Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 9 από 9
    Το avatar του χρήστη domal
    Title
    Administrator
    Περιοχή
    Λαρισα

Unhappy Τοσο χάλια τα επερχόμενα Win 7

Το αντιγράφω ολοκληρο απο το ποστ ενος μελους με κωδικη ονομασία WebViRuS σε ενα αλλο φορουμ γιατι μου εκανε πραγματικα εντυπωση η εμπεριστατωμένη γνωμη του
    Καλησπέρα θα ήθελα να μοιραστώ την πραγματική - real life εμπειρία μου με τα Windows Phone 7 και την Microsoft. Ελπίζω να σας βοηθήσει να δείτε το πως πραγματικά είναι αυτή η "νέα" πλατφόρμα που μας πουλάνε, και για ποιό λόγο πρέπει να αρχίσουμε να φωνάζουμε στην Microsoft να την πάρει πίσω και να την φτιάξει πάλι......

Ενημερωτικά, θα ήθελα να πω σε όσους είναι να πάνε στο αυριανό σεμινάριο της Microsoft για τα Phone 7, απλά να μην πάτε. θα χάσετε το χρόνο σας.

δεν έχω δει πιο γελοία παρουσίαση. εκτός απο το απαίσιο - αισχρό End User Interface που έχουν υπάρχει κάτι ΠΑΡΑ πολύ σημαντικό το οποίο είναι απλά απαράδεχτο. λέγεται Marketplace.

ακούστε λοιπόν τι θα γίνεται αυτή τη στιγμή με αυτό το, μην πω τι πράγμα.
    Μ@λ@κ1@ Νο 1
    Η φιλοσοφία της Microsoft....
    Απο δω και πέρα μας λένε ότι ξεχνάμε τα cabs. τέλος δεν θα υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ παρόμοιο σε θέμα εγκατάστασης με ότι ξέραμε μέχρι σήμερα. Αν θέλετε να βάλετε κάποια εφαρμογή, θα μπορείτε να το κάνετε ΜΟΝΟ μέσα απο το Marketplace. Που είναι η μ@λ@κ1@ τώρα.....

Οι Έλληνες δεν θα μπορούν να μπούν στο Marketplace για πάρα πάρα πολύ καιρό. απλά δεν γίνεται, ξεχάστε το. Αν είστε προγραμματιστές, θα μπορείτε να ανεβάσετε την εφαρμογή σας στο GLOBAL marketplace, (δηλαδή θα μπορούν να το αγοράσουν οι 5 μεγάλες χώρες μόνο και κανείς άλλος) αλλά να το δεί ή να το κατεβάσει έλληνας, απλά δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Τι σημαίνει αυτό? Αν θέλετε να φτιάξετε μία εφαρμογή για μία ελληνική επιχείρηση, και να το βάλετε στο pda τους με WP7, ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να το κάνετε είναι να πάρετε το pda στο pc που γράφεται το κώδικα σας, και να κάνετε build ΠΑΝΩ στην συσκευή. Πως σας φάνηκε?

Οπότε αν νομίζατε ότι θα αγοράζατε μία Windows Phone 7 συσκευή και θα μπορούσατε να βάλετε έστω και ΜΙΑ εφαρμογή παραπάνω απο αυτές που έχει ήδη μέσα το τηλέφωνο.... ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ! ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Μ@λ@κ1@ Νο 2
    Όταν θα ξεκινάει η συσκευή τη πρώτη φορά, θα ρωτήσει σε ποια χώρα είστε, και μόλις το βάλετε αυτό τελειώσε. δεν μπορεί να αλλάξει εκτός και αν κάνετε Hard Reset.
    Λες και ήταν δύσκολο να ανοίξουν το μενού για το Regional Settings τα γελοία άτομα.

Μ@λ@κ1@ Νο 3
    Αν νομίζεται ότι θα υπάρχει η δυνατότητα να έχετε ελληνικό πληκτρολόγιο για να στέλνετε SMS ή ό,τι άλλο..... ΤΟ ΞΕΧΝΑΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! κατα λέξη απο την Microsoft είπαν.... "Δεν θα δούμε ελληνικό πληκτρολόγιο στο άμεσο μέλλον". (θέλανε να πούν για τα επόμενα 1-2 χρόνια).
    Αν πιστεύετε ότι θα βγεί κάποιος που θα φτιάξει κάποιο custom SIP πληκτρολόγιο.... πάλι θα θέλατε....

Μ@λ@κ1@ Νο 4
    Multi-Tasking απλά NOT GOING TO HAPPEN!
    Θέλετε να ακούσετε μουσική και ταυτόχρονα να κάνετε κάποια εργασία ή να βλέπετε μια ιστοσελίδα? απλά δεν γίνεται!
    Θέλετε να έχετε ανοιχτό το GPS πρόγραμμά σας, και να πάτε ένα λεπτό στις επαφές σας για ένα τηλέφωνο? το GPS θα κλείσει και θα ανοίξει όταν πάτε πίσω.
    Θέλετε να φτιάξετε ένα πρόγραμμα για μία επιχείρηση που να μπορεί να αναλάβει να διαχειρίζεται κάποια συγκεκριμένα email για το πρόγραμμά τους στο pda? ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Μ@λ@κ1@ Νο 5
    Λέτε τώρα ότι είμαστε στο 2010-2011, και σκέφτεσαι... "Του ****** θα μπορώ πλέον να βλέπω flash σελίδες στο pda μου....". ΔΕΝ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ!

