest upgrade cycle ever for a consumer electronics product. Smartphone competitors should be concerned about the impact of the iPhone 5 ramp on their business over the coming months as we believe Apple has the opportunity to gain significant market share." Price target unchanged at $1,111.

Sterne Agee's Shaw Wu: iPhone 5 Finally Here; Shipping Sooner Than Expected. "While there were few big surprises given fairly comprehensive press and analyst coverage ahead of the event, we nonetheless believe the iPhone 5 is a significant upgrade and will drive a powerful product cycle. Timing is sooner than expected with shipments beginning on Sept. 21. We... believe Dec. quarter upside could be limited by supply constraints on new in-cell touchscreens. Raising price target to $820 from $780.

Needham's Charlie Wolf: Apple reinvents its ecosystem. "In a tour-de-force, Apple introduced iPhone 5, upgrading virtually every feature of the phone's hardware, software and ecosystem. In doing so, in our opinion the iPhone has enhanced its already elevated stature as the gold standard of the smartphone industry... The lingering risk that we see in the Apple story is that the company may no longer innovate at the same pace with the same disruption that characterized the Steve Jobs era. However, the announcements today certainly diminish this risk, if not eliminate it." Price target unchanged at $750.

RBC's Amit Daryanani: Let the upgrades begin. "We believe the iPhone 5 could be the biggest upgrade in the company's history. Our initial estimates imply that AAPL could see 8–10M units by end of Sept-qtr, which could result in ~$4–5B of incremental revenues. The rollout of iPhone 5 is much quicker and global vs. historical launches. AAPL will launch the iPhone 5 in the U.S. (three carriers) and eight other countries on September 21, followed by 20 more countries on September 28." Raises price target to $750 from $700.CLSA's

Avi Silver: The wait is over! "The iPhone 5 launch delivered on high expectations and Apple is back at the forefront of smartphone device specs after a lull with 4S and iOS5. In addition to gaining share among new smartphone subscribers and switchers from other OS platforms, we believe a substantial portion of the ~200m loyal iPhone users will upgrade and our analysis of 105m users that we classify as "eligible upgraders" supports our iPhone estimates (vs <60m eligible upgraders a year ago)." Raises price target to $805 from $750.

Morgan Stanley's Katy Huberty: Killer Integration. "iPhone 5 highlights Apple's unique ability to deliver innovative products leveraging its software and hardware expertise, and app and media ecosystem... We are surprised by the conservative near-term investor expectations, which is a good thing for the stock... Several data points over the next few months will give indications of iPhone 5 demand. We see (1) press release on pre-order volume from Apple likely on September 17; (2) tear-down analysis likely on September 21, which will confirm whether iPhone 5's baseband chip has TD support for China Mobile; (3) press release on sales volume from the first weekend from Apple likely on September 24; (4) supply chain data points from our Asia trip; and (5) potential business trend updates by Apple's partners before earnings in mid-October.

Merrill Lynch's Scott Craig: Clockwork like hardware/software refinements. "Overall, we view the iPhone 5 as evolutionary, exemplifying Apple's clockwork-like refinements in software and hardware. Competition is intensifying, and the gap between iPhone and other smartphone products are narrowing. That said, coming out of today's event, we maintain our bullish view on the iPhone 5 cycle, and Apple remains our top pick." Price target unchanged at $770.

Wells Fargo's Maynard Um: Fastest rollout schedule ever. "iPhone 5 will launch in nine countries on 9/21, an additional 20 countries on 9/28 and over 100 countries & 240 carriers by 12/2012. In comparison, iPhone 4S was initially launched in seven countries followed by 22 countries two weeks later and over 70 countries at the end of 12/2011. iPhone 4 was initially launched in five countries and 18 countries in the first month." Valuation range: $740-$760.

Deutsche Bank's Chris Whitman: Phone 5 cycle kicks into gear. "Apple also refreshed the iPod touch and nano and highlighted key iOS features (embedded Facebook, Passbook etc). Looking forward, we believe iPhone 5 will drive a healthy upgrade cycle and with greater product visibility we expect investors will increasingly discount our 2013 EPS estimates and value AAPL on '13 numbers." Raises price target to $775 from $650.

Stifel Nicholaus' Aaron Rackers: Apple... Continues to Lead Smartphone Ecosystem. "Overall, today's hardware upgrade and iOS 6 software upgrade (previewed in June) meets our expectations and leaves Apple well positioned competitively against the oncoming wave of Android smartphones entering the market over the next quarter... While lacking a spell-binding moment Apple demonstrated via multiple software and hardware enhancements that the company remains an innovation powerhouse and as such should continue to drive revenue and earnings growth significantly above its peers. Price target unchanged at $825.

Barclays' Ben Reitzes: iPhone 5 sets high bar. "Many of yesterday's announcements were expected, but we believe the launch will be successful and we look forward to another major product launch with the iPad Mini and new Macs later this fall creating a unique holiday season for Apple (the mini still isn't in our model). We are raising our estimates based on our view that iPhone 5 sales may ramp quickly starting in the December quarter – after some stock outs this month." Raises price target to $810 from $750.

William Blair's Anil Doradla: Faster, Thinner, More Efficient... but No Wow Factor. "While we were impressed with the product improvements and the aggressive rollout schedule, the announcement did lack the "wow factor" we have seen in some of Apple's new product announcements.

Topeka's Brian White (Wednesday): The Hot New iPhone 5 Unveiled. Let the Lines Begin. "We believe these changes will drive the biggest upgrade in consumer electronics history. First of all, the larger screen size (4 inches vs. 3.5 inches) will provide consumers with a much better reading and video viewing experience, even driving upgrades from last year's iPhone 4S. Secondly, the 18% thinner form factor is amazing and helped by the use of in-cell display technology. Surprisingly, the new iPhone is also 20% lighter than the iPhone 4S. Thirdly, the new aluminum unibody casing has created a much sleeker look to this new iPhone and we expect this will really turn heads around the world." Price target unchanged at $1,111.

Jefferies' Peter Misek: It's here! Buy it! "Overall the iPhone 5 announcement was in-line with previews, though we think the phone is launching at more carriers and sooner than many investors expected. We believe the launch schedule implies that supply constraints are not as bad as some feared. We see numerous catalysts for the shares to perform well over the next couple months and the next year." Price target unchanged at $900.

Piper Jaffray's Gene Munster: iPhone 5 Announced as Expected. "Apple officially announced the iPhone 5 today and we believe the phone will meet or exceed consumer expectations. The redesigned phone gives us greater confidence in our feeling that Apple will sell 6-10 million iPhone 5s by the end of September and we are increasing our September quarter iPhone unit estimate to 27.2 million from 22 million to reflect our confidence." Price target unchanged at $910.

BMO Capital Markets' Kieth Bachman: The Long Awaited 5. "For Apple product launches, we usually call out a few features that stand out. However, our take on the new iPhone 5 is this is more about a sum of the parts. With the larger screen, improved software included iOS 6, Siri and maps, in lighter form factor, we think the phone will do well. As is normally the case, Apple slots the new phones into the prices of previous models." Price target unchanged at $680.

Πηγη : tech.fortune.cnn.com (http://tech.fortune.cnn.com/2012/09/13/apples-iphone-5-what-the-analysts-are-saying-updated/)

ktsak
14-09-12, 09:44
Πριν λίγο άρχισαν οι προπαραγγελίες του iPhone 5. Μπορείτε να κάνετε τώρα την δική σας προπαραγγελία και να παραλάβετε από τις 21 Σεπτεμρβίου.

1085

Ακόμη δεν έχει ανακοινωθεί κάτι επίσημα από την Apple για την κυκλοφορία του iPhone 5 στην Ελλάδα, κυκλοφορει ομως ευρεως η φημη για διαθεση του στις 5 Οκτ 2012.

Για όσους έχουν την δυνατότητα να κάνουν την αγορά απο Αμερικη, θα πρέπει να γνωρίζουν ότι το iPhone 5 θα κυκλοφορήσει unlock αργότερα και η τιμή του θα αρχίζει από $649.

tolisfar
14-09-12, 10:35
ε λογικο να πεσουν παντα ετσι γινεται αλλα μην φανταστεις τιποτα συνταραχτικο!

tolisfar
14-09-12, 22:48
χμ...http://www.digitallife.gr/des-tis-fwtografies-pou-apotypwnei-to-iphone5-96941

ktsak
15-09-12, 00:47
Αν δεν τις δω απο κοντα, δεν πιστευω και πολλα. Ετσι ελεγε και η Nokia, και ειδατε ολοι τι πατατα εκανε .....δις παρακαλω !!!!!
Και μετα ετρεχε για να ζητησει συγγνωμη .....
Κοντος ψαλμος αλληλουια, θα δουμε τι βγαζει και το μηλο 5 !!!!

ktsak
15-09-12, 11:21
http://www.ert.gr/media/k2/items/cache/45d31e16a740df5bd8f28f7ebcca03f1_L.jpg?t=943912800

Μέσα σε μια ώρα από το άνοιγμα του online καταστήματος για τις αποκαλούμενες προ-παραγγελίες, ξεπουλήθηκε το σύνολο του υλικού που αφορά το νέο iPhone 5 της Apple. Σε ανακοίνωση της Apple στην ιστοσελίδα της εταιρείας, αναφέρεται ότι όλες οι επιπλέον παραγγελίες δεν θα γίνονται αποδεκτές μέχρι τις 28 Σεπτεμβρίου.

Ήδη ανάρπαστο
«Οι προ-παραγγελίες για το iPhone 5 είναι απίστευτες», δήλωσε ο εκπρόσωπος της Apple, Νατ Κέρις.

Το iPhone 5 διαθέτει μεγαλύτερη οθόνη από ότι ο «προκάτοχος» του, λέγεται ότι είναι δύο φορές πιο γρήγορο και επιτρέπει την πρόσβαση σε προηγμένα LTE δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, όπου αυτά είναι διαθέσιμα.

Μετά από την έντονη ζήτηση για τη νέα προηγμένης τεχνολογίας συσκευή, η τιμή της μετοχής της Apple, έκλεισε πάνω από τα 692 δολάρια - ανά μετοχή - την Παρασκευή, δίνοντας στην εταιρεία υπερπολύτιμη κεφαλαιοποίηση που ξεπερνά τα 640 δισεκατομμύρια δολάρια.

Πηγη : ert.gr (http://www.ert.gr/kenotomia/item/21558-Mia-wra-chreiasthke-gia-na-xepoylhsei-to-iPhone-5)

loftys
15-09-12, 18:10
λοιπόν όποιος βιάζεται πολύ, δεν έχει οικονομικό πρόβλημα, κλπ, κλπ, μπορεί να πεταχτεί μέχρι τη νεα υόρκη και να πάρει από αυτόν (http://newyork.craigslist.org/mnh/ele/3273451764.html) τον τυπά ένα 64αρι μαύρο μόνο για 1500$!!!!τζαμπα πράμα δλδ...

ktsak
15-09-12, 18:16
Η μ@λ@κι@ δεν εχει ορια, ουτε συνορα !!!!!!!
Χαχαχαχ, να σαι καλα Λευτερη μου 8-)

loftys
15-09-12, 18:51
καλά αυτό να λέγεται, σου υπογράφω όμως όπου θέλεις ότι θα βρεθεί κάποιος που θα το θέλει απελπισμένα και δεν θα πρόλαβε να το προπαραγγείλει...Και εννοείται μιλάμε για πολύ κόσμο που έχει και πολύ χρήμα που απλά δεν ξέρει τι να το κάνει..."Α ρε πουτ@ν@ αμερική" που έλεγε και ο Καλογερόπουλος στο "Ενας κι ένας" :)

ktsak
15-09-12, 19:40
Ετσι ειναι, εν αμφιβαλω φιλε ......

ktsak
16-09-12, 00:21
1095

Look at that. Just look at it. That’s Samsung’s latest anti-iPhone 5 advert. It’s absolutely ridiculous. Not only is it one of the most slanted product comparisons I’ve ever seen, but it’s got a pitiful message: “Our phone is better because our contrived spec list is longer!”

And not only that, but the bottom half of the Galaxy S III’s specs on this ad are meaningless anyways. They don’t inform you about why the Galaxy S III is actually a better phone. Who cares if you can “shake to update” your phone, Samsung? You wasted space by saying that your phone can make a “Direct Call” while the iPhone 5 can’t? Most people have no clue what “S-Beam,” “Smart Say,” “Picture In Picture” (was that feature named by a kindergardener?), or “Palm Touch Mute Pause” means. But hey, they’re features the iPhone 5 doesn’t have, so why not?

And I thought Samsung’s Twitter account was sad this past week. This is truly pathetic.

You’re right Samsung, it “doesn’t take a genius” to see that you have no clue how to market a smartphone.

Πηγη : cultofmac.com (http://www.cultofmac.com/190990/behold-samsungs-ridiculous-new-anti-iphone-5-ad-image/)

kostastnt
16-09-12, 03:22
....................
Look at that. Just look at it. That’s Samsung’s latest anti-iPhone 5 advert. It’s absolutely ridiculous. Not only is it one of the most slanted product comparisons I’ve ever seen, but it’s got a pitiful message: “Our phone is better because our contrived spec list is longer!”
....................
And I thought Samsung’s Twitter account was sad this past week. This is truly pathetic.
You’re right Samsung, it “doesn’t take a genius” to see that you have no clue how to market a smartphone.
Πηγη : cultofmac.com (http://www.cultofmac.com/190990/behold-samsungs-ridiculous-new-anti-iphone-5-ad-image/)

Είναι και επίσημα μεγάλα παρτάλια οι τύποι.. Καλά κάνει η apple και τους τρέχει συνέχεια στα δικαστήρια...

Ξέχασαν να αναφέρουν επεξεργαστή οι σχιστομάτηδες και μόνο για αυτό πρέπει να τους τρέχει για κανά δις $$ πάλι..

