Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 13
    Το avatar του χρήστη jimbakl
    Title
    Newbie
    Περιοχή
    Αράχωβα

MacBook Pro : Προβλημα ??????

Να κάνω μια ερώτηση;;; Μπορεί να είναι και χαζή αλλά το έχω μεγάλη απορία....
    Τον τελευταίο μήνα λοιπόν τρέχω, ταυτόχρονα στο macbook pro μου 13" late'09 και μέσω remote σε linux, τους αλγόριθμους της διπλωματικής σε προβλήματα επιχ/κής έρευνας, στο xcode. Το pc μου λοιπόν φτάνει στα όρια, και ορισμένες φορές πέφτει και από αυτά λόγω μνήμης ενώ ο 2Χ επεξεργαστής χτυπάει κόκκινο. Αυτη η κατάσταση γίνεται 18-20 ώρες την μέρα, ορισμένες φορές είναι και παραπάνω από μέρα στο φουλ. Τις υπόλοιπες 1-2 που το χρησιμοποιώ για άλλες δουλείες παρατηρώ ότι η απόδοσή του είναι πάρα πολύ πεσμένη, ακόμα και μετά από ρεσταρτ....
    Παίζει να ευθύνεται το παραπάνω γι αυτό??? ή ήρθε η ώρα για το format που περιμένω πως και πως να κάνω όταν τελειώσω με την διπλωματική μου???

---------
    Σορρυ αν είναι τελείως άσχετο με το θέμα αλλά είναι το πιο σχετικό θέμα που βρήκα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimbakl : 23-10-12 στις 19:35
    Δημήτρης

MacBook Pro 13" (mid 2009)

Περί ανέμων και υδάτων για κατόχους iPhone, WM, Android

18-20 ωρες την μερα ο υπολογιστης δουλευει φουλ; Αν ναι, καθολου καλο..

Σιγουρα ενα clean install βοηθαει οποτε ο υπολογιστης παει "αργα"..

Μηπως ομως θελει καμια αναβαθμιση συμφωνα με τις αναγκες σου; ram, ssd κτλ;

Title
    Newbie
    Περιοχή
    Αράχωβα
    πιο φουλ... "πεθαίνει"... Καθόλου καλό ως προς τί;; Θα υπάρχουν συνέπειες αργότερα; και μετά το clean install???

πάντως ram πέρυσι έβαλα μια 8ρα, ενώ σκληρό έχει ότι είχε από την αρχή. 1 1/2 μηνα ακόμα και μετά για ένα 9 μήνες θα ναι κλειστός.
    Δημήτρης

MacBook Pro : Προβλημα ??????

Ως προς την αντοχή του σε διάρκεια χρόνου.. Κυρίως λόγω θερμοκρασίας και ανεπαρκούς συστήματος ψύξης σε όλα τα λαπτοπ..

Τα παλιότερα λαπτοπ που κάποιοι τα δούλευαν 24/7, ανέβαζαν θερμοκρασίες και καίγαν κάρτες γραφικών.. Για αυτό πουλιούνται με το κιλό mxm vga ανακατασκευασμένες..

Στην θέση σου θα έτρεχα σε εναν κανονικό πύργο ότι κι αν έχεις.. Τα mb δεν ειναι φτιαγμένα για τόση βαρβατίλα

Τι θερμοκρασίες πιάνει σε αυτές τις ώρες;

Title
    Newbie
    Περιοχή
    Αράχωβα
    θερμοκρασία δεν ξέρω, δεν είχα κοιτάξει, και ούτε θα κοιτάξω για τις επόμενες 2 μέρες γιατι δεν θα τα τρέξω τα πειράματα εδώ.
    πάντως σε σχέση με παλαιότερα η θερμοκρασία, που καταλαβαίνω έχοντας τα χέρια πάνω στο λαπτοπ είναι σε κανονικά επίπεδα

παλαιότερα......πριν δλδ βάλω την ραμ την 8ρα ηταν
    Δημήτρης

то θεμα ειναι απλο... ακομα και τα PRO μοντελα της Apple δεν σηκωνουν τοσο φορτο εργασιας και τοσες ωρες να δουλευουν ασταματητα. εδω μοντελο του 2011 με i7, 8GB ram , και με το xcode σε καποια φαση το νοιωθεις οτι τα χρειαζεται....
    Χριστόφορος

Apple iMac 21.5-inch Late 2013
    Apple iPhone 6 Plus 64GB Silver
    Apple Airport Time Capsule 2TB
    Apple TV

Προσοχή! Δεν το λεώ από άποψη ταχύτητας ή το πόσα καλά κάνουμε την δουλειά μας!