Μ@λ@κ1@ Νο 6
    Όσοι γράφεται κώδικα θα ξέρετε ότι η βάση των WP7 είναι το Silverlight, όπως επίσης και ο κώδικας που γράφουμε για τα WP7 έχει σχέση με το Silverlight. Το πρόβλημα?......
    ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Silverlight στις ιστοσελίδες του!

Μ@λ@κ1@ Νο 7
    Αν θέλετε να γράψετε κάποιο είδος κώδικα στα WP7... ΜΟΝΟ vb.net και c#.

8....

Υπάρχουν και άλλες χαζομάρες, αλλά πραγματικά είναι απελπισία το όλο θέμα. Τόσα χρόνια δώσανε του κόσμου τα λεφτά σε άχρηστους αναλυτές και προγραμματιστές, για να φτιάξουν μία αποτυχία! (όποιος παρεξηγήθηκε ... ξύδι).

Το ΜΟΝΟ καλό στο σημερινό σεμινάριο, ήταν ότι ξεσηκωθήκαμε όλοι στις βλακείες που μας "έδειχναν". Υπήρχε κόσμος που εκνευρίστηκε τόσο πολύ, που πραγματικά φεύγανε! Τους λέγαμε ότι αυτά που μας δείχνουν είναι απαράδεχτα και μας κοιτούσαν με ένα ηλίθιο ύφος, λες και είμασταν οι μόνοι άνθρωποι σε όλο το κόσμο που δεν μας άρεσε αυτό το απαράδεχτο πράγμα με το όνομα Windows Phone 7.

heav3n... πριν λίγες μέρες συζητούσαμε για τα 7αρια και το σεμινάριο που θα πας αύριο (θα χάσεις το χρόνο σου). Αν τελικά πας, θέλω να μου πείς τη γνώμη σου. Μετά απο αυτά που είδα, τα 6.5 όχι μόνο θα ζήσουν..... αλλά ο κόσμος που πραγματικά τα χρησιμοποιεί θα τα αγαπήσει ακόμα περισσότερο.

Τέλος το μόνο πράγμα που μπορώ να πω για αυτό το WP7 είναι...
    Βάψτο μπλέ και πέτα το στη θάλασσα.

ευχαριστώ,
    Θοδωρής

Και επαναλαμβάνω ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ???

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different
    imac27, imac21,5, macmini, macbook air i7 , iphone4, ipadmini , ipad 3
    Φιλικά, Μάριος

Το avatar του χρήστη ktsak
    Title
    Administrator
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Λοιπον, σημερα επιασα στα χερια μου για πρωτη φορα ενα WP 7, του Τολη, προκειμενου να τον εξυπηρετησω. Δεν ειχα ξαναδει απο κοντα και μπηκα στον πειρασμο να το ανοιξω. Και το εκανα. Ξερετε ποσο το κρατησα ανοικτο ? 17" !!!!!!!!! Οσο χρειαστηκε για να δω την πρωτη οθονη με τα πλακακια, μπηκα στη δευτερη με τα πλακακια, στην τριτη και μετα πατησα το POWER OFF !!!!!!!!!!! Τοσο χαλια. Ρε ειναι στα καλα τους ? Ειναι Interface αυτο ρε παιδια ? Εν ετει 2011 ? Ημαρτον που λεει και ο 41795_14918271014_2912385_n.jpg
    Κώστας
    iMac 21.5 late 2009, MacBook Air 13,3" early 2016 macOS High Sierra 10.13.6
    iPhone X Space Grey 256GB iOS 11.4.1
    iPhone 6S Silver 64GB iOS 11.4.1
    Apple Watch series 3 Black aluminum GPS 42mm watchos 4.3.2

We think DIFFERENT, we think MacUse.net
    Ειμαι Apple fanboy και δεν το κρυβω !!!!

Το avatar του χρήστη lagoudakis
    Title
    Silver Member
    Περιοχή
    ΖΩΓΡΑΦΟΥ-ΜΥΚΟΝΟΣ
    μια χαρα ειναι....απλα μακρια απο μας αχαχααχαχαχ
    Γιάννης
    Keep think different think  MBP 13,3" (mid 2010) -Mac mini(mid 2011)- Iphone 4s white-iPad 2 black 16 wifi

Το avatar του χρήστη anemos3
    Title
    Gold Member
    Περιοχή
    Λαρισα
    αυτο για τα ελληνικά δεν το πολυ πιστεύω γιατί έκανε συνεργασία με την nokia γίαυτο το λόγο να πάρει της γλώσσες και τα t9 απο αυτήν ...
    anemos3 - θοδωρης - γιου μαδα φάκα
     imac 21,5 (2014)
     iMac-20 (2008)
     ipad2 (16g w.w)
     apple tv (3Gen 1080p)
     ipod nano (7Gen 16g silver)
     apple iHat
    ❖ Lumia 535
    ❖ Lumia 650