Και τον 1 μήνα standby πως τον βγάλανε; Αυτοί είναι ικανοί να το είχαν σβηστό μετρώντας και όταν άναψε τυχαία από καμιά bugιά να το θεώρησαν ότι τότε ξεφόρτισε..

ktsak
16-09-12, 19:54
http://cdn.imore.com/sites/imore.com/files/styles/large/public/field/image/2012/09/willow_bored-now.jpg

Υπαρχει μια αισθηση -- μερικως αληθινη, μερικως φτιαχτη -- που περιφερεται στους κυκλους της τεχνολογιας, ειδικα μετα την εκδηλωση παρουσιασης του iPhone 5 (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?anno=2&depth=1&hl=el&rurl=translate.google.com&sl=en&tl=el&twu=1&u=http://www.imore.com/iphone&usg=ALkJrhh-we-mejLOLXiF7gOsBiKHhFuTmA), οτι η Apple κατηντησε πλεον βαρετη. Οτι το iPhone ειναι σχεδον το ιδιο με αυτο που βγηκε περσυ. Φυσικα αυτη η φημη, δεν ειναι κατι καινουριο, αλλα αναπαραχθηκε και αποτι φαινεται θα αναπαραγεται σε καθε νεα συσκευη της εταιριας. Η Apple εκτιθεται σαυτη τη φημη, μια και για τις 3 τελευταιες συσκευες της επαναλαμβανεται με το ιδιο design σε hardware. Δεν εκαναν κατι καινουριο, δεν ταραξαν τα νερα. Δουλευουν με επιμονη σε κατι που ειχαν σχεδιασει το 2005!!!!!!!!!!!! Κατι αναποφευκτο, κατι που δεν θα το αγγιζε κανενας σαν σκεψη, μακρια απο ιδιοτροπίες και προσδοκίες του κιτς και του trendy.

Mε αυτο το σκεπτικο λοιπον, η Apple κατηντησε ΒΑΡΕΤΗ !!!!!

http://cdn.imore.com/sites/imore.com/files/field/image/2012/09/iphone_4_4s_5.jpg

Ειδικα οταν συγκρινουμε με τη Nokia που αλλαζει το design των συσκευων της καθε χρονο, απο το N9 εως το Lumia 900 και 920 !!!!!!!!!!

http://cdn.imore.com/sites/imore.com/files/field/image/2012/09/nokia_n9_900_920.jpg

Η την Samsung απο το Galaxy S εως το Galaxy S2 και S3 !!!!!!

http://cdn.imore.com/sites/imore.com/files/field/image/2012/09/smasung_gs1_gs2_gs3.jpg

Η την HTC απο το EVO 4G και το Thunderbolt εως το One X !!!!!!!!

http://cdn.imore.com/sites/imore.com/files/field/image/2012/09/htc_evo_thunderbolt_one_x.jpg

Και φυσικα, την Lamborghini απο το Murciélago στο Gallardo και το Aventador !!!!!!!!!

http://cdn.imore.com/sites/imore.com/files/field/image/2012/09/lambo_murc_gallardo_aventador.jpg

Οπως ειπε και ο Phil Nickinson στο Android Central podcast (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?anno=2&depth=1&hl=el&rurl=translate.google.com&sl=en&tl=el&twu=1&u=http://www.androidcentral.com/podcast/android-central-podcast-108-nonstop-releases-baby&usg=ALkJrhg-FMAWDdW1cJ1exH2UjCxgEbYcbw) χθες βραδυ, αυτο ειναι ευκολο. Μιλαμε για το first ten words (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?anno=2&depth=1&hl=el&rurl=translate.google.com&sl=en&tl=el&twu=1&u=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3D85dKvletfSo&usg=ALkJrhiKsDeFAcSYGSmM5u6eOFXvzBWl4w). Γιαυτο ισως και εμεις να εχουμε βαρεθει ?

Πηγη : imore.com (http://m.imore.com/bored-now)

malias4
16-09-12, 23:31
Παιδες δειτε εδω (http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1443297) τη βρομογκαζο ειναι ο Α6 επεξεργαστης του iΡhone 5

http://cdn.macrumors.com/article-new/2012/09/gb.png

The results (http://browser.primatelabs.com/geekbench2/1030202) show an iPhone5,2 device running iOS 6 with a Dual-Core 1.02GHz ARMv7 processor and 1GB of RAM.

The total Geekbench 2 score comes in at 1601. Poole notes that the average score for the iPhone 4S is 629 and the average score for the iPad 3 is 766. A comparison chart (http://browser.primatelabs.com/ios-benchmarks) of previous iOS devices can be viewed (http://browser.primatelabs.com/ios-benchmarks) at Geekbench. The numbers seem to validate Apple's claim that the A6 processor is twice as fast as the A5 and any previous iOS device. This one score also places the iPhone 5 ahead (http://browser.primatelabs.com/android-benchmarks) of the average scores of all Android phones on Geekbench. The full Geekbench results (http://browser.primatelabs.com/geekbench2/1030202) further breakdown processor, memory and bandwidth performance.

http://cdn.macrumors.com/article-new/2012/09/gb2.png

The A6 also appears to be clocked higher than the A5 at 1GHz (the iPhone 4S A5 ran at 800Mhz). The 1GB of RAM was previously confirmed (http://www.macrumors.com/2012/09/15/apples-new-iphone-5-has-1gb-of-ram/) by part number markings on the A6 processor itself.

Poole acknowledges that any pre-release results on Geekbench have a chance of being faked, but he seems to believe that these results are legitimate. The iPhone 5 will be available to the general public on September 21st.

Αν αληθευει τοτε ποιος το πιανει, ας ειναι κ 2πηρυνο & 1GB μονο :)
Περναει απο galaxy μεχρι ταμπλετες στο σκορ !!!

ktsak
16-09-12, 23:37
Χαχαχα, τωρα ειναι που οι Samsungάκηδες θα τα ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣ !!!!!!!!!!

ktsak
17-09-12, 16:27
1096

Η αμερικανική εταιρεία Apple ανακοίνωσε σήμερα ότι μέσα σε διάστημα 24 ωρών έχουν πραγματοποιηθεί περισσότερες από 2 εκατομμύρια προπαραγγελίες του νέου iPhone 5, ξεπερνώντας έτσι το ρεκόρ του 1 εκατομμυρίου που είχε φτάσει το προηγούμενο μοντέλο της.

Το iPhone 5 θα πωλείται στα καταστήματα 9 χωρών (ΗΠΑ, Καναδάς, Βρετανία, Γαλλία, Γερμανία, Αυστραλία και Ιαπωνία), όμως όσοι το επιθυμούσαν μπορούσαν να το παραγγείλουν μέσω Διαδικτύου ήδη από την Παρασκευή.

«Η απάντηση των πελατών στο iPhone ήταν εκπληκτική», δήλωσε ο επικεφαλής πωλήσεων της Apple Φίλιπ Σίλερ.

«Η ζήτηση ξεπέρασε την αρχική προσφορά και, αν και η πλειονότητα των παραγγελιών θα παραδοθεί στους πελάτες στις 21 Σεπτεμβρίου, πολλά θα παραδοθούν τον Οκτώβριο», διευκρίνισε η εταιρεία.

Το iPhone 5 θα είναι διαθέσιμο την επόμενη εβδομάδα σε ακόμη 20 χώρες και σε ακόμη 100 ως το τέλος του χρόνου.

Πηγη : enikos.gr (http://www.enikos.gr/international/79598,Parhggeilan_2ekat_iPhone5.html)

loftys
17-09-12, 17:27
καλά, έχει να γίνει της ΠΟΥΤ@Ν@Σ, ΛΕΜΕ...
προβλέπω πανικό και στο ελλαδιστάν της καρακρίσης, μεγαλύτερο από εκείνον για το 4άρι!

ktsak
18-09-12, 07:36
Χαχαχαχαχα, ας ειναι καλα ο φιλος μου ο Πα#####ς που εκανε το βιντεακι

http://www.youtube.com/watch?&v=ET3SEdpsb9E

Πηγη : nextsmartphone.gr (http://www.nextsmartphone.gr/showthread.php?t=890)

pavlidisc
18-09-12, 08:03
ΧΑΧΑΧΑ ΧΑ! Το 'πε και το 'κανε.:lol:

ktsak
18-09-12, 18:25
Λοιπν, ηδη ξεκινησαν οι φορμες εκδηλωσης ενδιαφεροντος, δειτε εδω
http://document.gr/iphone/iphone5 (http://document.gr/iphone/iphone5)
Επισης καποιος το εβαλε για προπαραγγελια, δειτε εδω
http://www.ebw.gr/el/product/14134/Apple-iPhone-5-16GB-Black-Μαύρο (http://www.ebw.gr/el/product/14134/Apple-iPhone-5-16GB-Black-Μαύρο)
Μπορει να ειναι και κραχτες, παντως ηδη αρχισαν και στην Ελλαδα να πουλανε accessories for iPhone 5 !!!!!!

anemos3
18-09-12, 18:43
Απο την document πήρα το ιπαντιον και ξέρω πως είναι καλα ενημερωμένοι

ktsak
18-09-12, 18:49
Εγω παντως εκανα αιτηση εκδηλωσης ενδιαφεροντος 8-)

1099

ktsak
19-09-12, 07:32
The first unboxing photos of the iPhone 5 have been posted by BGR.

Apple has changed its packaging slightly with the iPhone 5, and as it announced last week, the company's new EarPod headphones are bundled with the iPhone including a plastic travel case. Also included is a new power adapter that supplies more power to the phone when charging, and of course the Lightning to USB cable.

Check out the photos below...

1100 1101 1102

Πηγη : iclarified.com (http://www.iclarified.com/24523/first-unboxing-photos-of-the-iphone-5)

ktsak
19-09-12, 09:42
Οριστε και ενα video απο unboxing

http://www.youtube.com/watch?v=H9YY-QBb7kU

pavlidisc
19-09-12, 10:02
Πλίτς...

ktsak
19-09-12, 10:17
Πλίτς...Εχυσες Χρηστο μου ??????

pavlidisc
19-09-12, 10:41
Εχυσες Χρηστο μου ??????
Στα πρώτα 30sec! Και μόνο στην σκέψη...

pavlidisc
21-09-12, 10:49
Ένα πολύ θετικό στο iPhone 5 είναι οτι θα ανοίγει απο εμπρός προς τα πίσω (το 4/4s άνοιγαν απο πίσω προς τα εμπρός).
Αυτό είναι πολύ θετικό για την αλλαγή της οθόνης σε περίπτωση που σπάσει (φτού φτού φτού μακριά απο μας). Στο 4/4S ας πούμε για να αλλάξεις οθόνη έπρεπε να έχεις 7 πτυχία ηλεκτρονικής!:)

Περισσότερα στο iFixit (http://www.ifixit.com/Teardown/iPhone-5-Teardown/10525/1).

Κάνα νεότερο για άφιξη και τιμές στην Ελλάδα έχουμε;

ktsak
21-09-12, 12:21
Η Cosmote ανακοίνωσε μέσω Twitter ότι από σήμερα στα καταστήματά της ξεκινησε η διαθεση nanoSIM καρτων !!!!!!!! Να δουμε ποτε θα φερουν το iPhone 5 !!!!!

https://twitter.com/COSMOTE/statuses/249084610569453570

1110

ktsak
21-09-12, 12:51
http://www.youtube.com/watch?&v=nlUQfXwvQLc

Το iFixit εκανε κιολας το teardown του iPhone 5. Αξιοσημειωτα ειναι :

η παρουσία 1GB μνήμης DDR2 SDRAM.
το chipset επικοινωνιών MDM9615M της Qualcomm (υποστηρίζει ταυτόχρονη μετάδοση φωνής και δεδομένων, εξαρτουμενο απο τους πάροχους).
η ευκολια αλλαγής της οθόνης του iPhone 5 με ελάχιστα βήματα (μια βεντούζα και 5 λεπτά), σε αντιθεση με του 4S που απαιτούσε 38 βήματα και 45 λεπτά.
η ευκολια αλλαγής μπαταρίας
το αλουμίνιο της πίσω πλευράς διαπιστβωθηκε οτι ειναι εξαιρετικά ανθεκτικό στις γρατσουνιές.

Εκτιμαται οτι με τη μειωση κατά 50% των γυάλινων επιφανειων και την πιο συμπαγη κατασκευη, η πιθανοτητες σπασιματος της οθονης κατα την πτωση της συσκευης, περιοριζουν σημαντικα το ενδεχομενο αυτο (χωρις φυσικα να το εξαλειφουν).

http://guide-images.ifixit.net/igi/rEq5WT4DTmMQQYLF.large

http://guide-images.ifixit.net/igi/I5H6tfDuByUigGL5.medium http://guide-images.ifixit.net/igi/tawPO1b2QK5oFdYw.medium http://guide-images.ifixit.net/igi/iFHKvJFaqI5mhlBq.medium http://guide-images.ifixit.net/igi/El6QfQ4IFThwHHqH.medium http://guide-images.ifixit.net/igi/GWLCgtMOk1cX6FfE.medium http://guide-images.ifixit.net/igi/YaCBJWduYL5Va3Rs.medium http://guide-images.ifixit.net/igi/DIsaXjsiLvlOTMRx.medium http://guide-images.ifixit.net/igi/ZnyLGAUNdyEHSlkZ.medium

Πηγη : ifixit.com (http://www.ifixit.com/Teardown/iPhone-5-Teardown/10525/1)

kostastnt
21-09-12, 13:35
Το κακό είναι ότι πολλά κομμάτια είναι πάνω στο πίσω πλαίσιο ενσωματωμένα και άλλα κομμάτια ενιαία, όπως το mic, lightning και ηχείο..

ktsak
21-09-12, 19:09
Για οσους το νευρικο τους συστημα αντεχει να βλεπει τετοιου ειδους εικονες !!!!!

Δυο videos με TEST ΑΝΤΟΧΗΣ σε πτωση, οπου φαινεται πως το νεο iPhone μεταμορφωθηκε πραγματικα σε μια ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΤΑΤΗ συσκευη, σε δεδομενα που ξεφευγουν θα λεγαμε την καθημερινη συχνη χρηση +1.gif

http://www.youtube.com/watch?&v=pMvE0lkunBg

και σε σχεση με τον ανταγωνισμο

http://www.youtube.com/watch?&v=6M5q5TRuAsY

Τα συμπερασματα δικα σας :|

ktsak
21-09-12, 19:17
Να και οι καρτες απο τη Vodafone

1119

και Cosmote

1118

ktsak
21-09-12, 19:24
Ελα και η εμφανιση στους Apple Premium Resellers

1120

ktsak
21-09-12, 19:36
iPhone 5 Speed Test & Benchmarks

http://www.youtube.com/watch?&v=Y5TQbA_JMpo

kostastnt
21-09-12, 19:41
Την document.gr όσο και να έψαξα στο www.apple.com μόνο σαν Authorized Service Provider την βρίσκω.. Δεν την έχει σαν premium reseller.. Anyway, πάντως άκουσα πολύ καλά λόγια από τον θείο που τους επισκέφτηκε και ένας υπάλληλος είναι τρελό τσακάλι μου είπε..

