Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 9 από 9
    Το avatar του χρήστη ktsak
    Title
    Administrator
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Smile Android vs iOS 7 : Γιατί το Android κλέβει το iOS (και όχι το αντίστροφο)

Η τελική μου γνώμη σχετικά με το iOS 7 και επειδή διαβάζω πολλά, είναι διαφορετική. Είναι αντιγραφή του Android διαβάζω.

Είναι αλήθεια πως το android έχει κάνει βήματα μπροστά αλλά παραμένει ένα μη ώριμο σύστημα. Υιοθετήθηκε μαζικά από πολλές εταιρίες ως μια απάντηση στο iOS αλλά δεν πήρε από όλες την προσοχή που χρειάζονταν ώστε να μετατραπεί από μια πρώτη ύλη σε ένα ανταγωνιστικό σύστημα.
    Η HTC για παράδειγμα προσπαθεί αρκετά να το βελτιώσει αλλά παραμένει ένα σύστημα γεμάτο με άχρηστες λειτουργίες τις οποίες συχνά αποκαλώ «καθρεφτάκια για ιθαγενείς».

Εκτιμούσα πάντα την απλότητα, μπορεί να πει κάποιος πως είμαι ελιτιστής και πράγματι το «less is more» με αντιπροσωπεύει απόλυτα στο κομμάτι της τεχνολογίας. Δεν ενθουσιάστηκα ποτέ από αριθμούς -δεν έχουν νόημα. Είτε ήξερα ότι έχει 4πυρινο επεξεργαστή ένα smartphone είτε 30 στρουμφάκια θα ήταν ακριβώς το ίδιο για μένα αρκεί να γνώριζα ότι θα κάνει ό,τι ακριβώς του ζητήσω. Η οθόνη και το μέγεθος της που έχει φτάσει τις 4.5″ σε πολλά android smartphones είναι επίσης κάτι που δεν με εντυπωσίασε, στην πραγματικότητα νομίζω ότι μας πηγαίνει πίσω.

Θυμάστε τότε που τα κινητά έβγαιναν όλο και μικρότερα; Αυτό άλλαξε όταν ήρθε το iPhone, οι ανταγωνιστές στην προσπάθεια να αντιπαραθέσουν χαρακτηριστικά αντί για οφέλη, υπερέβαλαν παρουσιάζοντας -τελικά- όχι και τόσο βολικά τηλέφωνα.

Το iPhone από την άλλη είναι μια συσκευή που άλλαξε την αγορά όπως την ξέρουμε σήμερα. Αποθεώθηκε για το design του την ποιότητα κατασκευής του και τις δυνατότητες του και έγινε Νο.1 σύντομα. Αγοράζοντας ένα iPhone έχεις μια συσκευή που ξέρεις ότι θα κάνει ο,τι ακριβώς σου υπόσχεται, θα είναι ποιοτική, θα έχεις εφαρμογές υψηλού επιπέδου που έχουν περάσει από αυστηρό έλεγχο, θα έχεις πρόσβαση στο μεγαλύτερο online μουσικό κατάστημα, σε μια εξαιρετική υπηρεσία cloud και φυσικά με εξαιρετικό after sales. Υπάρχουν τόσα apple καταστήματα να βρεις αξεσουάρ, λύσεις ή απλά να ζαλίζεις τους υπαλλήλους.

Το android έκλεψε το iOS, για όσους δεν γνωρίζουν η Samsung μοίραζε εσωτερικά έγγραφα που καθοδηγούσαν τους υπαλλήλους να κάνουν τις συσκευές της ακριβώς όπως το iPhone.

Το τι και σε τι βαθμό το iOS 7 «έκλεψε» το android ελέγχεται καθώς το iOS είναι ο λόγος χάρη στον οποίο υπήρξε το android.
    Το android ήταν ένα σύστημα που προσπαθούσε να γίνει iOS από την αρχή του και δεν κατάλαβα ποτέ πως γίνεται να συμβαίνει το αντίθετο.

Το iOS προχωράει σύμφωνα με το αρχικό πλάνο: Εξελίσσεται, βελτιώνεται, προστίθενται χρήσιμες λειτουργίες και ωριμάζει. Χωρίς σπασμωδικές κινήσεις. Χωρίς fragmentation, χωρίς να παρουσιάζεται ως «android killer».

