Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 23
    Για αυτό είπα πιο πάνω να δουλεύει μια στο τόσο!

Έτσι την πάτησα με την πρώτη μπαταρία και στους 40-50 κύκλους βγήκε off.. Το καλό είναι ότι η apple την άλλαξε τελείως δωρεάν παρόλο που ήμουν εκτός εγγύησης και το λαπτοπ αγορασμένο στην αμερική!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από EchiDNA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μπαταρία πρέπει να δουλεύει για να κρατιέται ζωντανή! Αν το έχεις μόνιμα στο ρεύμα πεθαίνει. Το ίδιο και αν την βγάλεις και την κρατήσεις 2-3 χρόνια στην άκρη.
    Φυσικά και όταν την χρησιμοποιείς έχει κι εκεί μια φυσιολογική φθορά. Η μπαταρία του mbp έχει σχεδιαστεί να διατηρεί το 80% της υγείας της στους 300 κύκλους φόρτισης. Εκεί ίσως πρέπει να αναφερόμαστε και φυσικά στην διάρκεια της σε καθημερινή χρήση.
    Η μπαταρία έχει διπλή ιδιότητα Είναι Συσσωρευτής όταν τροφοδοτεί και Καταναλωτής όταν τροφοδοτήται με ρεύμα.
    Συνεπώς από την στιγμή που έχει φορτιστεί καλό είναι να μην παραμένει σε τάση και να αποφορτίζεται
    Στο δικό μου ΜΒΡ μετά από 260 κύκλους η φόρτιση πάει στο 100% και η υγεία της στο 98% επίσης 1-2 φορές τον μήνα εγώ την αποφορτίζω τελείως και την αφήνω 6-7 ώρες ξεφόρτηστη.

Το avatar του χρήστη EchiDNA
    Title
    Gold Member
    Περιοχή
    Λάρισα
    Καλώς όρισες Σωτήρη(

Άρα λέμε το ίδιο πράγμα!
    Φιλικά Γιώργος

iPhone 4S 16GB Black
    MacBook Pro 13" (mid 2010)

Το avatar του χρήστη ktsak
    Title
    Administrator
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από SoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μπαταρία έχει διπλή ιδιότητα Είναι Συσσωρευτής όταν τροφοδοτεί και Καταναλωτής όταν τροφοδοτήται με ρεύμα.
    Συνεπώς από την στιγμή που έχει φορτιστεί καλό είναι να μην παραμένει σε τάση και να αποφορτίζεται
    Στο δικό μου ΜΒΡ μετά από 260 κύκλους η φόρτιση πάει στο 100% και η υγεία της στο 98% επίσης 1-2 φορές τον μήνα εγώ την αποφορτίζω τελείως και την αφήνω 6-7 ώρες ξεφόρτηστη.
    Ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες.
    Σωτηρη επιπλεον θα ηθελα να σε καλοσωρισω φιλε στην παρεα μας. Εδω θα γινεις φιλος με ολους και ευχομαι και συ να νοιωσεις το ιδιο, γιατι δεν ειμαστε ενα απροσωπο forum, αλλα πρωτιστως μια παρεα φιλων.
    Θα σε παρακαλεσω να βαλεις το ονομα σου στην υπογραφη σου, για διευκολυνση και των αλλων φιλων, μελων/χρηστων, οπως επισης και να χρησιμοποιησεις ενα avatar της αρεσκειας σου, που να ακολουθει και τους κανονισμους του forum. Αν παρολα αυτα αντιμετωπισεις καποιο προβλημα, μη διστασεις να μας ενημερωσεις σχετικα, ειτε μεσω post, ειτε με e-mail, ειτε με PM, ωστε να σε βοηθησουμε να το λυσεις.
    Και παλι φιλε στην παρεα μας και σου ευχομαστε καλη παραμονη
    Κώστας
    iMac 21.5 late 2009, MacBook Air 13,3" early 2016 macOS High Sierra 10.13.6
    iPhone X Space Grey 256GB iOS 11.4.1
    iPhone 6S Silver 64GB iOS 11.4.1
    Apple Watch series 3 Black aluminum GPS 42mm watchos 4.3.2

We think DIFFERENT, we think MacUse.net
    Ειμαι Apple fanboy και δεν το κρυβω !!!!

