Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 25
    Για το usb3 και το hdmi δεν είναι ήττα ρε Χρηστάρα! Ίσα ίσα δείχνει ότι δεν έχει την αλαζονεία του παρελθόντος και αποδέχεται τα γενικότερα standard..

Το dvd drive άχρηστο πλέον.. Το ethernet ο μέσος χρήστης δεν το χρειάζεται, και οι pro users βολεύονται με τον αντάπτορα..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pavlidisc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω την αλήθεια Χριστοφορε, πραγματικά και χωρίς ειρωνία, το DVD δεν το θεωρώ απαραίτητο. Ειδικά όταν μιλάμε για το υπέρτατο πλέον και πανίσχυρο φορητό 2 κιλών!!! Μπορείς κάλλιστα να έχεις ενα εξωτερικό και όταν και εφόσον το χρειαστείς να το χρησιμοποιήσεις!
    Σαν κίνηση δηλαδή, την βρίσκω σωστή.

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk
    koita mporei na einai axreiasto gia tous perissoterous, alla otan plasareis to neo macbook pro gia adobe, autocad , video editing, den mporei na einai axreisto to DVD afou gia autous olous to DVD einai akoma aparaitito. Epeisis to ethernet den katalavw pou einai axreiasto? gnwrizete oti to 80% ton ellinikwn ksenodoxeiwn exoun sindesi me sirma (ethernet)? epeisis se oli tin europi exoume (kai egw pou eimai Bulgaria) sindeseis internet sta 100-150MBs. opws katalambaineis tetoies taxitites poli diskola tis pianeis me wireless router.

p.s epeisis se mia tetoia retina display kalo den itan na mporousame na paiksoume ena bluray sto laptop mas? kai se ola auta na prosthesw oti milame gia laptop pou kanei 3000 euro!!! Den mporw na katalavw tin logiki tis Apple giati prepei na parw kati apo ton pelati gia na tou dwsw kati.....

p.s2 to theoreite logiko se ena laptop 3000 euro na prepei na koubalaw mazi mou anaptora gia ethernet kai eksoteriko dvd (oute kan bluray) player?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ktsak : 12-06-12 στις 20:20 Αιτία: Παρακαλω πολυ οχι Greeklish !!!!!
    Χριστόφορος

Apple iMac 21.5-inch Late 2013
    Apple iPhone 6 Plus 64GB Silver
    Apple Airport Time Capsule 2TB
    Apple TV

Το avatar του χρήστη ktsak
    Title
    Administrator
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Δυστυχως ετσι ειναι, συμφωνω με τον Χριστοφορο. Μιλαμε για το top μοντελο της εταιριας, το απολυτο notebook της αγορας !!!!
    Κώστας
    iMac 21.5 late 2009, MacBook Air 13,3" early 2016 macOS High Sierra 10.13.6
    iPhone X Space Grey 256GB iOS 11.4.1
    iPhone 6S Silver 64GB iOS 11.4.1
    Apple Watch series 3 Black aluminum GPS 42mm watchos 4.3.2

We think DIFFERENT, we think MacUse.net
    Ειμαι Apple fanboy και δεν το κρυβω !!!!

Διαφωνώ σε πολιτισμένα πλαίσια

Ψάξτε σε μαγαζιά λιανικής για προγράμματα της adobe, autodesk κτλ.. Δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα για μακ αλλά ούτε και για win.. Πλέον όλοι προωθούν τις ηλεκτρονικές αγορές.. Οπότε το cd/dvd drive είναι νεκρό.. Τα παράγωγα προιόντα των "επαγγελματικών προγραμμάτων" διακινούνται με email όταν μιλάμε για σχέδια ή φωτογραφίες λόγω μικρού όγκου.. Άντε με κανά φλασάκι.. Όσο για τα βίντεο σε dvd δεν χωράνε έτσι κι αλλιώς..

Για το bluray θα ήταν καλό, αλλά πόσες ταινίες θα δεις στο λαπτοπ σε ένα χρόνο πχ; Και μην ξεχνάμε ότι αν δεν ήταν το ps3, το bluray θα ήταν αποτυχία..

Για το ασύρματο το 802.11n υπερκαλύπτει όλες τις ταχύτητες μέχρι 150mbps.. Σίγουρα το ethernet είναι πιο σταθερό αλλά λίγοι το χρησιμοποιούν.. Πρακτικά στο macbook pro χώραγε άνετα αλλά προτίμησαν τον αντάπτορα..