I'm the hand of God I'm the dark messiah I'm the vengeful one (Look inside and see what you're becoming) In the blackest moments of a dying world What have you become (Look inside and see what you're becoming)

Το avatar του χρήστη pavlidisc
    Title
    Super Moderator
    Περιοχή
    Κορδελιό - Θεσ/νίκη.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ktsak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον, σημερα επιασα στα χερια μου για πρωτη φορα ενα WP 7, του Τολη, προκειμενου να τον εξυπηρετησω. Δεν ειχα ξαναδει απο κοντα και μπηκα στον πειρασμο να το ανοιξω. Και το εκανα. Ξερετε ποσο το κρατησα ανοικτο ? 17" !!!!!!!!! Οσο χρειαστηκε για να δω την πρωτη οθονη με τα πλακακια, μπηκα στη δευτερη με τα πλακακια, στην τριτη και μετα πατησα το POWER OFF !!!!!!!!!!! Τοσο χαλια. Ρε ειναι στα καλα τους ? Ειναι Interface αυτο ρε παιδια ? Εν ετει 2011 ?
    Γιατί; Τι έχουν τα πλακάκια; Μια χαρα όμορφα είναι.
    Δηλαδή τι είναι όμορφο; Τα ξερά εικονιδια του iPhone, με μια επιφάνεια εργασίας που δεν μπορείς να την κάνεις τίποτα και ένα interface που είναι ΑΚΡΙΒΏΣ ΤΟ ΙΔΙΟ με αυτο του iPhone 2G;;;;;;;;;;;;;;;; Και λίγη ανανέωση δεν βλάπτει!!!!!!!
    Εμένα μου άρεσαν τα πλακάκια. Και το όλο interface είναι πολυ όμορφο και εύχρηστο. Θα πάρει και αναβάθμιση τώρα... μια χαρα είναι. Το μονο κακο είναι ότι απο πίσω είναι η Microsoft, με ότι αυτο συνεπάγεται. Ας σοβαρευτει λιγο και τότε θα δούμε πόσα απορία πιάνει ο σάκος. Συνεχίζω να πιστεύω ότι ο κύριος αντίπαλος του IOS είναι τα windows ( η μάλλον καλύτερα ... ... ΘΑ είναι τα windows σε ΠΟΛΥ λιγο πλέον ) και όχι το Android.
    Χρήστος
    Xiaomi Redmi Note 3 pro
    iMac 21,5'' mid 2011
    και ΝΑΙ είμαι iOSFunBoy!!!

Title
    Administrator
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Καλα, εγω επαναλαμβανω και τονιζω πως τα WP 7 που ειδα εγω ειναι G.T.P. (Gia ton P@@@o)
    Κώστας

Το avatar του χρήστη tolisfar
    Title
    Posting Machine
    Περιοχή
    farsala
    ειστε κακεντρεχεις.....και εχετε εμπαθεια.επειδη ειναι κοκκινα τα πλακακια τα λετε αυτα....χι χι
    htc p3300-sony ericsson P1-htc touch cruise-nokia n82-samsung i900 omnia-iphone 3g-htc hd2-iphone 3gs-iphone 4-sonyericsson xperia x8-ZTE blade-LG E900 optimus 7-LG optimus black P970-nokia c7-sonyericsson xperia ray-ZTE skate-huawei x5 pro-iphone 4s-galaxy note- xperia neo v white- LG Optimus Black / White (P970)-nokia lumia 610 white-galaxy nexus-nokia 808 pureview-galaxy nexus (again)-iphone 3g(again)-LG optimus 7-xperia p

Title
    Administrator
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Εσυ αλλαξε υπογραφη και τα υπολοιπα τα συζηταμε μετα
    Κώστας

Το avatar του χρήστη tolisfar
    Title
    Posting Machine
    Περιοχή
    farsala
    σιγα ενα 7 το κανω black και ειμαι οκ!!!αλλα κατσε να ξημερωσει να μου το στειλεις και την αλλαζω εγω
    htc p3300-sony ericsson P1-htc touch cruise-nokia n82-samsung i900 omnia-iphone 3g-htc hd2-iphone 3gs-iphone 4-sonyericsson xperia x8-ZTE blade-LG E900 optimus 7-LG optimus black P970-nokia c7-sonyericsson xperia ray-ZTE skate-huawei x5 pro-iphone 4s-galaxy note- xperia neo v white- LG Optimus Black / White (P970)-nokia lumia 610 white-galaxy nexus-nokia 808 pureview-galaxy nexus (again)-iphone 3g(again)-LG optimus 7-xperia p

Παρόμοια Θέματα

1. How to Jailbreak Your iPhone 4 Using RedSn0w (Win) [4.3.3]
    By ktsak in forum Οδηγοί (How to)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-11, 00:14
  2. How to Jailbreak your iPhone 4 Using RedSn0w (Win) [4.3.2]
    By ktsak in forum Οδηγοί (How to)
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-11, 23:48

Δικαιώματα - Επιλογές