Το λέω από άποψη ότι είναι laptop με τραγικά συστήματα ψύξης (αναγκαστικά λόγω χώρου δεν γίνεται αλλιώς) και ότι οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές και προκαλούν προβλήματα στον ίδιο τον επεξεργαστή και τους παραπλήσιους πυκνωτές.. Επίσης σε όποιο ολοκληρωμένο είναι κοντά..

Παράδειγμα το δικό μου macbook που πριν το καθαρίσω μπορεί να έβλεπα και 90oC και ότι έκανα το σταμάταγα.. Μετά από πολύ καλό καθάρισμα σε full load είμαι 65-70οC.. Προφανώς αυτά τα νούμερα δεν γίνονται καλύτερα ακόμα και κάθε μέρα να καθαρίζω την σκόνη..

Title
    Newbie
    Περιοχή
    Αράχωβα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή! Δεν το λεώ από άποψη ταχύτητας ή το πόσα καλά κάνουμε την δουλειά μας!

Το λέω από άποψη ότι είναι laptop με τραγικά συστήματα ψύξης (αναγκαστικά λόγω χώρου δεν γίνεται αλλιώς) και ότι οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλές και προκαλούν προβλήματα στον ίδιο τον επεξεργαστή και τους παραπλήσιους πυκνωτές.. Επίσης σε όποιο ολοκληρωμένο είναι κοντά..

Παράδειγμα το δικό μου macbook που πριν το καθαρίσω μπορεί να έβλεπα και 90oC και ότι έκανα το σταμάταγα.. Μετά από πολύ καλό καθάρισμα σε full load είμαι 65-70οC.. Προφανώς αυτά τα νούμερα δεν γίνονται καλύτερα ακόμα και κάθε μέρα να καθαρίζω την σκόνη..

Σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις, θα προσπαθήσω όσο μπορώ να μετριάσω την κακή χρήση που του έκανα τελευταία...

Κάτι άλλο... Ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στο φόρουμ, και σε όσα από τα μέλη έχει τύχει να απαντήσουν σε τυχόν απορίες, γιατί παρόλο που είναι κυρίως για mac, λέτε τα πράγματα με το όνομά τους, σε αντίθεση με άλλα παρόμοια site/forum που παρακολουθώ, στα οποία το mac είναι ο ΘΕΟΣ το ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ το ΤΕΛΕΙΟ, και όποιος πχ τολμήσει να το αμφισβητήσει πχ εγώ με αυτό το θέμα που ανάφερα τον βγάζουν τρελό, γιατί πάνω από όλα το mac είμαι μαμάτο.....και δεν σηκώνει αμφιβολίες από κανέναν.
    Δημήτρης

Το avatar του χρήστη anemos3
    Title
    Gold Member
    Περιοχή
    Λαρισα
    α! είσαι και εσύ από αυτούς ? καλά που μας το είπες να σου κόψουμε την καλημέρα !!!

άπλα μηχανήματα είναι με τα θετικά τους και τα αρνητικά τους .. με αυτά κάνουμε καλύτερα την δουλεία μας (οποία και να είναι αυτή) και ήμαστε εδώ για να λέμε της απορίες μας να βοηθούμε όσο μπορούμε να λέμε τα αστεία μας και να περνάμε καλά !!
    anemos3 - θοδωρης - γιου μαδα φάκα
     imac 21,5 (2014)
     iMac-20 (2008)
     ipad2 (16g w.w)
     apple tv (3Gen 1080p)
     ipod nano (7Gen 16g silver)
     apple iHat
    ❖ Lumia 535
    ❖ Lumia 650

I'm the hand of God I'm the dark messiah I'm the vengeful one (Look inside and see what you're becoming) In the blackest moments of a dying world What have you become (Look inside and see what you're becoming)

Το avatar του χρήστη ktsak
    Title
    Administrator
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αρα δεν χρειαζεται να πω εγω κατι. Απλα να σου πω Καλως Ηλθες Δημητρη στην παρεα μας.
    Παντως οτι μηχανημα και να εχει καποιος χρειαζεται και λιγο φροντιδα, σωστος ? Αν τα εχουμε συνεχεια τσιτα τα γκαζια, ε μηχανηματα ειναι και αυτα, τι να σου κανουν αμα δουλευουν 24/7 ? Θελουν και αυτα την αναπαυση τους ....
    Κώστας
    iMac 21.5 late 2009, MacBook Air 13,3" early 2016 macOS High Sierra 10.13.6
    iPhone X Space Grey 256GB iOS 11.4.1
    iPhone 6S Silver 64GB iOS 11.4.1
    Apple Watch series 3 Black aluminum GPS 42mm watchos 4.3.2

We think DIFFERENT, we think MacUse.net
    Ειμαι Apple fanboy και δεν το κρυβω !!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές