Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 5 από 5
    Το avatar του χρήστη ktsak
    Title
    Administrator
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Lightbulb Asus Zenfone 2 ZE551ML

Το έχουμε ξαναπεί πως οι Κινέζοι τρελάθηκαν. Και αυτό το διαπιστώνουμε κάθε μέρα.
    Μετά λοιπόν από οτιδήποτε άσημο Κινέζικο δοκίμασα, αποφάσισα να προχωρήσω στη δοκιμή μιας επώνυμης συσκευής. Περίμεναμάλιστα κάτι πιο ποιοτικό και αρκετά ενδιαφέρον.

Πρόκειται για το Asus Zenfone 2 ZE551ML, με Android 5.0 απο το εργοστάσιο, με 4GB RAM, οθόνη πεντακάθαρη και κάμερα καλύτερη από όσα άλλα κινέζικα δοκιμάσαμε μέχρι τώρα. Μέχρι στιγμής φαίνεται πως μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις του μέσου τουλάχιστον χρήστη.

Τη συσκευή την αγόρασα απο το vickmall στην τιμή των 299.99$ πλέον 30$ για αποστολή μέσω της αποθήκης τους στην Ελλάδα (άρα οχι δασμοί, όχι τελωνεία, τα επωμίζονται αυτοί). Μια τιμήπραγματικά ενδιαφέρουσα, αν σκεφτείτε πως με τα λεφτά αυτά σήμερα παίρνετε ένα phablet στις 5,5", με μνήμη RAM πιθανώς όση έχει και το laptop σας (4GB RAM) και 32 GB εσωτερική μνήμη. Επιπλέον μπορείτε να επεκτείνετε το χώρο αποθήκευσης με αλλη μία microSD στα 64GB.

Μέχρι σήμερα έχουμε συνηθίσει σε πλαστικές συσκευές με τριγμούς κλπ. Εδώ όμως έρχεται η Asus για να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Από την πρώτη στιγμή που θα πάρετε τη συσκευή στα χέρια σας θα καταλάβετε αμέσως τη διαφορά στην ποιότητα. Μιλάαμε για πλαστικό άριστης ποιότητας τόσο μπροστά όσο και πίσω με αίσθηση μεταλλικής βουρτσισμένης επιφάνειας (η συσκευή πού πήρα είναι χρώματος γκρί σκούρο).

Τι περιλαμβάνει το πακέτο που έρχεται από το vickmall ?

• Συσκευή dual SIM (dual standby & dual active - οταν δοκίμασα να πάρω απο τη μία γραμμή στην άλλη η συσκευή χτυπούσε κανονικά, εκτός και αν εγώ έχω πάθει παράκρουση),
    • Ενσωματωμένη Li-Ion μπαταρία των 3000 mAh
    • Εγχειρίδιο χρήσης
    • Φορτιστή ταξιδίου (US με extra Ευρωπαϊκό αντάπτορα)
    • microUSB καλώδιο φόρτισης/συγχρονισμού

Η συσκευασία λιτή και απλή. Χωρίς ακουστικά, αλλά δεν είναι και η συντέλεια του κόσμου, ο καθένας μπορεί να πάρει ότι ακουστικά θέλει, με το ανάλογο κόστος. Η συσκευή εντυπωσιάζει λόγω ποιότητας, στιβαρότητας και συναρμολόγησης των διαφόρων πλαστικών τμημάτων της. Λόγω δε των παραπάνω, είναι παντελής η απουσία τριγμών στη συσκευή.