DaRk_dOg
21-09-12, 22:51
WOW!

Καλά στο browsing δεν πιάνεται! Απίστευτη ταχύτητα!

ktsak
22-09-12, 03:10
Να και ενα συγκριτικο τεστ στη ληψη video μεταξυ iPhone 5 & iPhone 4S

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=C-m8-isv-g8

Comparing the video shots from the iPhone 5 vs. iPhone 4s
This video looks at indoor and outdoor light, front and rear camera, depth of field & also notice the difference in stabilization.

Both iPhones were handheld on top of one another to have equal comparison
All Video has not been altered other than cropping/sizing

Πηγη : iclarified.com (http://www.iclarified.com/24648/iphone-5-vs-iphone-4s-video-recording-comparison-watch)

tolisfar
22-09-12, 17:05
ειδα και αλλους με τιμες κοντα στα 800.καθε φορα τα ιδια.ασχετο αλλα ακουγονται παραπονα για τους χαρτες του

ktsak
22-09-12, 18:25
ειδα και αλλους με τιμες κοντα στα 800.καθε φορα τα ιδια.ασχετο αλλα ακουγονται παραπονα για τους χαρτες τουEλα ρε παιδια, παντα κατι θα ειναι. Υποψιν οι χαρτες της Apple τωρα φτιαχτηκαν, λογικο ειναι να εχουν καποια νηπιακης φυσης θεματα. Σκεφτειτε ποσα χρονια εκανε η Google για να φτασει εδω που εφτασε στους χαρτες. Και εν πασει περιοπτωσει, οποιος θελει τους χαρτες της Google, πληκτρολογεις maps.google.com (http://maps.google.com) το βαζεις και στην οθονη αφετηριας (κοινως desktop shortcut) και εισαι ΑΡΧΗΓΟΣ, εχεις τους χαρτες της Google και παλι !!!!!!!!
ΗΜΑΡΤΟΝ πια, σιγα το θεμα !!!!!! Οτι και να κανει η μξηλομανα, ολοι θα βγουν να κατακρινουν. Μεχρι τωρα της την λεγανε για το hardware, οτι δεν ηταν οτι το καλυτερο. Τωρα που βγηκανε τα συγκριτικα benchmarks και η συσκευη Γ@Μ@#Ι, της την λενε για το software, το hardware απλα το ξεχασαν, η δεν θελουν να ασχοληθουν!!!!!
Ρε ΔΕ Γ@Μ#ΟΜ@ΣΤΕ λεω εγω !!!!!

pavlidisc
22-09-12, 18:42
ακουγονται παραπονα για τους χαρτες του
Jobs...:(

anemos3
22-09-12, 18:44

Αχ καλε αμην και ποτέ !!!

ktsak
22-09-12, 18:45
Jobs...:(Μ@λ@κ#ες λεω εγω !!!!

pavlidisc
22-09-12, 18:48
Μ@λ@κ#ες λεω εγω !!!!
Εσύ λέγε ότι θές...8-)
Η γνώμη σου και η γνώμη μου...
Η εταιρία δεν είναι πλέον η ίδια. Αλλού αυτό έχει θετικό αντίκτυπο και αλλού αρνητικό.

anemos3
22-09-12, 18:52
Η εταιρία δεν είναι πλέον η ίδια..

Δατ ις τρου

DaRk_dOg
22-09-12, 19:31
Eλα ρε παιδια, παντα κατι θα ειναι. Υποψιν οι χαρτες της Apple τωρα φτιαχτηκαν, λογικο ειναι να εχουν καποια νηπιακης φυσης θεματα. Σκεφτειτε ποσα χρονια εκανε η Google για να φτασει εδω που εφτασε στους χαρτες. Και εν πασει περιοπτωσει, οποιος θελει τους χαρτες της Google, πληκτρολογεις maps.google.com (http://maps.google.com) το βαζεις και στην οθονη αφετηριας (κοινως desktop shortcut) και εισαι ΑΡΧΗΓΟΣ, εχεις τους χαρτες της Google και παλι !!!!!!!!
ΗΜΑΡΤΟΝ πια, σιγα το θεμα !!!!!! Οτι και να κανει η μξηλομανα, ολοι θα βγουν να κατακρινουν. Μεχρι τωρα της την λεγανε για το hardware, οτι δεν ηταν οτι το καλυτερο. Τωρα που βγηκανε τα συγκριτικα benchmarks και η συσκευη Γ@Μ@#Ι, της την λενε για το software, το hardware απλα το ξεχασαν, η δεν θελουν να ασχοληθουν!!!!!

Κώστα εντάξει τα benchmark δεν έχουν να λένε τπτ, γιατί στο μόνο που συμβάλλουν, είναι στην μέτρηση του ποιός την έχει μεγαλύτερη. Δεν μας απασχολεί το άν είναι ελάχιστα καλύτερο ή ελάχιστα χειρότερος ο A6 από τον ανταγωνισμό σε ταχύτητα.*

Μας απασχολεί πόσο ενεργοβόρος είναι σε σχέση με το λειτουργικο που τρέχει κλπ κλπ. Για μένα όποιος αναζητά την αλήθεια μόνο στα benchmarks και όχι συνολικά είναι περιοδικάκιας! :D

Τώρα όσον αφορά τους χάρτες:
Ασχέτως αν έχεις την επιλογή για χρήση web google maps (και όχι native), πάλι δεν είναι μείον για ένα πραγματικά τόσο προσεγμένο project (iPhone 5) να βγαίνει με maps επιπέδου beta? :(

Καταλαβαίνω τον Χρήστο που λέει για την απουσία του Steve, γιατί ήταν ίσως ο μόνος που θα μπορούσε επικοινωνιακά να πλασσάρει τους νέους χάρτες και να κάνουνε ΌΛΟΙ μόκο!

:D

loftys
22-09-12, 22:19
Αχ καλε αμην και ποτέ !!!

τι λες ρε άτομο :lol: :lol:

chrisxenofontos
22-09-12, 23:17
Κώστα εντάξει τα benchmark δεν έχουν να λένε τπτ, γιατί στο μόνο που συμβάλλουν, είναι στην μέτρηση του ποιός την έχει μεγαλύτερη. Δεν μας απασχολεί το άν είναι ελάχιστα καλύτερο ή ελάχιστα χειρότερος ο A6 από τον ανταγωνισμό σε ταχύτητα.*

Μας απασχολεί πόσο ενεργοβόρος είναι σε σχέση με το λειτουργικο που τρέχει κλπ κλπ. Για μένα όποιος αναζητά την αλήθεια μόνο στα benchmarks και όχι συνολικά είναι περιοδικάκιας! :D

Τώρα όσον αφορά τους χάρτες:
Ασχέτως αν έχεις την επιλογή για χρήση web google maps (και όχι native), πάλι δεν είναι μείον για ένα πραγματικά τόσο προσεγμένο project (iPhone 5) να βγαίνει με maps επιπέδου beta? :(

Καταλαβαίνω τον Χρήστο που λέει για την απουσία του Steve, γιατί ήταν ίσως ο μόνος που θα μπορούσε επικοινωνιακά να πλασσάρει τους νέους χάρτες και να κάνουνε ΌΛΟΙ μόκο!

:D

στο θεμα χαρτων η ιδια η apple το αναγνωρισε οτι ακομα δεν ειναι ετοιμο! ειμαι σιγουρος (και το πιστευω) οτι σιγα σιγα θα το φτιαξουν και αυτο, και θα ειναι κορυφη και σε αυτην την εμπειρια χρησης. δεν ειναι και τοσο ευκολο να τα βαλεις με την google ειδικα σε αυτο το θεμα. μια εταιρεια που χαρτογραφει ολοκληρο τον πλανητη πανω απο μια δεκαετια! εχει εξειρετικα χαρακτηριστικα το mapping στο νεο ιphone. αυτο που του λειπει ειναι το.... database! και ισως η apple να ευθυνεται το λιγοτερο για αυτο. για να το πω καλυτερα ισως να ευθυνεται ελαχιστα για αυτο, αλλα να ευθυνεται στα μεγιστα για την επιλογη της εταιρεια που εδωσε το database (ΤΟΜΤΟΜ)...

Στα περι steve, δεν ξερω πως θα ενεργουσε και πως θα μας παρουσιαζε τους χαρτες αυτους, αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα αφηνε αυτο το χαλι να παρουσιαστει! τουλαχιστον οχι ο ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΗΣ steve που ξεραμε!

ισως στην τελικη (αν και το βλεπω απιθανο) η apple να εγκρινει την native εφαρμογη της google που εχει κατατεθει στο apple store απο την ιδια την google, για να μετριασει την χασουρα και να κωπασει τις διαμαρτυριες... αν και εδειξε οτι δεν την ενδιαφερει και τοσο αυτο (οσο καιρο ηταν στο τιμονι ο steve)

DaRk_dOg
22-09-12, 23:55
στο θεμα χαρτων η ιδια η apple το αναγνωρισε οτι ακομα δεν ειναι ετοιμο! ειμαι σιγουρος (και το πιστευω) οτι σιγα σιγα θα το φτιαξουν και αυτο, και θα ειναι κορυφη και σε αυτην την εμπειρια χρησης. δεν ειναι και τοσο ευκολο να τα βαλεις με την google ειδικα σε αυτο το θεμα. μια εταιρεια που χαρτογραφει ολοκληρο τον πλανητη πανω απο μια δεκαετια! εχει εξειρετικα χαρακτηριστικα το mapping στο νεο ιphone. αυτο που του λειπει ειναι το.... database! και ισως η apple να ευθυνεται το λιγοτερο για αυτο. για να το πω καλυτερα ισως να ευθυνεται ελαχιστα για αυτο, αλλα να ευθυνεται στα μεγιστα για την επιλογη της εταιρεια που εδωσε το database (ΤΟΜΤΟΜ)...

Στα περι steve, δεν ξερω πως θα ενεργουσε και πως θα μας παρουσιαζε τους χαρτες αυτους, αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα αφηνε αυτο το χαλι να παρουσιαστει! τουλαχιστον οχι ο ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΗΣ steve που ξεραμε!

ισως στην τελικη (αν και το βλεπω απιθανο) η apple να εγκρινει την native εφαρμογη της google που εχει κατατεθει στο apple store απο την ιδια την google, για να μετριασει την χασουρα και να κωπασει τις διαμαρτυριες... αν και εδειξε οτι δεν την ενδιαφερει και τοσο αυτο (οσο καιρο ηταν στο τιμονι ο steve)

Χριστόφορε +1 :)

Γενικά ο Jobs ήταν χαρισματικός σε θέματα μάρκετινγκ και από τους λίγους ανθρώπους σε όλο τον κόσμο που κατάφερε να συνδέσει το πρόσωπο του τόσο με μια εταιρία (Apple). Ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα που αφορούν τους χάρτες (έλλειψη ικανής χαρτογράφισης κλπ προβλήματα), πολύ αμφιβάλλω για το αν θα εγκατέλειπε χάριν των Google Maps!

Απλά θα έβρισκε τρόπο να πλασσάρει τους χάρτες της Apple!

chrisxenofontos
23-09-12, 00:03
Οτι πηρε απο το χερι μια διαλυμενη εταιρεια και την εκανε νουμερο 1 ολων των εποχων απο μονο του λεει για τι ηταν ικανος! Και ειναι τοσο δυνατες οι βασεις που ειναι χτισμενη η apple που για πολλα χρονια ακομη θα την κραταει σε αυτη την θεση.

DaRk_dOg
23-09-12, 00:22
Οτι πηρε απο το χερι μια διαλυμενη εταιρεια και την εκανε νουμερο 1 ολων των εποχων απο μονο του λεει για τι ηταν ικανος! Και ειναι τοσο δυνατες οι βασεις που ειναι χτισμενη η apple που για πολλα χρονια ακομη θα την κραταει σε αυτη την θεση.

Ε ναι.

Γενικά εγώ δεν είδα καμιά πτωτική τάση στην εταιρία, παρά την γκρίνια και την βαβούρα στο web. Τα ίδια είχαν γίνει με το 4s, τα ίδια γίνονται με το 5 και γενικά νά'χαμε να λέγαμε.

Η ουσία φάνηκε στις πωλήσεις που "ξεσκίσανε" από την πρώτη ημέρα κιόλας της διάθεσης της συσκευής.

kostastnt
23-09-12, 03:44
Jobs ξεJobs η εταιρεία έχει γίνει καλύτερη για μένα.. Υιοθέτησε πολλά standard που σε άλλες εποχές θα είχαν απορριφθεί..

Όσο για το iphone5 απλά δεν υπάρχει σε ομορφιά.. Από software ξέρουμε ήδη πόσο καλό είναι.. Για τους χάρτες απλά μου είναι άχρηστοι με 2 gps.. Μόνο τους έβαζα καμιά φορά για να δω τριγύρω δρόμους.. Τώρα αν θα δείχνει την γειτόνισσα σε 3d να απλώνει ρούχα ή αν θα δείχνει το πιο κοντινό γυράδικο ούτε που με νοιάζει..

pavlidisc
23-09-12, 09:11
Αχαχαχαχαχαχαχα!!!! :)

https://dl.dropbox.com/u/17363921/forums/ipapi.jpg

DaRk_dOg
23-09-12, 09:33
Αχαχαχαχαχαχαχα!!!! :)

https://dl.dropbox.com/u/17363921/forums/ipapi.jpg

Μπουαχαχαχαααα!

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

pavlidisc
23-09-12, 11:56
Θερίζει το εργαλείο...!screaming.gif

iPhone 5 : η πλήρης ανάλυση επιδόσεων (http://gadgetgreek.blogspot.gr/2012/09/iphone-5_22.html)

Ποιός να συγκριθεί μαζίίίίίίί σουουουουουου!!!!

Μετά απο σένα τίίίίίίίίί!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=5c3LgHSFYsw&amp;feature=player_detailpage

ktsak
23-09-12, 12:22
Jobs ξεJobs η εταιρεία έχει γίνει καλύτερη για μένα.. Υιοθέτησε πολλά standard που σε άλλες εποχές θα είχαν απορριφθεί..