Αντίθετα κάθε νέα έκδοση του android διατυμπανίζεται ως «iOS killer».
    Δεν χρειάζονται fanboyσμοι, όλα είναι εργαλεία που σε μερικούς ταιριάζουν και σε μερικούς όχι, ωστόσο η μανία που επιδεικνύουν οι εχθροί της Apple είναι εκπληκτική.Ας μείνουμε στο ότι ο πήχης από την Apple ανεβαίνει ψηλότερα και πλέον θα πρέπει να κάνουν επιπλέον προσπάθεια οι ανταγωνιστές της.

Θα πρέπει να βρουν λύσεις ώστε να γίνει ελκυστικό, δεν μπορεί μια συσκευή των 100€ και μια των 700€ να έχουν το ίδιο σύστημα (βλ. Android)
    Ας βγάλουν android και android plus να περιορίσουν το fragmentation.

Android για τις οικονομικές και android plus για τις πιο ακριβές.

Επίσης δεν γίνεται η HTC να βγάζει το One με τέτοια ποιότητα κατασκευής και το Galaxy S4 που είναι εντυπωσιακά…πλαστικό να είναι το Νο1 Android smartphone.

Πολλά θέματα και η τεχνολογία τρέχει με μόνο κερδισμένο τον τελικό καταναλωτή. Πείτε μας την άποψη σας στα σχόλια.

Εσείς ποιο πιστεύετε πως είναι το καλύτερο mobile σύστημα και γιατί;

Πηγη :
    macingreek.com
    Κώστας
    iMac 21.5 late 2009, MacBook Air 13,3" early 2016 macOS High Sierra 10.13.6
    iPhone X Space Grey 256GB iOS 11.4.1
    iPhone 6S Silver 64GB iOS 11.4.1
    Apple Watch series 3 Black aluminum GPS 42mm watchos 4.3.2

We think DIFFERENT, we think MacUse.net
    Ειμαι Apple fanboy και δεν το κρυβω !!!!

Το avatar του χρήστη gpap2004
    Title
    Super Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ποιό σύστημα ; Εγω θα πω. Ως σύστημα επιλέγω iOS. Ως συσκευή όμως οχι iPhone ...

Sent from my iPhone using Tapatalk!
    Στέφανος
    iPhone 4s iOS 5.1.1 jb (also trying iOS 6 beta 3)

Το avatar του χρήστη pavlidisc
    Title
    Super Moderator
    Περιοχή
    Κορδελιό - Θεσ/νίκη.
    Και για πες τι επιλέγεις;

Max με δαχτυλικό αποτύπωμα στην πλάτη ή s4 με 8 πυρήνες που ειναι 4 αλλά δεν ειναι 4 ειναι 8 που όμως δουλεύουν σαν 4 αλλά....

Και φυσικά άρχισε ο χορός με το δαχτυλικό αποτύπωμα, όπως θα αρχίσει ο χορός με τα 64bit, στον δρόμο που χάραξε και ΠΑΛΙ η Apple.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Χρήστος
    Xiaomi Redmi Note 3 pro
    iMac 21,5'' mid 2011
    και ΝΑΙ είμαι iOSFunBoy!!!

Το avatar του χρήστη anemos3
    Title
    Gold Member
    Περιοχή
    Λαρισα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pavlidisc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για πες τι επιλέγεις;

Max με δαχτυλικό αποτύπωμα στην πλάτη ή s4 με 8 πυρήνες που ειναι 4 αλλά δεν ειναι 4 ειναι 8 που όμως δουλεύουν σαν 4 αλλά....

Και φυσικά άρχισε ο χορός με το δαχτυλικό αποτύπωμα, όπως θα αρχίσει ο χορός με τα 64bit, στον δρόμο που χάραξε και ΠΑΛΙ η Apple.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    γιατι τι αγορι μου δεν λες να καταλάβεις ότι ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες από κάθε συσκευή. Εμένα μου αρέσουν τα nokia με η χωρίς windows σε άλλον αρέσει-βολεύει το htc σε άλλον το s4 και παει λέγοντας ότι η apple είναι πρωτοπόρος ΝΑΙ είναι αλλά αν κάποιος έχει Sami tv και τον βολεύει να έχει το s4 για αυτόν τον άνθρωπο είναι το s4 το καλύτερο για εσένα είναι το iPhone ..... Σα να λέμε η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα !!!
    anemos3 - θοδωρης - γιου μαδα φάκα
     imac 21,5 (2014)
     iMac-20 (2008)
     ipad2 (16g w.w)
     apple tv (3Gen 1080p)
     ipod nano (7Gen 16g silver)
     apple iHat
    ❖ Lumia 535
    ❖ Lumia 650

I'm the hand of God I'm the dark messiah I'm the vengeful one (Look inside and see what you're becoming) In the blackest moments of a dying world What have you become (Look inside and see what you're becoming)

Το avatar του χρήστη pavlidisc
    Title
    Super Moderator
    Περιοχή
    Κορδελιό - Θεσ/νίκη.
    Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λές και το σέβομαι!
    Μία ερώτηση έκανα.
    H συσκευή iPhone είναι μάπα! ΟΚ! Άποψη σεβαστή.