To συγκεκριμένο μοντέλο θα έλεγα ότι αποτελεί τη ναυαρχίδα (flagship) της εταιρίας μέχρι σήμερα (αν και το μοντέλο που πήρα δεν ήταν το κορυγφαίο με τον Quad Core στα 2,3GHz, αλλά στα 1,8GHz) και ταυτόχρονα από τα λίγα smartphones με 4GB RAM. Διαθέτει μία πολύ ευκρινή οθόνη IPS τεχνολογίας, 5,5" με ανάλυση 1920x1080 pixels, με κρυστάλλινη λεπτομέρεια και απεικόνιση χρωμάτων. Φωτεινότητα αρκετά καλή, όχι όμως τόσο καλή μια και σε εξωτερικούς χώροπυς με έντονο φως αποδεικνύεται ότι είναι χαμηλή. Η απόκριση της οθόνης είναι εξαιρετική, όπως εξαιρετική είναι και η αίσθηση που αφήνει η συσκευή στην καθημερινή χρήση. Διαθέτει Gorilla Glass 3 επικάλυψη σύμφωνα με τις προδιαγραφές της, με πολύ καλές γωνίες θέασης. Γενικότερα το μοναδικό μειονέκτημα που εντοπίζω στη συγκεκριμένη συσκευή θα έλεγα πως είναι η χαμηλή φωτεινότητα που εμποδίζει τη συσκευή να τη χειρίζεστε άνετα με έντονο φως ήλιου.

Περιμετρικά της συσκευής δεν θα υπάρχουν κουμπιά. Το πλήκτρο On/Off πλήκτρο και η υποδοχή για audio jack 3.5 mm βρίσκονται πλέον στην κορυφή της συσκευής, ενώ στην πίσω πλευρά έχουν μεταφερθεί τα κουμπιά της έντασης (volume rocker), και τέλος η υποδοχή microUSB slot στο κάτω μέρος, για φόρτιση και μεταφορά δεδομένων. Στην πίσω πλευρά βρίσκεται η πολύ καλή κάμερα ανάλυσης 13MPixels, μαζί με dual LED φλας για πολύ καλές νυχτερινές φωτογραφίες.

Για να αποκτήσετε πρόσβαση στο εσωτερικό της συσκευής θα πρέπει να αφαιρέσετε το πολύ σφιχτό πίσω κάλυμμα της συσκευής που ζορίζει για να βγεί. Οταν λοιπόν τα καταφέρετε, θα βρείτε δύο υποδοχές για κάρτες SIM (μία microSIM με 2G/EDGE υποστήριξη και μία microSIM με 4G/LTE υποστήριξη) αλλά και την microSD slot που υποστηρίζει χωρητικότητα 64GB. Ετσι λοιπόν το Zenfone 2 έχει χώρο μόνο για μία 4G/LTE κάρτα. Οι επιδόσεις της συσκευής γενικότερα σε τηλεφωνικές κλήσεις, λήψη σήματος και dropped calls ήταν εξαιρετικές, με αρκετά υψηλή κατά τη γνώμη μου ένταση ήχου του ακουστικού κατά τη διάρκεια κλήσεων.

Το Zenfone 2 εντυπωσιάζει για το μέγεθός του, όπως και οι αντίστοιχες συσκευές με οθόνη 5,5". Τι εννοούμε με αυτό ? Ειναι λοιπόν αρκετά μεγάλο σε διαστάσεις και κάποιοι θα έλεγαν σχετικά δύσχρηστο για χρήση με ένα χέρι. Οι διαστάσεις του φτάνουν τα 155,2x77,2x10,9 χιλιοστά (παρόλα αυτά είναι σχεδόν 3 χιλιοστά πιο κοντό από το iPhone 6 Plus που έχω και 0,6 στο πλάτος, αλλά και 3,8 πιο παχύ στο μέσον της συσκευής) και το βάρος του να φτάνει τα 170 γραμμάρια. Για τα ποιοτικά πλαστικά τα είπαμε και παραποάνω, όπου αξίζουν τα εύσχημα στην Asus. Από την άλλη μικρες λεπτομέρειες, όπως το On/Off πλήκτρο που βρίσκεται στην κορυφή σε σημείο λίγο δύσκολο για να έχετε άμεση πρόσβαση κάθε στιγμή (αν και με διπλό ταπ στην οθόνη μπορείτε να την ανοιγοκλείνετε), η τεράστια οθόνη με τα μεγαλούτσικα bezels πάνω και κάτω περιορίζουν την ευχρηστία του. Πιθανώς η συγκεκριμένη συσκευή να μην κάνει για εκείνους που ψάχνουν μια συμμαζεμένη σε διαστάσεις συσκευή. Το Asus Zenfone 2 είναι μεγάλο, είναι αρκετά εύχρηστο, ίσως όχι όσο θα περίμενε κανείς, και απευθύνεται σε πιο προχωρημένους χρήστες. Εμένα πάντως μου άρεσε υπερβολικά και θα έλεγα και δικαιολογημένα.

Το Zenfone 2 (η συσκευη που αγορασα εγώ) διαθέτει τον πανίσχυρο Intel Atom Z3560 SoC, με κάθε ένα από τους 4 πυρήνες να τρέχει με 1,8GHz και την PowerVR G6430 GPU, που σε συνδυασμό με το υπόλοιπο hardware, μας δίνει πολύ καλά αποτελέσματα στο AnTuTu Benchmark, που φτάνει στους 41072 βαθμούς.

Μιλάμε λοιπόν για μία πολύ ισχυρή συσκευή, πολύ βολική για καθημερινή χρήση, με εξαιρετική μηχανή γραφικών και 4GB μνήμης RAM. Η συσκευή στο χρονικό διάστημα που την εχω στα χέρια μου δεν παρουσίασε lags, ούτε ενοχλητικά μηνύματα κολλήματος εφαρμογών, ενώ το flat interface ZenUI που φοράει προσφέρει ένα αισθητικό αποτέλεμσα με όμορφα και λιτά icons και διάφορα animations. Δεν είναι βαρύ, ούτε φορτωμένο με bloatware, ενώ είναι στην ευχέρεια του χρήστη εάν επιθυμεί να αφαιρέσι τις επιπλέον σε σχέση με το vanilla Android 5.0 εφαρμογές που διαθέτει, δηλ. Google Drive, Skype, Documents to Go, Whatsap κ.α. Επιπλέον πρόσεξα πωςπλέον όπως και σε άλλα προιόντα της Asus, υπάρχει προεγκατεστημένη η εφαρμογή Asus Webstorage, που σας χαρίζει 5GB αποθηκευτικού χώρου στο σύννεφο για πάντα, την πρώτη φορά που θα ενεργοποιήσετε τη συσκευή.

Ακόμη έχετε τη δυνατότητα να αλλάξετε την εμφάνιση του UI με κάποια themes από το Play Store (ίσως όχι και τόσα πολλά), ενώ μπορείτε να παραμετροποήστε τα wallpapers, animations, icon themes κλπ. Ο ZenUI Launcher είναι εξαιρετικός σε σταθερότητα και ευχρηστία (σε κάποιους φυσικά μπορεί να μην αρέσει, σε μένα άρεσε) με αρκετές όμως ακόμη ελλείψεις.... Τελικά εγκατέστησα τον Nova launcher που ήξερα και από παλιότερα, και όλα καλα .............

Ενα ακόμη χαρακτηριστικό, που εμένα προσωπικά δεν με άγγιξε, αλλά δεν μου άρεσε κι όλας, είναι η "Εύκολη Λειτουργία" που όταν την ενεργοποιήσετε αλλάζει σημαντικά το UI σε ότι πιο απλό και λειτουργικό μπορείτε να σκεφτείτε. Μεγάλα εικονίδια, ευανάγνωστα και έντονα σε χρωματισμό, κατηγοριοποιούνται σε ένααπλό κάθετο μενού, που μάλλον προορίζεται για ηλικιωμένους, ή μη εξοικοιωμένους με smartphones χρήστες.

Είπαμε πως τα τεχνικά του χαρακτηριστικά για την τιμή των 299.99$ ή 275,83€ είναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ. Η συσκευή είναι ότι πιο ποιοτικό smartphone κυκλοφορεί στην αγορά (ελληνική και ξένη) και περιλαμβάνει : OTG υποστήριξη (USB Host), MHL TV-Out συμβατότητα (δεν μπορω να το δοκιμασω αν όντως ισχύει), OTΑ updates (αν και εγκατέστησα prerooted ROM WW τελευταία έκδοση, Bluetooth 4.0, FM Radio, GPS με A-GPS και GLONASS, NFC συμβατότητα κ.α. Δοκίμασα το GPS του με Sygic και Navigon και η συμπεριφορά του είναι ΑΨΟΓΗ και ΑΜΕΣΗ, τόσο σε απόκριση, όσο και σε ταχύτητα σε κανονικές συνθήκες λειτουργίας, ενώ σας δείχνει τη θέση σας σε ελάχιστα δευτερόλεπτα χωρίς πρόβλημα.

Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του, θα πρέπει να πούμε πως οι δύο κάμερες που διαθέτει, με ανάλυση 2.0 και 13Mpixels αντίστοιχα για την εμπρόσθια και την οπίσθια είναι υπεραρκετές για αυτά που θα κληθεί η συσκευή να κάνει. Σε αντίθεση με όλα τα υπόλοιπα κινέζικα smartphones που πέρασαν από τα χέρια μου, το Zenfone 2 έρχεται εφοδιασμένο με μια εξαιρετική κάμερα (για την τιμή του και για τις απιατήσεις μου), με ένα πολύ καλό interface και πολλές ρυθμίσεις. Επιπλέον ηεφαρμογή "Κάμερα" διαθέτει χρήσιμες ρυθμίσεις (αναγνώριση χαμόγελου, scenes, HDR support, panorama shots, 1080p video recording, ρυθμίσεις για exposure, white balance, anti-flicker, αναγνώριση προσώπου, ISO) ενώ ο φακός που έχει επιλεχθεί είναι πολύ καλός για καθημερινή χρήση σε σχέση πάντα και με το dual tone φλας που διαθέτει η συσκευή. Έτσι το αποτέλεσμα διακαιώνει γενικότερα την Asus όσον αφορά στις φωτογραφίες, που είναι πολύ καλές γενικότερα.

Η μπροστινή κάμερα του Zenfone 2 ακολουθεί και αυτή το παράδειγμα της πίσω και χαρίζει με μέγιστη ανάλυση τα 5,0 MPixels, καλή ευαισθησία για φωτογραφίες σε εσωτερικούς χώρους αλλά και γρήγορη μετάβαση στην κύρια κάμερα, επιδόσεις πολύ καλές, τόσο στις φωτογραφίες όσο και στα videos (1080p), ότι δηλαδή χρειάζεται κανείς για συμμετοχή σε κοινωνικά δίκτυα και αποστολή μέσω email, ή downloading στο PC.

Αφησα τελευταία τη αυτονομία της συσκευής που πραγματικά με εντυπωσίασε, παρά το ενεργοβόρο SoC της Intel. Το Asus Zenfone 2 φοράει μη αποσπώμενη μπαταρία Li-Po 3000mAh. Για τη συνολική διάρκεια φόρτισης δεν μπορώ να σας πω, μια και η συσκευή χρησιμοποιείται και δεν την αφησα ησυχη ακόμη για να δω το μέγιστο απαιτούμενο χρόνο. Από τη μέχρι τώρα χρήση του συμπεραίνω πως η συσκευή θα καταφέρει να βγάλει 5-5,5 ώρες οθόνης, πράγμα που σε κανονικές συνθήκες χρήσης μεταφράζεται για το Zenfone 2 περίπου 2 ημέρες λειτουργίας χωρίς φόρτιση. Αλλά και μια να βγάλει, είμαστε ευχαριστημένοι. Αλλωστε ποιος από μας το βράδυ που πάει στο σπίτι δεν το βάζει για φόρτιση ? Εγώ πάντως ΝΑΙ !!!

Σαν συμπέρασμα θα έλεγα πώς το Zenfone 2 της Asus μου άρεσε σε γενικές γραμμές πολύ περισσότερο από όλες τις υπόλοιπες κινέζικες συσκευές που πέρασαν από τα χέρια μου. θα έλεγα πως το Zenfone 2 είναι μια κατηγορία μόνο του, τόσο από πλευράς ποιότητας κατασκευής, όσο και οθόνης. Το γενικό πακέτο της συσκευής ποιοτικό χωρίς πολλά πολλά και αισθητικό.