Καλώς σας βρήκα, ελπίζω κι απ' ότι διάβασα στη θεματολογία είστε πιο ανοιχτοί σε σχέση με το Maclife που πραγματικά εκεί κάποιοι είναι "Βασιλικότεροι του Βασιλέως"
    Οι υπολογιστές κάποτε ήταν εργαλεία χαράς και γνώσεις τώρα είναι μέσο επίδειξης

Ποτέ μη δώσεις εξουσία σε ανθρώπους που δεν μπορούν να τη διαχειριστούν πχ Πολιτικούς, Διαχειριστές φόρουμ

Σωτήρης

Χωρίς να ξέρω τι γίνετε αλλού, εδώ συζητάμε τα πάντα (που είναι νόμιμα φυσικά) χωρίς προκαταλήψεις και φανατισμούς!!

Δες πχ τα θέματα για windows και android να δεις επικές μάχες

Newsflash... Έχοντας το αρκετές μέρες στην πρίζα, το health ανέβηκε στο 81% και εξαφανίστηκε το μήνυμα αντικατάστασης!
    Για να δούμε...

Χαχα, αυτοθεραπεύτηκε Την έβαλες μήπως να δει το keynote και έπαθε την πλάκα της και είπε να αφήσει τα κόλπα?

Χωρίς πλάκα δες αν θα μείνει σταθερό αυτό όμως.. Γιατί κι εμένα ανεβοκατεβαίνει το health αλλά σε βάθος χρόνου πέφτει

Καλησπέρα παιδιά...
    Μιας και είστε οι περισσότεροι μαζεμένοι εδώ θέλω να σας ρωτήσω για την μπαταρία των macbooks γενικότερα και πως είναι καλό να την διαχειριζόμαστε για να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο.
    Στην αρχή μου είχαν πει να το δουλεύω με τροφοδοσία μπαταρίας, να το αφήνω να πέσει στο 10%, μετά να το συνδέω στην πρίζα και να το βγάζω όταν πιάνει το 100%.
    Άλλοι λένε πως για να μείνει υψηλή η υγεία της μπαταρίας μακροχρόνια, να το έχω συνεχώς στην πρίζα όταν δουλεύω, και μία φορά την εβδομάδα να το αφήνω να πέσει στο 10%.
    Άλλοι προτείνουν κάτι ενδιάμεσο στα δύο.
    Ο καθείς τον χαβά του δηλαδή...

Εσείς τι κάνετε και τι λέτε στο θέμα;
    Ευριπίδης - Biomedical Engineering Department @ TEI of Athens

[Google+]

Το avatar του χρήστη EchiDNA
    Title
    Gold Member
    Περιοχή
    Λάρισα

Περί ανέμων και υδάτων για κατόχους iPhone, WM, Android

Εγώ τον φορτίζω συνήθως όταν πέσει κάτω απο 10% και αρκετές φορές σε ενδιάμεσα στάδια! Γενικά το δουλεύω πολύ με μπαταρία ακόμα και όταν μπορώ να το δουλέψω με πρίζα. Η μπαταρία για να μείνει ζωντανή θα πρέπει να δουλεύει, αν την έχεις μόνιμα για φόρτιση ή μόνιμα εκτός υπολογιστή (στην περίπτωση που είναι αποσπωμενη) την καταστρέφεις!

Την δουλεύω έτσι εδώ και δυο και κάτι χρόνια και είναι σε πραγματικό health 94%

Φιλικά Γιώργος

iPhone 4S 16GB Black
    MacBook Pro 13" (mid 2010)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές