Να αναφέρω και κάτι κουλό που μου συνέβη.. Πριν λίγες μέρες καθάρισα το macbook στο εσωτερικό του.. Ανεμιστήρας, πάστες κτλ.. Παλιότερα είχα βάλει πάστα Arctic Silver 5 αλλά πλέον χρησιμοποιώ Ceramique 2 επειδή είναι πάμφθηνη και ως τώρα (πάνω από 15 υπολογιστές τον τελευταίο καιρό) με έβγαλε ασπροπρόσωπο! Οπότε την θεώρησα πολύ καλή πάστα αφού το επιβεβαίωνε και η συντριπτική πλειοψηφία των reviews.. Έλα όμως που συγκεκριμένα στο δικό μου macbook για κάποιο λόγο οι θερμοκρασίες είναι ίδιες με πριν και ίσως χειρότερες.. Υποψιαζόμουν ότι κάτι δεν κούμπωσα καλά οπότε το άνοιξα, το ξανακούμπωσα αλλά τα ίδια..

Σήμερα το έψαξα κι άλλο το θέμα και ανακάλυψα ότι η συγκεκριμένη πάστα έχει minimum χρόνο burn-in (στρώσιμο) 25 ώρες και περισσότερες αν η ψύξη δεν είναι με τον ανεμιστήρα απευθείας όπως στην περίπτωση μου.. Οπότε κάνω υπομονή να δω πόσο καλύτερα θα πάει..

Η τελευταία περίπτωση είναι η ότι η συγκεκριμένη πάστα δεν κάνει για το συγκεκριμένο σύστημα ψύξης.. Αυτό το θέμα όμως δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να ελεγχθεί γιατί πρέπει να ελέγξεις με μικροσκόπιο την επιφάνεια που εφάπτεται

Ερώτηση προς όλους σας! Τι πάστα χρησιμοποιείτε στα mac σας? Ή τι πάστα σας βάζουν στο service?