Η εντύπωση που αποκομίζεις στην καθημερινή χρήση της συσκευής είναι τελικά μια στιβαρή κατασκευή, με πολύ καλή οθόνη και επιδόσεις ισάξιες άλλων μεγάλων ναυαρχίδων τόσο του πρόσφατου παρελθόντος, όσο και του σήμερα. Το inreface του όπως είπαμε δεν είναι κάτι super, αλλά λιτό, απλό, εύχρηστο, με flat design, χωρίς να είναι ταυτόχρονα και βαρύ. Θα το ήθελα ακόμα πιο λιτό όμως, πιο pure Android .....

Η συσκευή έχει εξαιρετικές επιδόσεις για την τιμή της και με το hardware που φοράει. Διαθέτει ένα πολύ ισχυρό επεξεργαστή και γραφικά, ενώ η ατέλειωτη μνήμη RAM (4GB) και του αποθηκευτικού του χώρου (32GB, από τα οποία 24GB διαθέσιμα στο χρήστη) σε οδηγούν σε απολαυστική χρήση. Η τιμή του δε, ακόμη και όταν το παραγγέλνετε απο την εδω αποθήκη του στα 329,99$ προκαλεί αναστάτωση σε καιρούς χαλεπούς, σε όλους εμάς τους ανήσυχους καταναλωτές gadgetάκηδες. Βέβαια μιλάμε πάντα για συσκευή και λειτουργικό Android !!!!!

Απο κεί και μετά ο καθένας κάνει τις επιλογές του και προχωρά στις ανάλογες αγορές (εξαρτάται τι ζητά ο καθένας) ......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ktsak : 30-05-15 στις 12:09
    Κώστας
    iMac 21.5 late 2009, MacBook Air 13,3" early 2016 macOS High Sierra 10.13.6
    iPhone X Space Grey 256GB iOS 11.4.1
    iPhone 6S Silver 64GB iOS 11.4.1
    Apple Watch series 3 Black aluminum GPS 42mm watchos 4.3.2

We think DIFFERENT, we think MacUse.net
    Ειμαι Apple fanboy και δεν το κρυβω !!!!

Smile

Καλοδούλευτο Φιλαράκι ....
    Γαβριλος

Το avatar του χρήστη DaRk_dOg
    Title
    Super Moderator
    Περιοχή
    Καστοριά
    Ωραίο review κ συσκευή Κώστα!

Καλοφάγωτη!
    Γιώργος
    twitter: Boubounokefalos

SE X10 mini | MiniCM10 rom | HTC Desire HD | CyanogenMod10
    Samsung Galaxy Nexus | CyanogenMod10

Το avatar του χρήστη ktsak
    Title
    Administrator
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Και επειδη review συσκευης χωρις φωτογραφιες τραβηγμενες απο τη συσκευη δεν γινεται, ορισκεται κια δειγματα νυκτερινης φωτογραφισης (με φλας)

Κώστας
    iMac 21.5 late 2009, MacBook Air 13,3" early 2016 macOS High Sierra 10.13.6
    iPhone X Space Grey 256GB iOS 11.4.1
    iPhone 6S Silver 64GB iOS 11.4.1
    Apple Watch series 3 Black aluminum GPS 42mm watchos 4.3.2

We think DIFFERENT, we think MacUse.net
    Ειμαι Apple fanboy και δεν το κρυβω !!!!

Το avatar του χρήστη pavlidisc
    Title
    Super Moderator
    Περιοχή
    Κορδελιό - Θεσ/νίκη.
    ΤΡΟΜΕΡΟ εργαλείο!!!!!
    Άντε να το δούμε και απο κοντά το θηριάκι
    Χρήστος
    Xiaomi Redmi Note 3 pro
    iMac 21,5'' mid 2011
    και ΝΑΙ είμαι iOSFunBoy!!!

Δικαιώματα - Επιλογές