Και ρωτάω, ποιά είναι καλύτερη και ΓΙΑΤΙ! Μήπως το Max που πέταξε στην κυριολεξία έναν αισθητήρα στην πλάτη (έτσι για να υπάρχει) ή το S4 που εκανε ολόκληρο ντόρο για τους 8 πυρήνες που τελικά είναι 4; Απλή ερώτηση χωρίς ίχνος ειρωνείας.

Εγώ έχω Samsung smart TV, αλλά έχω iPhone. Και σε πληροφορώ οτι μία χαρά κάνω την δουλειά που θα έκανα και με ένα S4.

Και για να τελειώνουμε (γιατί δεν γουστάρω να μπώ πάλι σε αντιπαράθεση). Όσο δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει οτι το software φτιάχνει το hardware, πάντα θα χάνεται στα specs των συσκευών, χάνοντας όμως και την ουσία. Η Samsung καλά κάνει και ανεβάζει τον πήχη στο hardware (και εμένα με εξιτάρουν τα γ@μ@τ@ τεχνικά χαρακτηριστικά) αλλά τις περισσότερες φορές οι δυνατότητας των συσκευών της "μένουν στο ράφι" αφού δεν υπάρχει το κατάλληλο λογισμικό για να τις υποστηρίξει.

Για να μήν αναφερθώ στα benchmarks που έγινε του αγίου κλέψαντος! Όταν μία εταιρία έχει την ανάγκη να βγεί πρώτη στα benchmarks (που δεν έχουν και ΚΑΝΕΝΑ νόημα στην εμπειρία χρήσης) με τέτοιου είδους τρόπους τί άλλο να χρειάζεται κανείς για να την χλευάσει;;;;;;

Και κλείνοντας να πώ το εξής: Για μένα το android είναι ένα πολύ φθηνιάρικο λειτουργικό. Αυτός είναι και ο λόγος που οι εταιρίες προσπαθούν να αναδείξουν τις συσκευές τους μέσω των hardware χαρακτηριστικών. Φορτώνουν και φορτώνουν και φορτώνουν τα specs (χωρίς νόημα βέβαια αφού η υποστήριξη software απουσιάζει) για να πουλήσουν σε όλους αυτούς που δεν μπορούν να δούν το πασιφανές. Δεν έχει και πολύ μέλλον ο τρόπος προώθησης όμως καθώς οι Κινέζοι καραδοκούν!!!! Και έχουν αρχίσει να βγάζουν στην φόρα συσκευές με καλύτερο hardware (να φάνε και οι κότες) και με τιμή στο 1/2.
    Χρήστος
    Xiaomi Redmi Note 3 pro
    iMac 21,5'' mid 2011
    και ΝΑΙ είμαι iOSFunBoy!!!

Το avatar του χρήστη domal
    Title
    Administrator
    Περιοχή
    Λαρισα
    για μενα το android ειναι σαν ενα skin απο τα win mobile εαν θυμαστε , αυτο και τιποτε παραπανω

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different
    imac27, imac21,5, macmini, macbook air i7 , iphone4, ipadmini , ipad 3
    Φιλικά, Μάριος

Title
    Super Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Το βασικότερο είναι το πάντρεμα software με hardware. Και εδώ ομολογώ πως η apple το εχει καταφέρει καλά. Κ μιας κ δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό για το iPhone ,παρά μόνο το iOS , δεν χρειάζεται η συσκευή ναχει τερατώδη χαρακτηριστικά ειδικά σε ένα τόσο κλειστό λειτουργικό. Όμως σαν συσκευή πχ το htc one το θεωρώ καλύτερο κ το πάντρεμα με το software είναι άριστο. Πραγματικα άριστο όμως. Απλώς το android εχει τα θέματα του κ αν βάλεις κ τη δυσχέρεια συχνών αναβαθμίσεων, είναι ένα θέμα.

Στέφανος

Στέφανε τι εννοεις το htc one σαν συσκευή; Το υλικό του, το design, οι επιδόσεις;

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Title
    Super Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέφανε τι εννοεις το htc one σαν συσκευή; Το υλικό του, το design, οι επιδόσεις;

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
    Ναι ακριβώς.

Στέφανος

Δικαιώματα - Επιλογές