Η τιμή του δε νομίζω να είναι 3000€ αλλά λογικά θα ακολουθήσει το 2200$=2200€..

Όσο για το macbook air δεν πιάνεται μπροστά στα τραγικά ultrabook που κυκλοφοράνε αυτή την εποχή..

Τέλος για το ios6 δεν είδα κάτι τρελό..

Το avatar του χρήστη DaRk_dOg
    Title
    Super Moderator
    Περιοχή
    Καστοριά
    Sorry παίδες αλλά ακόμη και εν έτει 2012 θεωρώ το disc drive εκ των ων ουκ άνευ.

Για τον αλφα ή βήτα λόγο, χρησιμοποιείται ακόμη απο πολύ κόσμο και είναι τουλάχιστον "κουτό", εώς σπάσιμο να κουβαλάς μαζί σου εξωτερικό.
    Άλλο orientation νομίζω είχε το mbp από το mba και θα έπρεπε να μείνει στην ίδια ρότα.
    Γιώργος
    twitter: Boubounokefalos

SE X10 mini | MiniCM10 rom | HTC Desire HD | CyanogenMod10
    Samsung Galaxy Nexus | CyanogenMod10

Το dvd drive να πω την αλήθεια ελάχιστες φορές το έχω χρειαστεί από τότε που αγόρασα το MBP (Οκτώβρης 2010).
    Και τις...5 φορές όμως το χρειάστηκα πραγματικά!!!

συμφωνώ σε όλα με τον Γίωργο....

άλλωστε το macbook pro εχει την ονομασία PRO!!!! ακόμη και στο πανεπιστήμιο μου, οι καθηγητες ζητανε ολες τις εργασιες και τις τελικες μελετες σε dvd για να τις βαθμολογησουν. δηλαδη πως θα γινει τωρα που θελω να παρω το νεο macbook pro?

επεισις πως μπορεις ρε APPLE na αποσυρεις και απο το PRO το DVD απο την στιγμη που το time machine το πλασαρεις ακομα με εγκατασταση μεσω CD?

υ.γ Κώστα το μοντελο με τα 256GB δίσκο κάνει 2200 ευρώ (και δεν ξέρω ποιος ικανοποιειται με μόλις 256GB ) εκτος και αν εκτος απο το dvd drive κουβαλαμε μαζι μας και εξωτερικο δίσκο το μοντέλο με τα 500GB δίσκο κάνει 3000 ευρω!!!
    Χριστόφορος

Apple iMac 21.5-inch Late 2013
    Apple iPhone 6 Plus 64GB Silver
    Apple Airport Time Capsule 2TB
    Apple TV

Αυτό πάλι εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός

Εγώ σε 160gb στο macbook τρέχω 3 λειτουργικά τιγκαρισμένα στο software και 2 λειτουργικά σε parallels.. Απλά τα προσωπικά μου τα αποθηκεύω σε εξωτερικούς δίσκους..

Το avatar του χρήστη pavlidisc
    Title
    Super Moderator
    Περιοχή
    Κορδελιό - Θεσ/νίκη.
    Το δικό μου DVD στον iMac είναι καταδικασμένο να χαλάσει από την αχρησία. Ανα θεμά με αν το έχω χρησιμοποιήσει 5-6 φορές. Και εάν είχα ένα Apple TV δεν θα το χρησιμοποιούσα καθόλου.

Αφήνω όμως το "εγώ" και πάω λίγο ποιό γενικά.

Πιστεύω ότι το MAcbook pro με retina είναι το απόλυτο ΦΟΡΗΤΟ με τεράστια ισχύ. Θα το έπαιρνα λοιπόν μόνο εφόσον με ενδιέφερε η ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ σε συνδυασμό με την ΙΣΧΥ (γιατί υπερφορητές λύσεις υπάρχουν εκατοντάδες αλλά όχι με τόσες δυνατότητες). Βασικό κριτήριο λοιπόν είναι, εκτός από τις τεράστιες δυνατότητες, η φορητότητα.

Αφήνω επίσης εκτός τον ισχυρισμό ότι δεν μπορώ να δω ένα BlueRay disk. Κανείς δεν θα έδινε 2200€ για να δει ταινία σε 15'' οθόνη. Εάν ήθελα κάτι τέτοιο θα έδινα 800-1000€ θα έπαιρνα μία 42'' LED και θα απολάμβανα (πραγματικά και όχι με ψευδαίσθηση 15'') την ταινία μου. Προσοχή: Φυσικά και θα ήταν καλό να έχω την επιλογή να δω DVD. Δεν είναι αυτοσκοπός όμως και ούτε απαραίτητο. Δεν είναι ο σκοπός του ΜΒP αυτός.
    Τέλος, έχω 2-3 χρόνια να δώσω κάποιο αρχείο-α σε κάποιον (επαγγελματία ή μη) σε οπτικό δίσκο. Το UsbFlash Disk κυριαρχεί παντού και το cloud πάει ... σύννεφο...

Υ.Γ και στο ΑΠΘ ζητάνε εργασίες σε CD-DVD. Και εδώ το ΑΠΘ βροντοφωνάζει περίτρανα ότι είναι 100 χρόνια πίσω από την Ουγκάντα...

Όσον αφορά την χωρητικότητα τώρα. Τα 256 είναι όντως λίγα! Τα 512 έπρεπε να είναι η χωρητικότητα εκκίνησης. Λάθος για μένα σε ένα μηχάνημα 2200€ να απαιτείται αυτός ο συμβιβασμός. Η άλλη λύση θα ήταν να είχε και έναν HDD επάνω 1Τ για να είχαμε άπλα... Και πάλι όμως, με γνώμονα την φορητότητα, μπορώ να ανεχτώ τα "μονο" 512 ΜΒ SSD (σε καμία περίπτωση τα 256ΜΒ όταν μιλάμε για τέτοιου επιπέδου μηχάνημα).

Συμπέρασμα: Ναι θα ήθελα DVD, ναι θα ήθελα HDD για να μην έχω περιορισμό στον χώρο, αλλά το συγκεκριμένο Mac θα το αγοράσω για την φορητότητά του. Συνεπώς μπορώ πολύ άνετα να συμβιβαστώ με τις "ελλείψης" του. Με το 2kg εργαλείο, μπορώ να κάνω την δουλειά μου όπου θέλω, και όταν και εφόσον χρειαστώ DVD ή εξωτερικό δίσκο για επέκταση χωρητικότητας τα βγάζω από την βαλίτσα μου το βράδυ στο ξενοδοχείο, κάνω την δουλειά μου, και το πρωί είμαι και πάλι με το απόλυτο ΦΟΡΗΤΟ.

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το usb3 και το hdmi δεν είναι ήττα ρε Χρηστάρα! Ίσα ίσα δείχνει ότι δεν έχει την αλαζονεία του παρελθόντος και αποδέχεται τα γενικότερα standard..
    Καλοπροαίρετα, αυτό λέω. Αλλά εγώ πήρα έναν iMac πέρυσι, όταν η USB 3.0 θήρα είχε ήδη 5-6 μήνες κυκλοφορίας, και προσπαθούσαν να με πείσουν ότι ήταν άχρηστη και ότι θα με καλύψει η εκπληκτική Thunderbolt! Π@π@ρια στο τετράγωνο!!!! Πού είναι οι συσκευές που υποστηρίζουν την θύρα αστραπή; Ούτε στα ράφια. => ΗΤΤΑ!!!!
    Χρήστος
    Xiaomi Redmi Note 3 pro
    iMac 21,5'' mid 2011
    και ΝΑΙ είμαι iOSFunBoy!!!

Το avatar του χρήστη DaRk_dOg
    Title
    Super Moderator
    Περιοχή
    Καστοριά
    Η λογική της φορητότητας αυτή είναι.

Να έχεις σε ΈΝΑ μηχάνημα όσα χρειάζεσαι και όχι να συνδέεις εξωτερικά ποντίκια/drive/HDD/ελικόπτερα/αεροπλάνα/βαπόρια κλπ.
    Στο τέλος-τέλος, αν δεν έχεις ανάγκη από όλα αυτά, ύπαρχει το MBA..

PS: Χρήστο μην κρίνεις σε τόσο μικρή κλίμακα. 2200Ε μπορεί να μην έδινες εσύ για να δεις ταινία σε 15" αλλά στο target group του MBP είναι και άτομα που έχουν ώς μοναδικό multimedia μέσο το laptop τους!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DaRk_dOg : 13-06-12 στις 12:19
    Γιώργος
    twitter: Boubounokefalos

SE X10 mini | MiniCM10 rom | HTC Desire HD | CyanogenMod10
    Samsung Galaxy Nexus | CyanogenMod10

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές