Νέο θέμα για να γίνει μια μικρή παρουσίαση του hackintosh που έφτιαχνα εδώ και σχεδόν 1 χρόνο

Τα υλικά αγοράστηκαν πέρυσι τα Χριστούγεννα και μέσα σε 2-3 μέρες που τα είχα όλα, το μηχάνημα στήθηκε. Το να βάλω σκέτα windows θα ήταν δουλειά 2 ωρών και όλα θα τέλειωναν εκεί..

Αυτό που ήθελα όμως ήταν ένα multiboot μηχάνημα που να τρέχει οποιοδήποτε λειτουργικό θέλω απροβλημάτιστα.. Το πιο δύσκολο ήταν το mac os και όλα τα κομμάτια αγοράστηκαν αφού ελέγθηκαν ότι μπορούν να τρέξουν mac os native.. Δηλαδή χωρίς πολλές ρυθμίσεις και πατέντες, ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο "γνήσιο"..

Τα κομμάτια λοιπόν ήταν η μητρική GA-Z68X-UD3H-B3 rev 1.3.. Chipset Ζ68, usb 3.0, sata III,pci express 3.0, ήχος και lan συμβατά με mac os οπότε η μητρική είχε ότι ήθελα..

Μνήμες μπήκαν για αρχή 2x4gb 1600mhz cl9 corsair vengeance και μελλοντικά θα μπουν αλλά 8gb έτσι να υπάρχουν, μιας και τελικά ούτε τα 8gb τα αξιοποιώ με την χρήση που κάνω..

Σκληρός χρησιμοποιείται της western digital 500gb black caviar ο οποίος βγήκε λίγο αποτυχία μιας και χάλασε 2 φορές.. Σκοπός μου είναι να μπουν 3 samsung ssd 830 128gb.. Ένας για κάθε λειτουργικό ώστε να δουλεύει το σύστημα με 100% επιδόσεις χωρίς partition.. Τώρα ο 500άρης έχει μέσα 6-7 partition με τα bootloader κτλ..

Τροφοδοτικό επιλέχτηκε το thermaltake toughpower xt775 επειδή είναι modular και χρησιμοποιούνται μόνο όσα καλώδια είναι απαραίτητα, άρα το κουτί δεν είναι τίγκα στο καλώδιο.. Επίσης θα υποστηρίξει τις μελλοντικές αναβαθμίσεις σε κάρτες γραφικών και σκληρούς..

Επεξεργαστής είναι ο i5-2500K με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών την intel hd3000.. Επιλέχτηκε λόγω του πολύ εύκολου overclock.. Stock δουλεύει 3.3ghz και τώρα δουλεύει 4.2ghz με την μανίσια ψύκτρα και max θερμοκρασία σε benchmarks 70oC..

dvd-rw drive έχω το lg gh22ns70 που είναι απόλυτα συμβατό με hackintosh..

Τέλος κουτί είναι το thermaltake commander με usb 3.0 στην πρόσοψη το οποίο το "κλέβει" με προέκταση από μία πισινή θύρα usb 3.0.. Επίσης το τροφοδοτικό το δέχεται στο κάτω μέρος για ακόμα καλύτερο airflow..

Από έξτρα υπάρχουν 3 ανεμιστήρες arctic F12.. 2 πάνω που βγάζουν αέρα και 1 κάτω που βάζει αέρα.. Επίσης πίσω υπάρχει ένας 12άρης της thermaltake που τον είχε μαζί με το κουτί.. Μπροστά υπάρχει ένας aerocool shark devil 12άρης να βάζει κρύο αέρα.. Όλα αυτά ελέγχονται με front panel της fanmaster που τους ρυθμίζεις σε ότι ταχύτητα θέλεις και επίσης το fanmaster έχει και 4 αισθητήρες θερμοκρασίας για να βλέπεις θερμοκρασία hardware χωρίς να βασίζεσαι στους αισθητήρες της μητρικής..

Μπροστά υπάρχει και ένα front panel cardreader της revoltec που διαβάζει όλες τις κάρτες που κυκλοφορούν..

Τέλος χθες προστέθηκε και το τελευταίο κομμάτι που έψαχνα αρκετό καιρό και είναι ένα dock σε μέγεθος 5.25" σαν dvd drive και δέχεται 2 σκληρούς στην πρόσοψη του κουτιού.. Έναν ssd και έναν 3.5" κανονικό.. Έτσι μπορείς με ένα κλικ να αλλάζεις σκληρούς πανεύκολα χωρίς να ανοίγεις κουτί και να ξεβιδώνεις.. Επίσης βγάζει 2 usb 3.0 τις οποίες τις παίρνει από την μητρική απευθείας..

Και κάτι τελευταίο είναι ότι υπάρχουν φίλτρα σκόνης σχεδόν σε όλους τους ανεμιστήρες.. Θα μπουν σε όλους απλά θέλει πατέντα και για αυτό το έχω αφήσει για άλλη στιγμή..

Από λειτουργικά υπάρχουν αυτή την στιγμή mac os mountain lion, windows 7 και ubuntu 12.10.. Τα windows 7 σε λίγες μέρες θα αντικατασταθούν από windows 8..

Συνολικό κόστος της κούτας δεν ξεπέρασε τα 700 ευρώ και σε επιδόσεις αυτή την στιγμή είναι στα ίδια επίπεδα με το τελευταίο macbook pro με τον δυνατότερο επεξεργαστή.. Το μόνο γρηγορότερο είναι τα mac pro με xeon επεξεργαστές.. Και τα κομμάτια όλα δεν είναι τελευταίας γενιάς, αλλά της προηγούμενης Οπότε το value for money ακόμα και τώρα είναι τεράστιο.. Περιμένω τα benchmarks από τα καινούρια imac για να κάνω σύγκριση και με αυτά παρόλο που είμαι σίγουρος ότι θα τα ξεπερνάω..

Ανεβάζω για αρχή μια φωτογραφίας της πρόσοψης τραβηγμένη από 3gs Θα ανεβάσω όμως καλύτερες από φωτογραφική για να έχετε πιο ολοκληρωμένη άποψη..