Όσο για το iphone5 απλά δεν υπάρχει σε ομορφιά.. Από software ξέρουμε ήδη πόσο καλό είναι.. Για τους χάρτες απλά μου είναι άχρηστοι με 2 gps.. Μόνο τους έβαζα καμιά φορά για να δω τριγύρω δρόμους.. Τώρα αν θα δείχνει την γειτόνισσα σε 3d να απλώνει ρούχα ή αν θα δείχνει το πιο κοντινό γυράδικο ούτε που με νοιάζει..
+1000000000000000 Κωστη goodpost.gif

pavlidisc
23-09-12, 12:27
Ρε αλάνια, εάν η NOKIA ή η SAMSUNG έβγαζαν "μάπα" χάρτες δεν θα λέγατε οτι είναι κακό και...και...και...και...
ΜΗΝ μου ανεβάζεται την πίεση πάλι.....:x
Πάλι πάτε κα καλύψετε τις π@π@ριές της...!!!:-o

Το οτι η εταιρία έχει υιοθετήσει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πολλά standard που κυριαρχούν σε αυτόν τον πλανήτη (και που μέχρι τώρα έκανε την πάπια και προσπαθούσε να μας πείσει για το αντίθετο) είναι θετικό και συμφωνούμε. Πάντως, οι χάρτες δεν θα κυκλοφορούσαν ποτέ ετσι σε Steve εποχή.

gpap2004
23-09-12, 22:34
Εγω παντως δεν εχω προβλημα με τους χαρτες.

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk!

DaRk_dOg
24-09-12, 11:31
Αρχίσανε τα πρωτοβρόχια...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OSFKVq36Hgc

ktsak
24-09-12, 11:51
Ρε ειμαστε σοβαροι ? Πλακα κανουμε, ποιο κινητο θα αντεχε σε τετοια μεταχειρηση ? Θα τρελαθουμε ? Σε ποιο αλλο κανανε τετοια τεστς ? Ειπαμε να λεμε, αλλα οχι και ετσι

Οριστε λοιπον ενα αλλο video που δειχνει καποια πραγματα

http://www.youtube.com/watch?&v=k2BxL0nRDlY

Για να ξυσουμε και να χτυπησουμε με το σφυρι και κανενα αλλο κινητο να δουμε τι θα παθει ........

Μηπως ξεχναμε τι επαθε το S3 στο προηγουμενο drop test video ? Μιλαμε παντα για ακραιες συνθηκες συμπεριφορας, οποτε ολα ειναι αναμενομενα σε καθε συσκευη, οχι μονο στο iPhone, αλλα και σε καθε συσκευη.

Α να ρε σεις, δειτε εδω, το iPhone 5 δεν αντεξε στο φουρνο μικροκυματων, τι μ@λ@κ#α συσκευη ειναι αυτη !!!!!!!!!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ !!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=jCx5_K_21_k

Ελα για να σοβαρευτουμε τωρα tappingfoot.gif

ktsak
24-09-12, 12:13
Ειναι δειγματα αντοχης αυτα ? Οριστε λοιπον

http://www.youtube.com/watch?&amp;NR=1&amp;v=4Lv8I4ZhqFk

η αυτο

http://www.youtube.com/watch?v=SvVUJwDruRU&&NR=1

η αυτο

http://www.youtube.com/watch?NR=1&amp;&amp;v=m-TIPstdVaE

Μα ειμαστε σοβαροι ? Ειναι αυτα κριτηρια αντοχης ? Θα υποβαλλατα ποτε τις συσκευες σας σε τετοιες καταστασεις ?

Ε να τις βαλουμε τοτε και σε ενα τετοιο μηχανημα

http://www.youtube.com/watch?&amp;NR=1&amp;v=ibEdgQJEdTA

ΗΜΑΡΤΟΝ δηλαδη !!!!!!!!

DaRk_dOg
24-09-12, 12:42
Κώστα γιατί μου τα συγκρίνεις με το S3 (που ομολογουμένως όλοι έχουμε πει οτι είναι μια πλαστικούρα και μισή) και όχι με το iPhone 4?

Υποτίθεται οτι αλλάξανε το πίσω τζάμι για αντοχή (πράγμα που αναφέρει και στο βίντεο που πόσταρα). Και άντε πες οτι το βίντεο που σου πόσταρα εγώ είναι υπερβολικό (που κατ'εμέ δεν ισχύει γιατί είναι λογική κατ'ασταση η επαφή με κλειδία κλπ), οι αναφορές για φθαρμένα φινιρίσματα κατά το unboxing τι είναι?

loftys
24-09-12, 12:50
η foxcomm φταίει για όλα!!!!!!

ktsak
24-09-12, 12:55
Γιωργο, ηα αντοχη της πισω επιφανειας ειναι δεδομενη, αδιαμφισβητως καλυτερη απο του 4, δεν ειδες μαλλον καλα τα βιντεο.
Οσο για σημαδια στο φινιρισμα σε unboxing, ειναι απαραδεκτο σε οποια συσκευη και να γινεται, σε οτι ποσοστο και αν συμβαινει (που μεταξυ μας παντα τα περιστατικα της αστοχιας αυτης ειναι πολυ μικρο ποσοστο). Απλα η τριχα γινεται παντα και παντου τριχια.
Τελος σχετικα με τα συγκριτικα, γιατι να μην το κανω με το S3, το Galaxy Nexus, αντιστοιχες συσκευες θα το κανω, με το Nokia 3210 θα το κανω ρε Γιωργο ?
και στο τελος, εγω αυτο που λεω οτι γενικα αυτου του ειδους τα videos παρουσιαζουν ακραιες καταστασεις για ΚΑΘΕ συσκευη, οχι για καποια συγκεκριμενη !!!! Καταστασεις που σε νορμαλ συνθηκες καμια συσκευη στην καθημερινη μας ζωη δεν θα περασει. Μην μου πει καποιος πως θα παρει το σφυρι και θα αρχισει να βαραει τη συσκευη του, η καμια λιμα και θα αρχισει να λιμαρει την κασα της συσκευης, η το καλεμι και το σφυρι και θα χρτυπαει την οθονη για να δει αν θα κανει σημαδι ?Να ψαξω να βρω τοτε το video που πυροβολουν το iPhone με το Barrett M82A1 με σφαιρα 50 Cal !!!!!!!!!
Οριστε λοιπον, δεν αντεξε, ΑΙΣΧΟΣ !!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=fcnQ72sPZAI

DaRk_dOg
24-09-12, 13:06
Γιωργο, ηα αντοχη της πισω επιφανειας ειναι δεδομενη, αδιαμφισβητως καλυτερη απο του 4, δεν ειδες μαλλον καλα τα βιντεο.
Οσο για σημαδια στο φινιρισμα σε unboxing, ειναι απαραδεκτο σε οποια συσκευη και να γινεται, σε οτι ποσοστο και αν συμβαινει (που μεταξυ μας παντα τα περιστατικα της αστοχιας αυτης ειναι πολυ μικρο ποσοστο). Απλα η τριχα γινεται παντα και παντου τριχια.
Τελος σχετικα με τα συγκριτικα, γιατι να μην το κανω με το S3, το Galaxy Nexus, αντιστοιχες συσκευες θα το κανω, με το Nokia 3210 θα το κανω ρε Γιωργο ?

Κάτσε ρε Κώστα η μεγαλύτερη αντοχή του iPhone 5 σε πτώση είναι δεδομένη σε σχέση με το 4 το S3 και το Gnex (που είναι πλαστικούρες και το παίρνω αυτό σαν δεδομένο). Σε φινίρισμα όμως από καθημερινή χρήση, δεν άκουσα κανένα από τα προαναφερθέντα να χάνει χρώμα! (πόσο μάλλον κατά το unboxing)

Εσύ μιλάς για ένα μικρό ποσοστό αστοχίας αλλά το The Verge λέει

an informal poll in the MacRumors forums indicates that out of some 1260 respondents, more than a third are reporting some kind of damage.

Ξαναλέω πως το βιντεάκι που πόσταρα εγώ δεν έχει καμια σχέση με σκληροπυρηνικά τέστ με βαριοπούλες και κοπανηματα με κομπρεσσέρ κλπ.

loftys
24-09-12, 14:13
ΑΣΤΑ ΑΥΤΑ, ΕΙΣΑΙ APPLE HATER ΟΥΣΣΤ!

ktsak
24-09-12, 14:16
Ωραια, πηραμε 1260 δειγματα και ειχαμε 420 περιστατικα. Ποσες συσκευες εχουν παραληφθει μεχρι τωρα ? 2.000.000 πουληθηκαν με την προπαραγγελια. Ας δουμε λοιπον αν ποτε υπαρξει ανακοινωση απο καπου, σε σχεση με τα 2 εκ αυτα ποσες συσκευες ειχαν προβλημα.
Επαναλαμβανω, σαν φαινομενο ειναι απαραδεκτο, ειτε προκειται για iPhone, HTC One X (αληθεια θυμαται κανενας τι παιχτηκε με την πισω πλευρα του), ειτε RAZR, ειτε οτιδηποτε αλλο.
Το δε βιντεο στο οποιο αναφερεσαι, εβαλε η τυπισα τη μικρη της και της εδωσε μια αρμαθια κλειδια και της ειπε να αρχισει να το κοπαναει με αυτα, σε μια στιγμη μαλιστα της λεει : hit the phone, go smash it with the keys, how hard can you do it honey ? Αυτο εσυ το λες καθημερινη χρηση ? Γιατι μετα οταν την εβαλε να το γδερνει με τα κλειδια απλα, οπως και σε ενα απο τα βιντεο που εβαλα και εγω, τοτε μολις το σκουπιζες δεν υπηρχε γρατζουνια. Αυτο λεω.
και παλι, ας περιμενουμε, ο χρονος και η χρηση ειναι ο καλυτερος κριτης, υπολογιζεται οτι μεχρι τελος του χρονου η Apple θα εχει πουλησει καπου στις 37 εκ συσκευες. εγω λεω να πουλησει μονο 20 εκ, οσο και το S3. Τοτε λοιπον θα εχουμε ενα μεγαλυτερο δειγμα με αποτελεσματα χρησης, 100 ημερων και οχι 3 μονο ημερων. Γιατι τοση ζωη εχει μεχρι τωρα το 5. Αν τοτε αποδειχθει οτι η συσκευη εχει προβλημα, τοτε εχεις δικιο.
Α, by the way για τα drop tests που στο παρελθον και στο iPhone 4 / 4S απιστευτη καμπανια, δε λεει κανεις τωρα ....... γιατι τωρα με αυτα το συγκρινω, αφου το ηθελες ετσι !!!!!!

DaRk_dOg
24-09-12, 14:16
ΑΣΤΑ ΑΥΤΑ, ΕΙΣΑΙ APPLE HATER ΟΥΣΣΤ!

Πφφφ πάλι εσύ με έπιασες Λευτέρη! χαΑΧΑΧαχα :D :P

Ωραια, πηραμε 1260 δειγματα και ειχαμε 420 περιστατικα. Ποσες συσκευες εχουν παραληφθει μεχρι τωρα ? 2.000.000 πουληθηκαν με την προπαραγγελια. Ας δουμε λοιπον αν ποτε υπαρξει ανακοινωση απο καπου, σε σχεση με τα 2 εκ αυτα ποσες συσκευες ειχαν προβλημα.
Επαναλαμβανω, σαν φαινομενο ειναι απαραδεκτο, ειτε προκειται για iPhone, HTC One X (αληθεια θυμαται κανενας τι παιχτηκε με την πισω πλευρα του), ειτε RAZR, ειτε οτιδηποτε αλλο.
Το δε βιντεο στο οποιο αναφερεσαι, εβαλε η τυπισα τη μικρη της και της εδωσε μια αρμαθια κλειδια και της ειπε να αρχισει να το κοπαναει με αυτα, σε μια στιγμη μαλιστα της λεει : hit the phone, go smash it with the keys, how hard can you do it honey ? Αυτο εσυ το λες καθημερινη χρηση ? Γιατι μετα οταν την εβαλε να το γδερνει με τα κλειδια απλα, οπως και σε ενα απο τα βιντεο που εβαλα και εγω, τοτε μολις το σκουπιζες δεν υπηρχε γρατζουνια. Αυτο λεω.
και παλι, ας περιμενουμε, ο χρονος και η χρηση ειναι ο καλυτερος κριτης, υπολογιζεται οτι μεχρι τελος του χρονου η Apple θα εχει πουλησει καπου στις 37 εκ συσκευες. εγω λεω να πουλησει μονο 20 εκ, οσο και το S3. Τοτε λοιπον θα εχουμε ενα μεγαλυτερο δειγμα με αποτελεσματα χρησης, 100 ημερων και οχι 3 μονο ημερων. Γιατι τοση ζωη εχει μεχρι τωρα το 5. Αν τοτε αποδειχθει οτι η συσκευη εχει προβλημα, τοτε εχεις δικιο.
Α, by the way για τα drop tests που στο παρελθον και στο iPhone 4 / 4S απιστευτη καμπανια, δε λεει κανεις τωρα .......

Ναι της είπε η άλλη smash it και η μικρή με την δύναμη HULK που διαθέτει το έλιωσε! Αλλιώς δεν θα πάθαινε τπτ.
Τα ίδια έκανε και στην πλάτη του 4s και δεν έπαθε τίποτα!

Για το δείγμα, δεν ξέρω αν είναι αντιπροσωπευτικό αλλά όπως κι αν έχει είναι το 1/3 του poll! Δεν είναι λίγο!
Το θέμα δεν είναι να φτάσει τα 20 εκ. τεμάχια για να αντιληφθούν και να επανορθώσουν την ζημιά, αλλά να το διορθώσουν ΑΜΕΣΑ στις επόμενες παρτίδες! Το ζήτημα δεν είναι να βγω εγώ σωστός, αλλά σου παραθέτω γεγονότα μιας και είσαι υποψήφιος αγοραστής!

Δεν θα σου κακοφαινόταν να δώσεις 8 κατοστάρικα και να τύχεις τέτοιας κατάστασης? Και προς θεού δεν βγάζω καθόλου στην απέξω το One X κλπ συσκευές με issues. Άλλωστε ένας από τους λόγους που την απέρριψα σαν συσκευή, ήταν τέτοιου είδους προβλήματα!

ktsak
24-09-12, 14:50
Η Apple ανακοίνωσε σημερα ότι μεσα στο πρώτο 3ήμερο της διαθεσιμότητας του στα καταστήματα (21-23 Σεπ)πουλήθηκαν 5 εκ iPhone 5.

Apple® today announced it has sold over five million of its new iPhone® 5, just three days after its launch on September 21, and more than 100 million iOS devices have been updated with iOS 6, the world’s most advanced mobile operating system. iPhone 5 is available in the US, Australia, Canada, France, Germany, Hong Kong, Japan, Singapore and the UK, and will be available in 22 more countries on September 28 and more than 100 countries by the end of the year. Demand for iPhone 5 exceeded the initial supply and while the majority of pre-orders have been shipped to customers, many are scheduled to be shipped in October.

“Demand for iPhone 5 has been incredible and we are working hard to get an iPhone 5 into the hands of every customer who wants one as quickly as possible,” said Tim Cook, Apple’s CEO. “While we have sold out of our initial supply, stores continue to receive iPhone 5 shipments regularly and customers can continue to order online and receive an estimated delivery date. We appreciate everyone’s patience and are working hard to build enough iPhone 5s for everyone.”

ktsak
24-09-12, 14:56
Επαναλαμβανω, αλλα μαλλον δεν τα γραφω καθαρα :

"......οταν την εβαλε να το γδερνει με τα κλειδια απλα, οπως και σε ενα απο τα βιντεο που εβαλα και εγω, τοτε μολις το σκουπιζες δεν υπηρχε γρατζουνια".

Αυτα τα περι polls τα εχουμε γνωρισει για τα καλα (βλεπε εκλογες) :

"Για το δείγμα, δεν ξέρω αν είναι αντιπροσωπευτικό αλλά όπως κι αν έχει είναι το 1/3 του poll" Να σου φερω και γω ενα λλο poll με δειγμα 2000 συσκευες που δεν ειχαν τιποτε. Ειναι αυτο αντιπροσωπευτικο ?

Απλα ειπα ας μας πουν στα 2 εκ συσκευες ποσες ειχαν προβλημα να πω οτι εχεις δικιο, αυτο ειπα και οχι :

"Το θέμα δεν είναι να φτάσει τα 20 εκ. τεμάχια για να αντιληφθούν και να επανορθώσουν την ζημιά, αλλά να το διορθώσουν ΑΜΕΣΑ στις επόμενες παρτίδες" 8-)

lazaim53
24-09-12, 14:57
Κρίμα που δεν έχουμε καμιά μετοχή της.:shock::shock::shock:

lazaim53
24-09-12, 15:01

"......οταν την εβαλε να το γδερνει με τα κλειδια απλα, οπως και σε ενα απο τα βιντεο που εβαλα και εγω, τοτε μολις το σκουπιζες δεν υπηρχε γρατζουνια".

"Για το δείγμα, δεν ξέρω αν είναι αντιπροσωπευτικό αλλά όπως κι αν έχει είναι το 1/3 του poll" Να σου φερω και γω ενα λλο poll με δειγμα 2000 συσκευες που δεν ειχαν τιποτε. Ειναι αυτο αντιπροσωπευτικο ?

Απλα ειπα ας μας πουν στα 2 εκ συσκευες ποσες ειχαν προβλημα να πω οτι εχεις δικιο, αυτο ειπα και οχι :

"Το θέμα δεν είναι να φτάσει τα 20 εκ. τεμάχια για να αντιληφθούν και να επανορθώσουν την ζημιά, αλλά να το διορθώσουν ΑΜΕΣΑ στις επόμενες παρτίδες" 8-)

Κώστα δεν με απασχολεί καθόλου γιατί μέχρι να το πάρουμε εμείς θα ΄έχουν κυκλοφορήσει πολλές παρτίδες. Οπότε "νεμα προμπλέμα".. umbrella.gifumbrella.gifumbrella.gifumbrella.gifumbrella.gifumbrella.gif.

ktsak
24-09-12, 15:11
Κώστα δεν με απασχολεί καθόλου γιατί μέχρι να το πάρουμε εμείς θα ΄έχουν κυκλοφορήσει πολλές παρτίδες. Οπότε "νεμα προμπλέμα".. umbrella.gifumbrella.gifumbrella.gifumbrella.gifumbrella.gifumbrella.gif.Σωστοοοοοοοοοοοοοος Λαζαρε goodpost.gif

DaRk_dOg
24-09-12, 15:23

Οπότε έχουμε ένα βίντεο που δείχνει οτι όντως είναι ευπαθές κι ένα άλλο που λέει το αντίθετο! Οπότε ΠΟΙΟΝ πιστεύουμε?

Να σου φερω και γω ενα λλο poll με δειγμα 2000 συσκευες που δεν ειχαν τιποτε. Ειναι αυτο αντιπροσωπευτικο ?

Αντιπροσωπευτικό όπως είπα δεν είναι σε σχέση με τις συνολικές πωλήσεις.. Αλλά όταν φιλοξενείται από ένα έγκυρο apple user site (http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1445493), δεν έχει κάποιο ειδικό βάρος σαν γεγονός? Προφανώς και υφίσταται ήδη σαν πρόβλημα.

Όσον αφορά αυτό που λες για το σύνολο των προβληματικών σε σύνολο 2 εκ. συσκευών... ΠΟΙΟΣ θα σου δώσει αριθμό και συνολικό ποσοστό? Είχε γίνει ποτέ κάτι τέτοιο για το antenna-gate κλπ?

ktsak
24-09-12, 16:53
Αντε καλα, δεν επιμενω. Αν δεν ειναι ακριβες και οχι αντιπροσωπευτικο το δειγμα επι του συνολου των πωλησεων, τοτε τι να πω ?

Οσο για το antennagate, αν θυμασαι και παλι καλα, το τελικο νουμερο των προβληματικων συσκευων ηταν ελαχιστο. Το σημα επεφτε, οπως επεφτε οπως αποδειχθηκε και σε καθε αλλη τετοιου ειδους συσκευη, ειχα ανεβασει και γω στο youtube video με την τοτε Android συσκευη μου που επεφτε και σαυτην, οπως και πολοι αλλοι ανεβασαν στο youtube, αλλα ποτε δεν εχασα κληση, η να εχασα το σημα.

Δεν πιστευουμε κανενα, απλα περιμενουμε να πιστοποιηθει το προβλημα η οχι ειτε απο μας τους ιδιους, ειτε απο το μεγαλυτεροι δυνατον συνολο χρηστων. Γιατι αν τελικα μεινουμε στους 420 που εχουν προβλημα, η στους 400 που δεν εχουνε, εχουμε χασει την ουσια. Αρα υπομονη, οπως σου ειπα, ο χρονος θα δειξει αν η συσκευη εχει προβλημα. Παντως ειτε 420, ειτε 4.200.000 προβληματικες συσκευες, θα πρεπει το προβλημα να αντιμετωπισθει απο την εταιρια, αν θελουμε νβα λεγεται σοβαρη. Απλα να μην κανουμε την τριχα τριχια, γιατι εδω παιζονται πολλα και ακριβα "παιχνιδια".

Και μη μου λες πως δεν μπορουν να καταγραφουν συνολικα οι προβληματικες συσκευες, γιατι δεν θα σε πιστεψω !!!!

ktsak
24-09-12, 17:33
Ελα να και ο πυροβολισμος

http://www.youtube.com/watch?&v=LG6Qx127xgs

anemos3
24-09-12, 17:50
Ελα ρε η άλλη στο μπρελοκ έχει και πενσα σουγια έλεος

pavlidisc
24-09-12, 18:57
Με αρκετές δόσεις υπερβολής σε μερικά σημεία (ελπίζω να είμαι εγώ ο άπιστος Θωμάς και όχι αυτοί οι υπερβολικοί...), ένα review απο το Cult of Mac εδώ (http://www.cultofmac.com/192576/the-iphone-5-a-smartphone-of-extraordinary-grace-review/?all=1)

DaRk_dOg
24-09-12, 19:01
Αντε καλα, δεν επιμενω. Αν δεν ειναι ακριβες και οχι αντιπροσωπευτικο το δειγμα επι του συνολου των πωλησεων, τοτε τι να πω ?

Οσο για το antennagate, αν θυμασαι και παλι καλα, το τελικο νουμερο των προβληματικων συσκευων ηταν ελαχιστο. Το σημα επεφτε, οπως επεφτε οπως αποδειχθηκε και σε καθε αλλη τετοιου ειδους συσκευη, ειχα ανεβασει και γω στο youtube video με την τοτε Android συσκευη μου που επεφτε και σαυτην, οπως και πολοι αλλοι ανεβασαν στο youtube, αλλα ποτε δεν εχασα κληση, η να εχασα το σημα.

Δεν πιστευουμε κανενα, απλα περιμενουμε να πιστοποιηθει το προβλημα η οχι ειτε απο μας τους ιδιους, ειτε απο το μεγαλυτεροι δυνατον συνολο χρηστων. Γιατι αν τελικα μεινουμε στους 420 που εχουν προβλημα, η στους 400 που δεν εχουνε, εχουμε χασει την ουσια. Αρα υπομονη, οπως σου ειπα, ο χρονος θα δειξει αν η συσκευη εχει προβλημα. Παντως ειτε 420, ειτε 4.200.000 προβληματικες συσκευες, θα πρεπει το προβλημα να αντιμετωπισθει απο την εταιρια, αν θελουμε νβα λεγεται σοβαρη. Απλα να μην κανουμε την τριχα τριχια, γιατι εδω παιζονται πολλα και ακριβα "παιχνιδια".

Και μη μου λες πως δεν μπορουν να καταγραφουν συνολικα οι προβληματικες συσκευες, γιατι δεν θα σε πιστεψω !!!!

Εγώ δεν είπα οτι δεν μπορούν να καταγραφούν συνολικά οι προβληματικές συσκευές, εγώ είπα οτι δεν υπάρχει περίπτωση να σου ανακοινώσουν τον αριθμό!
Καθαρά και μόνο λόγω μάρκετινγκ δεν υφίσταται τέτοιο θέμα από την πλευρά της εταιρίας! (και οποιασδήποτε εταιρίας.)

Τώρα όσον αφορά το θέμα του ευαίσθητου σασί.. πολύς καπνός για να μην υπάρχει φωτία. Οι πρώτες παρτίδες του One S με το ανωδιωμένο αλουμίνιο είχανε παρόμοια θέματα.
Επίσης βγήκε και μια ιστοριά (http://www.phonearena.com/news/Apple-might-have-been-aware-about-easy-to-scratch-iPhone-5_id34808) στην φόρα από έναν πρώην εργαζόμενο της Foxconn..

ΥΓ: Συζήτηση κάνουμε όπως με όλα τα headset που κυκλοφορούν. Όπως θα κράζαμε οποιοδήποτε S3 και One X κλπ αν είχε τέτοια κατασκευαστικά προβλήματα. Οκ δέχομαι οτι μπορεί να σου ερθει κομπλέ στο κουτί του και να το προσέξεις.. Δεν θα σου κακοφανεί όμως αν γρατσουνιστεί μετά από κανά 3μηνο? Και αν θέλεις να αλλάξεις κάτι, εδώ δεν έχει backplate με 2 βίδες, εδώ αλλάζεις ολόκληρο το σασι. :/

pavlidisc
24-09-12, 19:41
Ok. Μπορεί να έγινε καμιά πατάτα η οποία σίγουρα θα διορθωθεί. Και φυσικά θέλουν βρίσιμο εάν έγινε κάτι τέτοιο. Πιστεύω όμως ότι θα αντικατασταθούν άμεσα απο την Apple (όχι στην Ελλάδα φυσικά).

tolisfar
24-09-12, 20:04
ακουγεται πολυ παντως.δεν θα εβγαιναν να διαψευσουν απο την apple?κριμα αν ισχυει για αυτους που σκανε 700αρια.μεγαλη ξενερα.απο την αλλη ειναι περιεργο το βγαλανε ετσι χωρις δοκιμη?

ktsak
25-09-12, 14:57
Ενα ακομη πολλαπλων χρησεων test αντοχης, αν και οπως εχω ξαναπει ΑΥΤΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΜΕ ΤΙΠΟΤΕ, δεν αντιπροσωπευουν καθημερινη χρηση, αλλα ακραιες καταστασεις, αρα δεν ενδιαφερουν σχεδον ΚΑΘΟΛΟΥ !!!!!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?&v=bLW0HrVeoD8

loftys
25-09-12, 15:02
Κάθε φορά που κυκλοφορεί ένα νέο προϊόν υψηλής τεχνολογίας, βγαίνουν τέτοια video. Θα έλεγα ότι είναι περισσότερο για να γελάμε παρά για να βγάζουμε χρήσιμα συμπεράσματα. N'est-ce pas?

pavlidisc
25-09-12, 17:40
Θα έλεγα ότι είναι περισσότερο για να γελάμε παρά για να βγάζουμε χρήσιμα συμπεράσματα. N'est-ce pas?
Συμφωνώ 100%.
Απο τέτοια ανούσια video έχουμε χορτάσει! Το θέμα με την ποιότητα πρέπει να το διαπιστώσουμε μόνοι μας. Το θέμα είναι πότε;;;;;;
Απ' ότι λένε εδώ (http://greekapplenews.gr/2012/09/iphone-5-greece/) φαίνεται πως θα μείνουμε αρκετό καιρό χωρίς μήλο...:(

lazaim53
25-09-12, 18:23
+ 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.0000.000goodpost.gifgoodpost.gifgoodpost.gifgoodpost.gifgoodpost.gifgoodpost.gif

lazaim53
25-09-12, 18:32
Συμφωνώ 100%.
Απο τέτοια ανούσια video έχουμε χορτάσει! Το θέμα με την ποιότητα πρέπει να το διαπιστώσουμε μόνοι μας. Το θέμα είναι πότε;;;;;;
Απ' ότι λένε εδώ (http://greekapplenews.gr/2012/09/iphone-5-greece/) φαίνεται πως θα μείνουμε αρκετό καιρό χωρίς μήλο...:(
Χρήστο σήμερα ήμουν στο Public και χαλβάδιαζα το HTC ONE X. Ημουν έτοιμος να το πάρω. Ωραία συσκευή. Αλλά επειδή το έχω ξανακάνει και το ξαναμετανοιώσει σταμάτησα. Αλλά και δύο μήνες χωρίς Smart ;;;;
Μάλλον θα ξαναπάρω το ZTE Blade του γιού μου...:D:D:D

pavlidisc
25-09-12, 18:37
Συγκρατήσου Λάζαρε!!! Θα φάμε ξύλο...:lol:

tolisfar
25-09-12, 19:03
αφηστε τον ανθρωπο να εκφραστει να δει το φως το αληθινο χα χα!

ktsak
25-09-12, 21:34
Ασε ρε εγκαθετε ..... hammer.gif
Λαζαρε μηπως ενδιαφερει εσενα το Xperia Tipo του Χριστοφορου ? Δες την αγγελια του !!!
Αυριο μαλλον θα το εχω στα χερια μου, ολοκαινουρια συσκευη και φθηνη. Αν σε ενδιαφερει, πες μου, μπας και το βοηθησουμε το φιλαρακι ......

lazaim53
25-09-12, 21:40
Ασε ρε εγκαθετε ..... hammer.gif
Λαζαρε μηπως ενδιαφερει εσενα το Xperia Tipo του Χριστοφορου ? Δες την αγγελια του !!!
Αυριο μαλλον θα το εχω στα χερια μου, ολοκαινουρια συσκευη και φθηνη. Αν σε ενδιαφερει, πες μου, μπας και το βοηθησουμε το φιλαρακι ......
Κράτησέ την θα την πάρω. Πες μου που και πότε.

ktsak
25-09-12, 21:52
Την περιμενω αυριο κατα 95%, αλοιως μεθαυριο. Θα στην κρατησω

anemos3
25-09-12, 22:00
Αύριο έχουν απεργία όλα ... Θα δουλεύουν μόνο τα ρολόγια

ktsak
26-09-12, 13:09
Χμ, ενδιαφερον

http://www.youtube.com/watch?&v=GxFx3xktAbQ

ktsak
28-09-12, 08:46
Ποσο ομορφο ειναι το ατιμο το ασπρο :razz:

1138

pavlidisc
28-09-12, 08:49
Κάνανε και τα πλαστικά που ενώνουν το περιμετρικό αλουμίνιο ΑΣΠΡΑ! Γιατί στο 4S ήταν μαύρα! ΠΑΤΑΤΑ...!!!
Είναι ωραίο αλλά προς το παρόν μόνο στις εικόνες.

loftys
28-09-12, 09:02
Ο αδερφός το πήρε! 32άρι για εκείνον και 16άρι στη γυναίκα του! Σωστός ο νέος;;;;;;;
Και μιλάγαμε με facetime προχθές και μου το δειχνε....Τη τρέλα μου μέσα...Το κωλόπαιδο έπαιζε με το πόνο μου!

ktsak
28-09-12, 09:15
Πονανε ωρε τα παληκαρια ? :(

malias4
28-09-12, 09:43
Χεχε κανε αδερφο να δεις καλο :)
Εδω κυκλοφορει σημερα κ επισεις ειναι διαθεσιμο για παραγγελια ονλαιν απο το apple store nl .
Το 16αρι 659€ !
Το θεμα ειναι οτι δεν εχουν καθολου στοκ γιατι με το που το ανεβασαν στο σαιτ χθες το βραδυ εχει παραδωση 3-4 ενδομαδες και ερωτω εγω τωρα! Να το παραγγειλω κ να βαλω διευθυνση παραδοσης το μαγαζι που δουλευω κ οταν ερθει να μου το στειλει καποιος συναδελφος Ελλαδα; Μιας κ θα εχω μετακομισει μεχρι να ερθει :(Η να περιμενω μηπως βρω απο ελλαδα γρηγοροτερα;;

ktsak
28-09-12, 10:07
Καλημερα Ζωρζη !!!!!!
Nα το παραγγειλεις απο κει φιλε. Εδω η Ελλαδα δεν ειναι ουτε καν στη 2η παρτιδα που θα κυκλοφορησει. Θα ειναι στην 3η, μεσα στον Οκτωβριο. Τι σε κανει να πιστευεις οτι θα μπορεσεις να παρεις συσκευη απο την 1η μερα διαθεσης του στην Ελλαδα ? Θα μπεις σε καμια λιστα και χ@σε μετα :(

kostastnt
28-09-12, 13:33
Αν έχεις αξιόπιστο άτομο να το κάνει unbox επιτόπου να το ελέγξει και μετά να στο στείλει κάντο.. Εδώ θα αργήσει πολύ, αν και θα πέσει πολύ παραεισαγωγή.. Πολλά μαγαζιά βάλανε χοντρά λεφτά σε εκτελωνισμούς και μεταφορικές από Ευρώπη αλλά και αλλού.. Σήμερα το έμαθα από φίλο με φορτηγά..

pavlidisc
28-09-12, 19:17
Πίσω μου σ' έχω Σατανά (http://www.iphonehellas.gr/forum/classifieds/item/4212-iphone-5-ασπρο-16-gb/)!!!!!devil.gif

@Γιώργο πολύ ωραίο το setup!:)

ktsak
28-09-12, 19:30
Πίσω μου σ' έχω Σατανά (http://www.iphonehellas.gr/forum/classifieds/item/4212-iphone-5-ασπρο-16-gb/)!!!!!devil.gif
Να σου πω, δεν θα απεχει και πολυ απο την κανονικη τιμη, μιλανε για 695-739€

pavlidisc
28-09-12, 20:53
Να σου πω, δεν θα απεχει και πολυ απο την κανονικη τιμη, μιλανε για 695-739€
Δεν πιστεύω οτι το 16άρι θα έχει πάνω απο 670-680€.
Τέλος πάντων. Την αισχροκέρδεια δεν την γουστάρω καθόλου. Θα περιμένω να πάρω ΕΛΛΗΝΙΚΟ όταν έρθει...!ockon.gif

ktsak
28-09-12, 20:59
Δεν πιστεύω οτι το 16άρι θα έχει πάνω απο 670-680€.
Τέλος πάντων. Την αισχροκέρδεια δεν την γουστάρω καθόλου. Θα περιμένω να πάρω ΕΛΛΗΝΙΚΟ όταν έρθει...!ockon.gifΔεν νομιζω οτι τιθεται τετοιο θεμα εδω, στην Αγγλια οντως κανει 665€ και πληρωσε και κανα 50αρικο μεταφορικα, παμε στα 715€. Ποια ειναι η αισχροκερδεια, τα 35€ ? Δε νομιζω !!!

pavlidisc
28-09-12, 21:04
Δεν νομιζω οτι τιθεται τετοιο θεμα εδω, στην Αγγλια οντως κανει 665€ και πληρωσε και κανα 50αρικο μεταφορικα, παμε στα 715€. Ποια ειναι η αισχροκερδεια, τα 35€ ? Δε νομιζω !!!
Μπορεί να έχεις και δίκιο. Έτσι όπως το λές...
Αλλά εάν είναι απο Αμερική; Και το έφερε αυτός; Τότε;
Τέλος πάντων. Μου φαίνονται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ τα 750 για το 16άρι.

ktsak
28-09-12, 21:05
Μπα, μην το λες, με τους φορους και στην Αμερικη καπου στα 640 βγαινει, αναλογα με την πολιτεια και το ποσοστο του φορου. Οποτε, βαλε και τα μεταφορικα, νατο το 700+ !!!!
Παντως θα με θυμηθεις, 715-720 θα εχει οταν θα ερθει !!!!!

pavlidisc
28-09-12, 21:06
Θα με θυμηθεις, 715-720 θα εχει οταν θα ερθει !!!!!
Μπορεί ρε φίλε. Τί να πώ; Άγνωστο...
Αλλά τότε το 64άρι θα φτάσει το χιλιάρικο ρε συ!!!!!!!!:-o

ktsak
28-09-12, 21:10
Εμ τι νομιζεις, καπου στα 900+

loftys
28-09-12, 23:06
για σκεφτήτε το λίγο, μιλάμε για ένα τηλέφωνο, εντάξει, έξυπνο, αξίας 900 εουρο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΗΛΑΔΗ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ktsak
28-09-12, 23:13
Ναι, δυστυχως εχουμε τρελλαθει ....

malias4
29-09-12, 02:30
Οχι εχουμε τρελαθει εχουμε ξεφυγει λεω εγω, παντως ελλαδα πιστευω θα ειναι τιμες ιταλιας περιπου 730€ δηλαδη.
Μακαρι οχι αλλα με τετοιο φπα που εχουμε, ολλανδια παντως μια χαρα τιμη σε σχεση με τις αλλες ευρωπαικες χωρες τα 659€ για το 16αρι :)

pavlidisc
29-09-12, 08:34
ΠΠΠΠολύ καλημέρα σας κύριοι!:)

Πραγματικά ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ χρήματα!!!!!
Όπως ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ και η βλακεία που έχουμε στο κεφάλι μας και πάμε και δίνουμε τόσα φράγκα για τηλέφωνο!!!
Τί να κάνουμε όμως;;;; Μια τρέλα έχουμε και μεις. Ή μάλλον δύο: Το μήλο και τα ΠΟΝΤΙΑΚΑ!!!:razz:

Αλλά, να το πούμε και αυτό, εάν πούμε οτι αλλάζουμε iPhone κάθε 2 χρόνια, τότε είναι 350€/χρόνο! Για σκεφτείτε πόσα λεφτά δίναμε ανα έτος όταν ασχολούμασταν με HTC, Samsung κτλ.... εγώ έδινα τουλάχιστον 200€ το 3μηνο. Τότε, για να είσαι κοντά στην τεχνολογία και στα τελευταία software, έπρεπε να αλλάζεις συσκευή κάθε 2-3 μήνες.

Y.Γ Σήμερα το GalaxyS2 στα Mediamarkt 329€!!!

ktsak
29-09-12, 09:02
Setteb.it (http://www.setteb.it) has posted a chart comparing the price of the iPhone 5 in various countries. Today, the iPhone 5 launched in 22 additional countries.

According to the chart, Italians need to pay the most for the device; whereas, Americans pay the least. Prices are in euros and on unsubsidized models after tax. €1 is equal to $1.2922 USD.

Take a look below...

1139

Τα συμπερασματα δικα σας ......

Πηγη : iclarified.com (http://www.iclarified.com/24809/iphone-5-price-comparison-by-country-chart)

ktsak
29-09-12, 09:07
Καλημερες σε ολους !!!!
Χρηστο ετσι ειναι, εσυ εδινες 200€ / 3μηνο. Σκεψου ομως και τον Τολη, που δινει 200€ / 15ημερο rofl.gif rolling.gif

EchiDNA
29-09-12, 12:35
Ρε παίδες για λύστε μου μια μεγάλη απορία: το 4S σχετικά με το 5άρι τι διαφορές έχει (ελλείψεις) σχετικά με τα νέα προγράμματα - δυνατότητες της Apple. Απ' όσο έχω καταλάβει τρέχουν τα πάντα και δεν έχουμε σε λογισμικό κανέναν περιορισμό όπως είχαμε π.χ. με το siri στο 4 με το 4S

ktsak
29-09-12, 13:30
Λοιπον, εμενα οι πληροφοριες μου λενε για εδω στην Ελλαδα :

iPhone 5 16GB black / white 729€
iPhone 5 32GB black / white 829€
iPhone 5 64GB black / white 929€

Τωρα, μπορει να πεσω κανα 10αρικο εξω, πανω κατω, αλλα αυτες θα ειναι οι τιμες. Δυστυχως μεν, αλλα αυτες θα ειναι ..... ghostface.gif
Τωρα, σχετικα με την ερωτηση του Γιωργου, μπορει να μην ειναι εμφανεις οι διαφορες μεταξυ 4S και 5, ομως το 5 ειναι μια μεγαλη αναβαθμιση σε σχεση με το προηγουμενο μοντελο σε ολους τους τομεις. Αυτο δεν μπορει να το αγνοησει κανενας. Και οταν λεμε σε ολους, εννοω ολους. Ομως παντα μπαινει ο παραγων "κοστος", για τον οποιον εχει διαφορειτικη επιπτωση και εξαρτηση ο καθενας μας.
Αν λοιπον τοι κριτηριο ειναι το κοστος, τοτε ναι, δεν υπαρχει καποιος σημαντικος λογος για την αναβαθμιση απο το 4S στο 5, ανεξαρτητως τεχνικων χαρακτηριστικων. Οπως και σε σχεση με το 4, οπου μια χαρα δουλευουν ολα σχεδον, οπως και στο 3GS. Αλλα, υπαρχει παντα αυτο το γ@μ#μενο το αλλα, που τα ισοπεδωνει ολα. Η εκφραση Apple addicted τα λεει ολα !!!!!!!!! 8-)

tolisfar
29-09-12, 17:21
http://www.youtube.com/watch?v=86cCoPq432g (http://youtu.be/86cCoPq432g)

αχ..2 μαζι

gpap2004
29-09-12, 19:55
Καμμία διαφορά σε προγράμματα κ λειτουργίες μεταξυ 4S & 5. Θα περιμενω το 5S :)))

Sent from my iPhone using Tapatalk.

malias4
30-09-12, 02:00
Γραψτε λαθος

ktsak
30-09-12, 08:50
Καμμία διαφορά σε προγράμματα κ λειτουργίες μεταξυ 4S & 5. Θα περιμενω το 5S :))).
Χμ, διαφωνω, και θα εξηγησω το γιατι. Η θεωρια μου :
Αν πουμε οτι το θεμα ειναι καθαρα οικονομικο, ναι εχεις δικιο Στεφανε, δεν παιζει τετοιου ειδους αλλαγη. Και γω το εφαρμοσα, οταν περσυ που βγηκε το 4S ειπα δεν δινω τα λεφτα για να αλλαξω το 4αρι μου, και το κρατησα μεχρι την προηγουμενη βδομαδα, δηλαδη 2 χρονια και 15 μερες.
Αν το συζηταμε ομως απο τεχνολογικης πλευρας, ασχετα απο το οικονομικο, διαφωνω ΚΑΘΕΤΑ. Διοτι με το σκεπτικο αυτο, δεν επρεπε να αλλαζουμε ποτε συσκευη, οταν παλια τα κινητα εκαναν το ιδιο πραγμα (δεν μιλαμε για smartphones), οποτε και με το Nokia 3110 του 2000 μπορουσαμε να κανουμε τη δουλεια μας.
Αργοτερα οταν ηρθαν τα Smartphones και τα Windows Mobiles, δεν επρεπε να αλλαζουμε τηλεφωνο, μια και το Qtek S100 που ειχα, ετρεχε Windows Mobile 6 και εκανε οτι και το HD2 αργοτερα, μετα απο 3 χρονια περιπου.
Παμε στα iPhone, το 3GS τρεχει iOS 6 και κανει οτι σχεδον και το 5αρι, που τρεχει το ιδιο λειτουργικο. Γιατι να το αλλαξουμε?
Να μιλησουμε για τα Android ? Το Samsung mini νομιζω θα τρεχει το JB σε κανενα 2μηνο, μια και η εταιρια αποφασισε οτι θα το αναβαθμισει σε αυτο, μαζι με το SGS3, Note, κλπ. Αρα δεν υπηρξε λογος να παμε στο Galaxy Nexus S, Galaxy SII, Galaxy S3, Note II. Και αυτα κανουν τα ιδια πραγματα με το mini.
Τι θελω να πω, δεν ειναι λογικη αυτη, απο τεχνολογικης αποψεως επαναλαμβανω, οχι με γνωμονα το οικονομικο. Αλλαξαν τα τεχνικα χαρακτηριστικα, επεξεργαστες, μεγεθος και τεχνολογια οθονης, μεγεθος RAM, αποθηκευτικοι χωροι, μπηκαν chips γραφικων, προστεθηκαν τεχνολογιες μεταδοσης δεδομενων, αλλαξαν φυσικα μεγεθη (βαρος, διαστασεις) και τοσα αλλα.
Θελω να πω οτι ποτε μια συσκευη δεν θα ειναι ιδια απο τον επερχομενο αντικαταστατη της. Οσο και να μην θελουμε να το παραδεχθουμε υπαρχει συνεχης εξελιξη, και αυτο θα ειναι παντα ενας παραγοντας που θα μας κανει, περα απο το προσωπικο μας βιτσιο, ή χουι, να αλλαζουμε συσκευη για να εχουμε παντα το καλυτερο, το τελευταιο μοντελο, την τελευταια λεξη της τεχνολογιας. Και αυτο δεν μπορει κανεις μας να μην το παραδεχθει. Απο κει και μετα, ο καθενας μας οτι μπορει κανει.
Ειχα πει πριν κανα 2μηνο εδω μεσα οτι "...... με βλεπω να μενω με το 4αρι, γιατι ετσι οπως πανε τα πραγματα πολυ δυσκολα θα μπορουσα να διαθεσω τα λεφτα". Και το ειπα αυτο γιατι βλεποντας την οικονομικη κατασταση που επικρατει και σταθμιζοντας τα δικα μου δεδομενα, η αποκτηση του 5 φανταζε σαν εξωπραγματικο σεναριο.
Τελικα πουλησα το 4αρι και αποτι φαινεται θα το παρω το 5αρι μολις βγει. Το ζορισα απο δω, το ζορισα απο κει, πουλησα καποια πραγματακια που δεν τα χρησιμοποιουσα πια και το εκανα το βημα. Αν ομως δεν μπορουσα, να ειστε σιγουροι πως δεν θα το επαιρνα και το πολυ πολυ να αλλαζα το 4αρι μου με το 4S, για να πω οτι αλλαξα μετα απο 2 χρονια συσκευη.
Αυτα τα ολιγα απο μενα, sorry αν κουρασα, αλλα ηθελα να πω την αποψη μου στο θεμα αυτο. Εξαλλου γιαυτο φτιαξαμε και αυτο το forum, για να ανταλλασουμε αποψεις με τους φιλους μας, σε φιλικο κλιμα και με καλη διαθεση, με ευγενεια και σεβασμο στις αποψεις των αλλων.
Την καλημερα μου φιλοι μου :razz:

anemos3
30-09-12, 09:29
Αυτή είναι η άποψη σου η περίληψη ?

ktsak
30-09-12, 10:03
Αυτή είναι η άποψη σου η περίληψη ?Αχαχαχαχα, η περιληψη.
Εσυ εχεις ΡΜ !!!!!!!!!!!

malias4
01-10-12, 01:37
http://img248.imageshack.us/img248/9544/photo290912160428.jpg (http://img248.imageshack.us/i/photo290912160428.jpg/)

Επεσε η παραγγελεια , τωρα υπομονη 3-4 εβδομαδες!
Μαυρακι 16αρι 659ε

Αντε γρηγορα κινεζακια βιδωστε βιδες επεξεργαστες κτλ γιατι δεν κρατιεμαι !!!

ktsak
01-10-12, 08:02
Αντε τυχερακια, καλοριζικο, 2 κομματια βλεπω, παρηγγειλες και για μενα ? Αχαχαχαχαχαχα
Δε μου λες, η τιμη ειναι χωρις ΦΠΑ ετσι ? Γιατι βλεπω 553,78 / τεμαχιο :)

malias4
01-10-12, 09:46
Ευχαριστω Κωστα, ναι χωρις φπα ειναι η τιμη.
Το αλλο ειναι για ενα παιδι απο τη δουλεια, μεχρι τωρα κολημενος γκαλαξακιας αλλα ειδε το φως το αλληθινο τωρα :)

tolisfar
01-10-12, 11:01
βιαζεται κανεις?καλα το δινει...σχετικα! http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=345341

kostastnt
01-10-12, 13:40
Μια χαρά το δίνει.. Τέλη Οκτώβρη έρχεται φίλος από Αγγλία.. Αν δεν δω το φως το αληθινό από εδώ, θα το δω από εκεί σίγουρα... Ήδη βαρέθηκα..

chrisxenofontos
01-10-12, 19:34
παντως 4 πραγματα κανουν αμεση εντυπωση στο καινουργιο iphone μολις το παρεις στα χερια σου:
1. ειναι απιστευτο πως το κινητο ειναι παναλαφρο σε σχεση με το 4αρι. μπορει στα specs η διαφορα να ειναι μικρη αλλα στο χερι ειναι τεραστια
2. παει ΣΦΑΙΡΑ, μα ΣΦΑΙΙΙΙΙΡΑ!!!!
3. παρα πολυ λεπτο και ας ειναι η διαφορα κατω απο 20% σε σχεη με το 4αρι.
4. η μπαταρια ειναι πολυ ανωτερη του 4αριου

EchiDNA
01-10-12, 19:50
Άντε ρε φίλε με γεια!

pavlidisc
01-10-12, 20:19
παντως 4 πραγματα κανουν αμεση εντυπωση στο καινουργιο iphone μολις το παρεις στα χερια σου:
1. ειναι απιστευτο πως το κινητο ειναι παναλαφρο σε σχεση με το 4αρι. μπορει στα specs η διαφορα να ειναι μικρη αλλα στο χερι ειναι τεραστια
2. παει ΣΦΑΙΡΑ, μα ΣΦΑΙΙΙΙΙΡΑ!!!!
3. παρα πολυ λεπτο και ας ειναι η διαφορα κατω απο 20% σε σχεη με το 4αρι.
4. η μπαταρια ειναι πολυ ανωτερη του 4αριου

Το είδες live ρε θηρίο;;;;;;;;:-o

ktsak
01-10-12, 20:22
Το είδες live ρε θηρίο;;;;;;;;:-oΡε εισαι τρελλος, δεν το ειδε απλα, το εχει στα χερια του ως ιδιοκτητης απο τις 25/09/2012 screaming.gif

pavlidisc
01-10-12, 20:39
Ρε εισαι τρελλος, δεν το ειδε απλα, το εχει στα χερια του ως ιδιοκτητης απο τις 25/09/2012 screaming.gif
screaming.gifscreaming.gifhammer.gifprotest.gifbump.gif

chrisxenofontos
01-10-12, 20:48
Να και το πρωτο post απο το 5αρι!!! :)

Sent from my iPhone 5

EchiDNA
01-10-12, 21:01
screaming.gifscreaming.gifscreaming.gif

pavlidisc
01-10-12, 21:18
Sent from my iPhone 5
:shock::-o:eek::shock:
Άντε να το χαρείς ρε φίλε! Και στα δικά μας...:razz:

ktsak
01-10-12, 21:23
Ναι, ναι, και στα δικα μας οι ....... ελευθερες 8-)

tolisfar
01-10-12, 22:11
μπα..δεν το βλεπω χα χα!καλοριζικο χριστοφορε!

domal
02-10-12, 08:53
:) Μπραβο χριστοφορε !!!!!! αντε και σε εμας

ktsak
02-10-12, 12:34
Ωραια, τη nanoSIM την πηραμε, adapter απο nanoSIM -> regular SIM πηραμε, τη βαλαμε να λειτουργει κιολας,
:xtappingfoot.gif :-( ghostface.gif iPhone 5 δεν πηραμε :???: :-o :twisted: :-x :-?

1141

pavlidisc
02-10-12, 13:11
Πόσο κόστισε φιλαράκι μαζί με τον αντάπτορα;
Ρώτησες τί γίνεται με TwinSIM;

ktsak
02-10-12, 13:32
Η TwinSIM τους ειναι αγνωστο προιον προς στιγμην !!!!!!!!!
Στοιχισε 5€ η nanoSIM και 2€ το adapter :)

lazaim53
02-10-12, 15:07
Η TwinSIM τους ειναι αγνωστο προιον προς στιγμην !!!!!!!!!
Στοιχισε 5€ η nanoSIM και 2€ το adapter :)

Ωραιώτατα. Πήραμε τον κινητήρα άντε με το καλό να πάρουμε και το σασί.:roll::roll::roll:rofl.gifrofl.gifrofl.gif

kostastnt
02-10-12, 19:46
Adapter από που 2€;

ktsak
02-10-12, 19:55
Vodafone φιλε. Εχει και nanoSIM σε regularSIM, και nanoSIM σε microSIM 8-)

malias4
04-10-12, 18:08
Εχουμε κατεβει για ψωνια με τη συζηγο κ εχουν το 5αρι demo για δοκιμη !
Ενταξει ειναι πολυ γρηγορο σε συγκριση με το 4αρι που κ ελαφρυ!
Στο χερι καθεται καλα αν κ μακρυτερο!
Με προβληματισε ομως που επιτηδες το ξυσα με το νυχι οισω στο αλουμινιο κ οντως κανει σαν χαρακιες:(
Βεβαια αν μετα με το δαχτυλο τριψεις στη χαραγματια φευγει αλλα αν γινει κατι ποιο βαθυ τοτε;;
Το μαυρο μοντελο ηταν..

pavlidisc
04-10-12, 18:16
Με προβληματισε ομως που επιτηδες το ξυσα με το νυχι οισω στο αλουμινιο κ οντως κανει σαν χαρακιες:(
Να κόβεις τα νύχια σου... :razz:

ktsak
04-10-12, 18:17
Καλοοοοοοοο lol.gif

malias4
04-10-12, 20:48
Οχι ρε guyz κομμενα ειναι τα νυχια μου απλα εχει γινει ντορος με το μαυρο οτι χαρασει ευκολα κ οντως ετσι ειναι μου φαινετε:(
Και εχω παραγγειλει το μαυρο ο αμυρος χεχε

Ευτυχως εχω παραγγειλει κ full body μεμβρανες οποτε κατι θα γινει !

ktsak
07-10-12, 22:43
Δειτε λοιπον τι μηνυμα μου ηρθε ση,ερα απο Premium Apple Reseller

Προς τον
Κο ktsak
Τηλ. 69XX XXXXXX

Αξιότιμε Κύριε ktsak,

Έχετε εκδηλώσει από τις 18.09.12 το ενδιαφέρον σας για το νέο iPhone 5. Είμαστε πια πολύ κοντά στην έλευση του νέου επαναστατικού μοντέλου της Apple και στην Ελλάδα, μέσα στο δεύτερο 15θήμερο του Οκτωβρίου.

To μοντέλο για το οποίο έχετε εκφράσει το ενδιαφέρον σας είναι το iPhone 5 32GB White

Mπορούμε να εξυπηρετήσουμε το ενδιαφέρον σας με δύο τρόπους
Ο πρώτος είναι να προχωρήσετε από σήμερα στην παραγγελία του προιόντος, καταθέτοντας σε κάποιο λογαριασμό όψεως της Εταιρείας μας μια προκαταβολή που ανέρχεται στα:
350,00 € για το iPhone 5 16GB
400,00 € για το iPhone 5 32GB
500,00 € για το iPhone 5 64GB

Ο δεύτερος είναι να επιβεβαιώσετε, απλά, το ενδιαφέρον σας για το μοντέλο που σας ενδιαφέρει.
Η τιμή πώλησης του iPhone θα ανακοινωθεί επίσημα από την Apple σε λίγες ημέρες.
Δεδομένης της ζήτησης που – ήδη – έχει διαμορφωθεί για το νέο iPhone η Εταιρεία μας αναλαμβάνει την υποχρέωση:
- Να καλύψει πρώτα όλους τους Πελάτες που την έχουν εμπιστευθεί με κατάθεση της προκαταβολής τους
- Να ενημερώνει με σειρά προτεραιότητας τους Πελάτες που έχουν επιβεβαιώσει το ενδιαφέρον τους, ανάλογα με την διαθεσιμότητα του προιόντος
Στην περίπτωση που επιθυμείτε να προχωρήσετε σε κατάθεση της προκαταβολής, αυτό μπορεί να γίνει είτε φυσικά στο κατάστημά μας στην Γλυφάδα (Μεταξά 23) είτε σε έναν από τους παρακάτω λογαριασμούς όψεως της @@@@@@@@@:

Tράπεζα Alpha Bank
Aριθμός λογαριασμού: XXX YYYYYYYY ZZZZ (@@@@@@@@@).
ΙΒΑΝ: ####################

Τράπεζα Πειραιώς

Τράπεζα Εurobank

Eίμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με εκτίμηση

$$$$$$$ &&&&&&&&&&&&
Sales Manager

@@@@@@@@@ Ltd.
QQQQQQQQQ, §§§§§§§ ^^^^^^^^, Greece
T. +30 210 0000000
http://@@@@@@@@@.gr (http://@@@@@@@@@.gr)

Θεωρω απαραδεκτη την κινηση της αποστολης προκαταβολης, για ενα προιον που ακομη δεν ξερει κανεις ποτε θα ερθει στην Ελλαδα, αλλα και ποου ακομη δεν εχει τιμολογηθει.
Η πρακτικη αυτη δεν ακολουθειται απο κανενα μαγαζι η site του κοσμου, προκειμενου να εξυπηρετηθουν οι πελατες. Με λιγα λογια, στειλτε προκαταβολες για να κανουμε παραγγελιες ? Εχουμε τρελλαθει εντελως ? Και αν εγω στειλω προκαταβολη και ξαφνικα το συγκεκριμενο καταστημα κλεισει ? Τι γινεται ? Ποιος θα μου δωσει εμενα πισω τα λεφτα μου ?
Βεβαια σου δινουνκαι την εναλλακτικη της απλης επιβεβαιωσης του ενδιαφεροντος, αλλα αυτα δεν μου λενε τιποτε εμενα. Τεσπα, σας αφηνω να βγαλετε συμπερασματα μονοι σας. Εγω δεν προκειται φυσικα να πεσω στο τριπακι της καταθεσης προκαταβολης και ας καιγομαι να το παρω αμεσα. Ας το κανουν αλλοι !!!! imsorry.gif

kostastnt
08-10-12, 02:22
Τελικά γενικότερα πάμε 10 χρόνια πίσω..

Απλά με τις προκαταβολές θα βάλουμε τα κεφάλαια του μαγαζιού για να παραγγείλει περισσότερα απόσα θα παράγγελνε έτσι κι αλλιώς και να πετύχει καλύτερες τιμές για τον ίδιο..

domal
08-10-12, 09:34
αφου δεν υπαρχει ρευστοτητα , τι περιμενες ... ε ? και εαν χρεωοπησουμε τι θα σου πουνε sorry ε τι φωναζεις σιγα εχασες αλλα 350€

ktsak
08-10-12, 09:50
Μπα, μαλλον για μ@λ@κ#ς ψαχνουν !!!!!!! Οχι φιλε, να παει να γ@μ#θει, θα περιμενω να το δω ζωντανο και να πληρωσω μετα !!!!!

pavlidisc
08-10-12, 12:27
Μπα, μαλλον για μ@λ@κ#ς ψαχνουν !!!!!!! Οχι φιλε, να παει να γ@μ#θει, θα περιμενω να το δω ζωντανο και να πληρωσω μετα !!!!!
Έτσι σε θέλω! POWER!!!

gpap2004
09-10-12, 00:22
Ωραίος!!!

ktsak
12-10-12, 15:34
1179

Μια μικρή ανακάλυψη για το iPhone 5. Έχοντας συνδεδεμένα τα ακουστικά στην συσκευή, και αυξάνοντας την ένταση, παρακολουθούμε την ένδειξη να έχει αλλάξει και να μας προειδοποιεί με κόκκινο, πως είναι πολύ υψηλή.

Το ίδιο αποτέλεσμα έχουμε συνδέοντας είτε EarPods, είτε Earphones αλλά ακόμα και 3d party ακουστικά (των 3 ευρώ )

Κάτι τέτοιο δεν εμφανίστηκε με δοκιμές στο 4S, ακόμα και με τα EarPods.

http://www.macedonas.gr/wp-content/uploads/2012/10/volumecolor-e1350032067616.jpg

Πηγη : macedonas.gr (http://www.macedonas.gr/colorful-volume-iphone-5/)

gpap2004
13-10-12, 19:11
Ωραιο !!!

ktsak
15-10-12, 13:38
Δεν ξερω αν ειναι photoshop η οχι, παντως "αν" ανεβηκε αυτος ο τιμοκαταλογος στο site της Wind, κατεβηκε ΠΑΡΑΥΤΑ !!!!!!!!!

Ιδου τι ανεβηκε (το πηρα απο αλλο forum)

"Δημοσίευση πριν από 16 λεπτά
Απιστευτο!!! Δεν περιμενα να το φερει πρωτη η Wind!! χαχαχα Φιλικα παντα!!"

threadjacked.gif

pavlidisc
15-10-12, 13:51
Ότι και να'ναι, η ώρα πλησιάζει...8-)

kostastnt
15-10-12, 14:09
Μα ταυτόχρονα θα έρθει σε όλους.. Απλά το θα έρθει με το θα έρθει έχει διαφορά.. Μπορεί ο ένας να φέρει 100 κομμάτια και να πάρουν κατευθείαν μόνο τα μεγαλοστελέχη της εταιρείας και μπορεί ο άλλος να φέρει 10.000 κομμάτια και να τιγκάρει όλα τα μαγαζιά..

Τα έχουμε δει πολλές φορές αυτά με τις διαθεσιμότητες που δεν υπάρχουν και εξυπηρετούν ψευτομαρκετίστικες καταστάσεις..

ktsak
15-10-12, 14:19
Αποτι διαβασα μαλλον photoshop ειναι. Παντως λεγεται οτι εχει ερθει και απο παρασκευη η απο βδομαδα θα αρχισει η διαθεση !!!!
Ειδωμεν ......

kostastnt
15-10-12, 17:19
Δεν έχει έρθει στην 1 εταιρεία σίγουρα, επειδή έχω φίλο που δουλεύει.. Το σίγουρο είναι ότι το πολύ 10 μέρες έμειναν επιτέλους.. Εμείς και η μποτσουάνα μέιναμε :P

lazaim53
15-10-12, 17:35
Δεν έχει έρθει στην 1 εταιρεία σίγουρα, επειδή έχω φίλο που δουλεύει.. Το σίγουρο είναι ότι το πολύ 10 μέρες έμειναν επιτέλους.. Εμείς και η μποτσουάνα μέιναμε :P

Ο Χάρρυ Κλυν το είπε πριν από πολλά χρόνια. Είμαστε η μοναδική Αφρικανική χώρα στην Ευρώπη.

ktsak
17-10-12, 19:05
1197

[Αποκλειστικό από Public Θεσ/νίκης] Ενημερωθήκαμε προ ολίγου από υπάλληλο στα Public Θεσ/νίκης για τις επίσημες τιμές του iPhone 5 στην Ελλάδα.

Τελικά οι φήμες για την τιμή η οποία θα βρισκόταν στα ίδια επίπεδα με εκείνη του 4S δεν ισχύουν. Βάσει των κωδικών λοιπόν που εισήχθησαν στα Public πριν μερικές ώρες οι επίσημες τιμές θα είναι:

iPhone 5 Black&Slate/White& Silver 16GB - €739,00

iPhone 5 Black&Slate/White& Silver 32GB - €859,00

iPhone 5 Black&Slate/White& Silver 64GB - €979,00

Οι ίδιες τιμές θα ισχύουν και για Vodafone/Cosmote/Wind. Θα ακολουθήσει αύριο αποκλειστική φωτογραφία με τις επίσημες τιμές.

Πηγη : greekapplenews.gr (http://greekapplenews.gr/2012/10/iphone5-greece-prices/)

pavlidisc
17-10-12, 19:07
ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ φίλε...:-o

ktsak
17-10-12, 19:09
Αστα, τον Η Π Ι Α Μ Ε λεμεεεεεεεε :(

pavlidisc
17-10-12, 19:12
860€ για το μεσαίο iPhone;;;;
Ε όχι ρε παιδιά! Είναι ΠΟΛΛΑ!!!
Και για όλα φταίει ο Φ.Π.Α.
Γι'αυτό λέω: Άσε να περάσει κάνα 2μηνο να κυκλοφορήσουν οι "παραεισαγωγές" και θα το πάρουμε τουλάχιστον 150€ φθηνότερα...ίσως και 200€...
Μόνο εάν μπορείς να το κόψεις τιμολόγιο και γλιτώσεις το Φ.Π.Α αξίζει. Αλλιώς...τις αγγελίες παραμάσχαλα...

loftys
17-10-12, 19:32
Λοιπόν, 3 64αρια παρακαλώ, ένα για μένα ένα για τη γυναίκα κι ένα τον γιο μου. Η κόρη μου είναι μικρή ακόμα, ασε να βγει το iphone10!!!!
3000€ δλδ περίπου, για τρία ΤΗΛΕΦΩΝΑ! Και για να μην ξεχνιόμαστε, 1.000.000 περίπου δραχμές!!!

pavlidisc
17-10-12, 19:34
Και για να μην ξεχνιόμαστε, 1.000.000 περίπου δραχμές!!!
Ω ρε φίλε! Τώρα ανατρίχιασα πραγματικά...:shock:

tolisfar
17-10-12, 19:37
οντως απιστευτο.θελει υπομονη για να το παρετε σε νορμαλ τιμη γιατι αυτη ειναι απαγορευτικη εστω και αν μιλαμε για iphone!

pavlidisc
17-10-12, 19:41
οντως απιστευτο.θελει υπομονη για να το παρετε σε νορμαλ τιμη γιατι αυτη ειναι απαγορευτικη εστω και αν μιλαμε για iphone!
Έτσι...
Υπομονή...
Είπαμε, iphone, iphone, αλλά δεν θα μας πάρουν και το σκαλπ...!!!
Τον Ιανουάριο τα 16άρια θα έχουν σφραγισμένα 550€. Το έχουμε δει 3 φορές το έργο...

tolisfar
17-10-12, 19:48
ε ναι ποιος εχει λεφτα για πεταμα.υπομονη λοιπον.το καλο πραγμα αργει λενε!για αυτο λετε αργει το νεξους μου χα χα?

ktsak
17-10-12, 20:16
Παντως παιδια στην Ιταλια με ΦΠΑ 19% εχει 729€. Μονο 10€ διαφορα, αρα μην ειμαστε υπερβολικοι σχετικα με το κοστος σε αλλες χωρες !!!!!

ktsak
17-10-12, 20:21
Setteb.it has posted a chart comparing the price of the iPhone 5 in various countries. Today, the iPhone 5 launched in 22 additional countries.

According to the chart, Italians need to pay the most for the device; whereas, Americans pay the least. Prices are in euros and on unsubsidized models after tax. €1 is equal to $1.2922 USD.

Take a look below...

http://www.macuse.net/attachment.php?attachmentid=1139&d=1348902044

Τα συμπερασματα δικα σας ......

Πηγη : iclarified.com (http://www.iclarified.com/24809/iphone-5-price-comparison-by-country-chart)

kostastnt
18-10-12, 00:29
Αυτό από UK έχει αρχίσει να μοιάζει πολύ καλό στα 660.. Μου φαίνεται από εκεί θα το τσιμπήσω..

ktsak
18-10-12, 12:48
Αιντε, Ε Ρ Χ Ε Τ Α Ι !!!!!!!!!!!
Ετοιμαστειτε για Unboxing !!!!!!!

1199

tolisfar
18-10-12, 13:01
το πηρες?η γενικα...λες χα χα?

ktsak
18-10-12, 14:03
Eγραψα Ε Ρ Χ Ε Τ Α Ι, δεν εγραψα Η Ρ Θ Ε !!!!!!!!

ktsak
18-10-12, 18:06
On this episode of Tech Talk, a panel of experts reviews the flaws of the new iPhone 5 until more unexpected guests show up.

http://www.youtube.com/watch?v=ybDKfGEw4aU

rofl.gif rolling.gif rofl.gif rolling.gif rofl.gif rolling.gif rofl.gif rolling.gif rofl.gif rolling.gif rofl.gif rolling.gif

domal
18-10-12, 18:31
739 χαχαχαχαχαχαχα καλα κρασια

ktsak
18-10-12, 18:32
Τι να κανουμε ομως, δεν μπορουμε να παρουμε και κατι αλλο, αφου αυτο γουσταρουμε !!!!!!!!!!!

anemos3
18-10-12, 19:26
Εγω πήρα ενα Nokia με 2 sim 60€ και ήταν ακριβό !!!

ktsak
18-10-12, 20:31
1201

Σε μεσημεριανή ανάρτησή μας αναφέραμε πως το ηλεκτρονικό κατάστημα Multirama δημοσίευσε τις υποτιθέμενες τιμές του πολυαναμενόμενου iPhone 5.

Ανανεώνοντας λοιπόν μετά από λίγες ώρες το ίδιο url, ανακαλύψαμε πως το iPhone 5 έχει εξαφανιστεί από το μενού, αφήνοντας αρκετά ερωτηματικά.

Τι συμβαίνει άραγε; Για ποιον λόγο το κατάστημα Multirama έδωσε τιμές και μετά τις απέσυρε; Πρόκειται για κάποια… απροσεξία;

Για του λόγου το αληθές, δείτε τις διαφορές στις παρακάτω φωτογραφίες:

Ιστοσελίδα Multirama αναζήτηση για iPhone 5 [Ώρα 14:42]

1203

Ιστοσελίδα Multirama αναζήτηση για iPhone 5 [Ώρα 20:00]

1204

UPDATE: Μετά από επικοινωνία του neolaia.gr (http://www.neolaia.gr/2012/10/18/iphone-5-times-multirama-telika-den-isxyoun/) με το Multirama, τους ενημέρωσαν πως το προϊόν ανέβηκε στο multirama.gr… κατά λάθος και πως οι τιμές δεν θα είναι οι συγκεκριμένες. (το ελπίζουμε). Μέσα στο πρώτο 10ήμερο του Νοεμβρίου θα υπάρξει (ξανά) το iPhone 5 στον κατάλογο του eshop με τις σωστές τιμές, έτοιμο για αγορά!

Πηγη : neolaia.gr (http://www.neolaia.gr/2012/10/18/iphone-5-times-multirama-telika-den-isxyoun/)

kostastnt
18-10-12, 21:34
Για το μουλτιδράμα είανι γνωστό οι γελοίες τεχνικές μάρκετινγκ που χρησιμοποιεί για λίγα κλικ επισκεψιμότητας και τσάμπα διαφήμιση..

Θα πρότεινα σαν Κώστας όπως σε άλλα φόρουμ δεν ανεβάζουν τίποτα από μουλτιδράμα και εδώ πέρα να μην δώσουμε συνέχεια στην ιστορία αυτή...

Όλοι ξέρουμε 5-10 πράματα από υπολογιστές και ξέρουμε ότι καταλάθος δεν γράφεις 1000 λέξεις άρθρο, βάζεις φωτογραφίες,γράφεις τιμές και αναλυτικά χαρακτηρισιτκά, κάνεις στοίχιση του κειμένου και μετά πατάς καταλάθος αποστολή/υποβολή κτλ..

Κοροιδία μέσα στα μούτρα μας είναι αυτό..